Kaya Sanat Blog

Neden Piyano Eğitimi?

Bizler müziğe yeni başlayacak öğrenci adaylarımıza sürekli piyano eğitimi almaları konusunda yönlendirmeler yaparız. Piyano kursu almaları başlangıç olarak çok önemlidir. Bu konuda neden piyano çalmaları gerektiğini sizlere anlatarak doğru enstrümanın neden piyano olduğunu sizler de bileceksiniz.

Müziğin temeli piyano ile oluşturulur

Bizleri gün içerisinde arayıp 4-5-6 yaş çocukları için enstrüman kursu almak isteyen öğrencilerimiz için öncelikle piyano kursu almalarını istiyoruz. İzmir’de piyano kursu olarak bu yaştaki çocuklarımızın sağ sol el koordinasyonunu diğer enstrümanlar ile oturtmak çok mümkün değildir. Bundan dolayı piyano kursu bu konuda müziğin ilacı olarak nitelendirilir.

İzmir’de piyano kursu veya müzik kursu olarak aradığınız da bizlere rastlayıp aradığınız zaman sizleri kurumumuza davet ediyoruz. Kurumumuza geldiğiniz zaman sizleri kurum müdürümüz Gülden Hanım karşılayarak ilgili piyano eğitmenimiz ile sizleri tanıştırarak piyano deneme dersine davet ediyoruz.

Piyano deneme dersinde parmakların uyumu, ritim hafızası ve hocamız ile uyumu gözlemleniyor. Daha sonrasında özellikle sol el ile sağ el uyumu geliştirilerek beyninin iki tarafını da kullanması konusunda egzersizler ve şarkılar çaldırılıyor. Bu şekilde beynimizin iki tarafını kullanarak sayısal zekamızı geliştiriyoruz.

Piyano sayısal zekamızı tahmin edemeyeceğimiz kadar destekler

Neden Piyano Eğitimi?

Neden piyano konusunda olabildiğince üzerinde durduğumuz konu piyano çalmanın öğrencilere aslında bireylere olan faydasını anlatmaktır. Son zamanlar da online kurslar ve online eğitimler ile beraber telefon bağımlılığı çokça artmıştır.

Bundan dolayı öğrencilerimizin başarı oranı özellikle iletişim ,algılama gibi bizleri biz yapan özelliklerin azaldığını görmeye devam ediyoruz. Yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı piyano çalmak sizlerin sayısal zekamıza olan faydası ile beraber bu tür alışkanlıkların beynimizi etkilemesine engel olmaktadır.

Unutkanlık ve odaklanma sorunu yaşayanlar kesinlikle denemeli!

Piyano çalmak için odaklanmanız gerekir. Çünkü piyano çalarken kulağa sıradan gelir ama aynı anda sol ve sağ elinizi ayna kullanmanız sizlerin odaklanma ve konsantrasyon becerinizi arttırır. Özellikle sol el ile piyano çalarken sağ elinizi de aynı anda devreye soktuğunuz zaman mükemmel bir beceri kazanmış olursunuz.

Bu beceri tabii ki de yavaş yavaş sizlere kazandırılmaktadır. Zamanla çok daha rahat aynı andan bir kaç melodiyi çalabileceğiniz zamanlar gelecektir.

Çocuklar için önce piyano kursu sonra başka enstrüman!

Özellikle çocuklar için müzik kursu arayan velilerimize de aynı burada anlattığımız gibi çocuklar için başka enstrüman düşünülmeden piyano kursu alınması konusunda öneriler sunuyoruz. Eğer ki çocuklarımız keman çalmak istiyor ve sadece bu konuda uzun süredir başka enstrüman çalmak istemiyor ise bunu anlıyoruz.

Fakat gitar çalmak istiyor ama siz ne düşünüyorsunuz diye bizlere sorduklarında ve bu yaş 5-6-7 yaş ise kesinlikle piyano çalmalı şeklinde yönlendiriyoruz.

Piyano kursunda sıkılma ihtimali çok daha zordur. Çünkü bu ihtimali ortadan kaldıracak bir çok uygulamamız mevcuttur. Örneğin çocuklarımız piyano çalarken bizler keman ritim veya gitar ile eşlik ederek dersimizi daha eğlenceli duruma getiriyoruz.

Çocuğunuz için piyano derslerinin faydalı olup olmaması konusunda biraz daha bilgi almak isterseniz. Sizlere ekstra yazı hazırladık.

Çocuğunuz Piyano Dersleri İçin Hazır Mı?

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir