Kaya Sanat Blog

Bağlama Çalmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Kökeni Orta Asya’ya dayanan ata çalgılarımızdan bir tanesidir. Bağlama genelde saz olarak bilinir. Fakat saz enstrüman demektir. Yani saz bütün çalgıların genel adıdır. Bundan dolayı yazımızda bağlama olarak sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bağlama kısa sap yani bağlama düzeni, birde uzun sap buda karadüzen şeklinde öğrenimleri 2 kola ayrılmaktadır. Özellikle dinlediğiniz eserler sizlerin hangi bağlama türünü çaldığını belirler. Sizler Neşet Ertaş ile büyüdüyseniz kısa sap bağlama çalmanız çok da doğru değildir. Bu iki bağlama türü arasındaki farkları bu linkten öğrenebilirsiniz.

Özellikle bozlak dediğimiz deli dolu çalım anlamına gelen bu müzik türü uzun sap hatta divan dediğimiz bağlamalar ile karadüzen şeklinde çalınır.

Bağlama Çalmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Karşıyaka bağlama kursu veya Karşıyaka saz kursu için araştırmalarınızda gideceğiniz kurumlarda dersler genelde grup dersleri olarak yapılır. Fakat gerek pandemi gerek verim düşüklüğünden dolayı grup derslerini tercih etmek ikinci planda kalmalıdır.

Ücret olarak arasında çok cüzi bir fark olduğunu unutmamalıyız. Grup dersleri ile 1 yılda öğrenebileceğiniz ilerleyişi birebir kurslar ile 6 ayda öğrenebilirsiniz. Kursa başlamadan önce mutlaka ücretsiz deneme dersi yapıp hangi eğitmenden nasıl ders alacağınızı derslerde hangi konular üzerinde durulacağını öğrenmelisiniz.

Bağlama kursuna başlamadan önce bağlama almadan kursumuzun bağlamasını kullanabilirsiniz. Bu süreçte bağlama kursu eğitmenimizin de sizlere söylediği özelliklerde bir bağlama alabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı