Müzik KurslarıKurslar

İzmir Elektro Gitar Kursu

Elektro Gitar Kursu İzmir

Elektro Gitar Kursu İzmir

Gitarla tanışan çoğu öğrencinin hayalinde elektro gitara geçmek bulunmaktadır. Günümüzde rock, metal, pop müzik eserlerinde sıkça kullanılan elektro gitar oldukça popüler hale gelmiştir. Klasik gitardan başlayıp elektro gitara geçmek algısı kesinlikle doğru değildir. Elektro gitar çalmak istiyorsanız istediğiniz anda başlayabilirsiniz.

Derslerimiz hafta 1 seans halinde özel ders olarak işlenmektedir. Alanında uzman öğretmenlerimizce tam donanımlı sınıflarımızda, derslerimiz bas gitar, akustik gitar ve bateri eşlikli de işlenebilmektedir. Kursun 2. ayı itibarı ile artık gitara hakimiyetiniz artmış ve şarkı çalmaya başlamış olacaksınız. Pop, metal, rock, caz yada blues hangi tarzda çalmak isterseniz tarzınıza göre bir ders planı çıkartılarak size en doğru ders metodu belirlenmektedir. Gerisi evde gitara ne kadar vakit ayıracağınıza ve becerilerinize kalmış olacak. Unutmayın derse hazır gelirseniz yeni teknikler ve şarkılar öğrenmiş olacaksınız.

Ev ortamında yüksek seste nasıl çalışırım endişeniz olmasın. Günümüzde tüm amplifikatörlerde kulaklık girişi de bulunduğu için evde müzik yapmak artık çok kolay!

İzmir / Karşıyaka Kaya Sanat Merkezi’nde MEB onaylı elektro gitar kursları vermekteyiz.  Elektro gitar kursu fiyatları ve eğitim programı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karşıyaka Elektro Gitar Kursu

MEB Onaylı İzmir Elektro Gitar Dersi

Bu yazımızda elektro gitar kursu ile alakalı tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz. İzmir elektro gitar dersi arayışlarınız ile alakalı sizlere vereceğimiz cevapları başlıklar halinde yazalım.

İzmir elektro kursu olarak sizlere küçük bilgiler vererek kursa başladığınız da sizleri neler beklediğini bilerek kursa başlamanızı istiyoruz. Çünkü sizlerin elektro gitar kursu ile olan birlikteliğiniz boyunca sizlere en doğru eğitimi vermek istiyoruz.

Elektro Gitar Kursuna Başladıktan Ne Kadar Zaman Sonra Solo Çalmaya Başlayabilirim?

İzmir de elektro gitar kursu olarak Kaya Sanat Akademi ile çalışmalara başladıktan sonra sizlere elektro gitar da ki parmak pozisyonları pena teknikleri ve tonalite kavramını oturttuktan sonra ufak ufak sololar ile başlatmayı düşünüyoruz. Bu süre ortalama 4 ile 8 ay arasındadır.

Elektro Gitar Satın Alırken Yardımcı Olur Musunuz?

İzmir de elektro gitar kursuna başladığınız zaman öncelikle çok pahalı bir elektro gitar satın almanızı önermiyoruz. Çünkü daha amfi alacaksınız bunun yanında kurs ücreti vereceksiniz. Bundan dolayı önce kursa elektro gitar almadan başlamanızı öneriyoruz. Kursumuzun elektro gitarlarını kullanabilirsiniz.

Elektro gitar kursuna başladıktan sonra kurs eğitmenimiz sizler için uygun bütçeli hangi elektro gitarı ve hangi elektro gitar amfisini almanız gerektiğini sizlere iletecektir.

Ortalama 1000 – 2000 arası elektro gitarlar sizlerin ortalama 1 sene için işinizi görecektir.
Ortalama buy bütçeler ile Cort Elektro Gitar modellerine bakabilirsiniz.
Biraz daha bütçe ayırıp iyi bir gitar almak isterseniz Fender modellerine bakabilirsiniz.
Bunun yanında Epiphone gitarlarda yavaş yavaş sizleri profesyonele doğru taşıyacaktır.

Bunun yanında birçok gitar markası ve modeli sayabiliriz. Fakat bunun yanında bütçede devreye girdiği için çok da kafanızı karıştırmak istemiyoruz.

Elektro Gitar Amfisi Önerileri

Öncelikle gitar amfisini kullanma amacınız çok önemlidir. Evde kullanacağınız amfiler daha düşük ses gücüne sahip olmalarıdır.
Yoksa kendinize yeni komşular arayabilirsiniz 🙂
Evde kullanıma sahip amfiler olarak çanta amfi dediğimiz 15 watt gibi güce sahip amfiler işinizi görecektir. Bu amfiler içinde bir elektro gitarcının olmazsa olmazı efektler mevcut olmalıdır.

 • Distortion
 • Reverb
 • Echo
 • Tuner
 • Wah
 • Clean

Daha büyük amfiler için ev kullanımına uygun değildir.
MARSHALL MS-2 Mikro Amfi
MARSHALL MG10G 1×6.5” 10W
Fender Frontman 10G
Bluesman GA15 Elektro Gitar Amfi
Yukarıda yazdıklarımız ortalama bütçe ile elektro gitar kursunu destekleyecek elektro gitar amfileridir.

Elektro Gitar Teknikleri İle İlgili Neler Öğreneceğim?

İzmir elektro gitar kursu olarak sizlere birçok elektro gitar çalım tekniği öğreteceğimizi söyleyebiliriz. Aşağıda konu konu yazacağımız bu teknikler de gerek sol el tekniği gerekse pena tekniği ile bir çok konuda elektro gitara hakim olabileceğinizi söyleyebiliriz.

 • Slide – Kaydırma
 • Power Chord
 • Vibrato
 • Bend Tekniği
 • Sweep Picking Tekniği
 • Tappink Tekniği
 • Legato Tekniği
 • Pull Off Tekniği
 • Alternate Picking Tekniği
 • Finger Picking

Elektro Gitar Teknikleri Nelerdir?

Slide (Kaydırma)

Penayla tele vurduktan sonra, sol el parmağımızı ikinci notaya kaydırmak, yani slide yapmak olacaktır.

Vibrato

Sol elimizle bastığımız perdeye bir salınım vermeliyiz. Yani teli aşağı ve yukarı, periyodik bir şekilde salınım yapmalıyız. Vibratonun iyi duyulması için salınımların arası eşit süreli olmalıdır.

Mute

Mute; sağ elimizle, telleri susturmak için uyguladığımız bir tekniktir. Bu sesi çıkartmak için, penayla tellere vurduğumuz sırada sağ elimizin etli kısmı gitarın köprüsü üzerine ufak bir baskı uygulayarak seslerin uzamasını engeller.

Mute tekniğini aynı zamanda gitarı daha temiz çalmanızı ve istenmeyen seslerin çıkmasını engeller.

Power Chord

Aşağıdaki diyagramlarda görüldüğü gibi, klavyede bastığınız bir perdenin bir alt telinden, iki sağa basıp, iki sesi aynı anda vurduğunuzda power chord u duyurmuş olursunuz.

Bending ve Pre Bending

Bend tekniği, yapmamızın nedeni bastığımız perdenin bulunduğu notayı çeyrek, yarım ya da tam ses tizleştirmektir. Bend tekniğinde teli yukarı doğru çektirerek tizlestiririz. Pre bend tekniğinde ise teli aşağıya doğru çektirerek pesleştiririz. Buna da Pre bend tekniği denir.

Sweep Picking

Sweep picking tekniği kısaca telleri bir aşağı-yukarı süpürme hareketidir. Çok fazla çalışmayla başarabileceğiniz zor bir tekniktir. Notaların her birinin temiz çıkması gereklidir.

Tapping

Pena vuruşu yapılmadan notaların,her iki el parmaklarıyla perdelere basılarak çıkarılmasıdır. Tapping tekniği zor ve çok çalışarak başarabileceğiniz bir tekniktir.

Hammer On – Pull Off

Pull-off tekniği ince notadan kalın notaya doğru hammer on tekniği kalın notadan ince notaya bastığımız notanın daha ilerisine veya gerisinde olan notaya doğru yapılır.

Legato

Legato “bağlı çalmak” anlamına gelir. Yani sesi kesmeden, notaları birbirine bağlayarak çalmamız gerekir.

Alternate Picking

Alternate Picking kısaca, penayla tele yukarıdan aşağı ve ardından aşağıdan yukarı doğru vurma şeklidir. Çalınan tüm notaların tek tek duyulmasını sağlar.

Bu teknikler ile beraber çalımınız çok daha havalı ve kulağa çok hoş geleceğini söyleyebiliriz.

Elektro Gitar Kurs  Programı Nasıl Oluyor?

İzmir elektro gitar dersi veren Kaya Sanat Akademi ile iletişime geçtikten sonra sizleri kursumuzu görmeniz ve elektro gitar eğitmenimiz ile tanıştırmak için davet ediyoruz. Yaklaşık yarım saat süren bu sürede hocamız sizlere ders içeriği ile ilgili bilgi veriyor.

Neler yapacağınız ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak amaçlarınızı öğreniyor ve sonrasında kişisel bir ders planı çıkarıyoruz. Bu ders planından sonra sizlerle beraber her hafta bu kişisel plan üzerinden çalışmaya başlıyoruz.

Elektro Gitar İle Bir Grupta Çalabilmem İçin Neler Bilmem Gerekiyor?

Hepimizin bir lise veya üniversite müzik grubu tecrübesi olmuştur. O anlar o anılar hayatınız boyunca çok ama çok değerlidir. Bunda dolayı o müzik gruplarına gereken önemi vererek iyi gitar çalmaya çalışmalısınız.
Bir çok ünlü müzik grupları lise ve üniversite arkadaşlarından oluşan topluluklardan çıkmıştır.

Sizler de orkestra da veya güzel bir rock grubunda çalmanız için sizlere lazım olacak 10 maddeyi yazmak istiyoruz. Bunları yapabiliyorsanız sizler de müzik gruplarında çalabileceğinize inanmalısınız.

Akort yapabilmeniz Gerekiyor

Akortsuz gitar çalıyorsanız sanırım hiç bir grup sizlerle çalışmak istemeyecektir. Akortsuz gitar olabilir. Sizlerin bunu duymanız veya akordunuz çalım aşamasında kaçtıysa durup yapmanız gerekecektir. Pratik şekilde akort yapmanız gerekecektir. Bunun tuner dediğimiz akort cihazları ile yapabilirsiniz.
Akort yapmak için 10 dakika değil maksimum 2 dakika ayırmalı ve devam edebilmelisiniz.
İzmir de gitar kursuna başladığınız zaman eğitmenlerimiz sizlere gitar akordunu hızlı şekilde yapmanız için pratik bilgiler verecektir.

Transpoze Yapabilmeniz Gerekiyor?

Transpoze bir şarkıyı farklı tonlardan çalabilmektir. Buna neden gerek duyuluyor? Her şarkının okunacağı tonlar okuyacak soliste göre değişir. Çünkü herkesin ses tınısı değişiktir. Kimisi daha kalın okur kimisi daha tiz okur. Bundan dolayı sizler de eşlik edecekseniz o tondan çalmalısınız. Çalmadığınız zaman bir uyum sorunu olacaktır.

Transpozeyi kolaylaştırmak için zaten internette şarkı akortlarının tonlarını değiştireceğiniz akor siteleri bulunmaktadır.

Solo Çalabilmeniz Gerekir

Rock gruplarında genelde şarkı sololarını elektro gitarlar çalarlar. Bundan dolayı solo gitarcı özelliğindeyseniz şarkı akorlarının yanı sıra şarkı melodisini de çalabilmeniz gerekir. Bu yönde de kendinizi geliştirmelisiniz.

Teori Konusunda Kendinizi Geliştirmelisiniz.

Müzik dilinde bir kaç cümle ile sorun varsa çözmelisiniz. Hangi tondan çalacağınızı kimin nerde hangi akorları basması gerektiğine karar verebilecek bir seviyeye gelmeye çalışmalısınız.
Elektro gitar kursunda bunları da sizlere öğreteceğiz merak etmeyin..

Repertuvarınızı Geniş Tutmalısınız?

Rock müzik çalsanız da her zaman sadece rock eserler değil cover eserler de çalacağınızı unutmamalısınız. Çünkü müzik dünyasında bir çok rock grup bir arabesk parçayı da coverlayıp çok güzel bir şekle getirebiliyor.

Şarkı seçmeyip her şarkıya eşlik etme konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

İnternetten Akorlara Bakıp Çalmamaya Çalışın

Bir konsere gittiniz gitar çalan arkadaş telefondan şarkı akorlarına baktığınızı gördüğünüz de ona olan saygınız zedelenir. Bundan dolayı akorları kendiniz yazın ve ezberlemeye çalışın.
Akorlara bakmak yanlış değil o an internete girip akorlara bakmak tuhaf gelebilir.
Bunun yerine tablet veya normal dosyada kendi notlarınızı almanız sizleri daha profesyonel gösterecektir.

Elektro gitar efekt cihazları hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Elektro gitar demek aslına bakarsanız efekt demektir. Çünkü clean yani efektsiz gitar bir çok efektin sadece bir tanesidir. Bundan dolayı sizlere lazım olacak efektlerden en önemlisi distortiondur. Hard rock veya rock müziğinin en temel efektidir. Kullandığınız amfinin üzerinde de olabilir ayrı olarak manuel prosesör olarak da kullanabilirsiniz.

Bunda sonra sizlere lazım olacak reverb bunun yanında wah pedalı olması sizleri bir çok şarkı da rahatça çalmanıza imkan tanıyacaktır.

Entonasyon Problemi Olan Gitar Nedir?

Entonasyon demek bir sesin doğru yerde yanı doğru notaya basmanız halinde de bozuk gelmesidir. Elektro gitar ise en kalın perdede ki bir sesin en ince perdede de aynı sesi vermesi gerekir. Birbirini tutmuyorsa sıkıntı var demektir.

O gitarı almanızı çok önermeyiz. Sap ayarı ile düzelse de ne gerek var. Tamirden sonra düzelsin ki…

Gitar Sap Ayarı Nedir?

Gitar sap ayarı dediğimiz şey elektro gitarın sapında bulunan bir alyan vide ile tel yüksekliğinin ayarlanmasıdır. Bunun gitar luthierlerinin yapmasını öneriyoruz. Çünkü milimetrik ayarlamalar mevcuttur.

Entonasyon problemi yaşanan gitarlar bu sayede toparlanır.

Elektro Gitar Kursuna Başladıktan Sonra Orkestrada Çalma İmkanım Olabilir Mi?

Elektro gitar kursu İzmir olarak arattınız ve bizlerle karşılaştınız. Derslere başladığınız andan itibaren sizleri bir orkestrada çalacağınız şekilde yetiştiriyoruz. Bundan dolayı her aşamada gerek alt yapı üstünde çalmak gerekse yukarıda yazdığımız ton bilinci kazanmanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Kaya Sanat Akademi orkestrasında sürekli etkinlikler devam edecektir. Bu etkinlikler sizlerin çalmasını istiyoruz. İyi çalmak önemli değil bizler sizleri çalıştırıyoruz.

Online Elektro Gitar Kursu Alabilir Miyim?

Online elektro gitar kursu almanız için sadece Türkiye’de değil bir dünyanın her yerinden online elektro gitar dersi almak mümkündür. Bizler Kaya Sanat Akademi ile online müzik kursunu tüm enstrümanlar ile verebiliyoruz.

Skype üzerinden elektro gitar derslerini nota anlatarak canlı bir şekilde birebir yapma imkanınız olduğunu unutmayın!

Online elektro gitar derslerinin verimli geçmesi için sizlerle 15 dakikalık deneme dersi yapıyoruz bu ders tamamen ücretsiz olmaktadır. Bu dersten sonra içinize sinerse ders alabilirsiniz. Bu dersler 50-55 dakika üzerinden yapılmaktadır.

Gitar almadan bizlere danışabilirsiniz. Gitar alma konusunda da sizlere yönlendirme ve marka model vermek isteriz.

İzmir Müzik Kursları

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı