Kaya Sanat Blog

Piyano Öğrenmek Zor mu?

Piyano Öğrenmek Zor mu?

Piyano öğrenmek zor mu, çocuklar öğrenebilir mi? Elbette çocuklar erken yaştan itibaren piyano çalmayı öğrenebilir. Diğer müzik aletleri ile kıyaslandığında piyano biraz daha emek verilmesi gereken enstrümanlar arasındadır. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de piyano çalmanın keyfi bu emeği vermeye değecektir.

Müzik aletlerinin atası arasında yer alan piyano, tuşlu müzik aletleri arasında yer alır. Birçok müzik aletini öğrenmeyi de kolaylaştıran bir alettir. Eğer ilk etapta piyano öğrenirseniz gerek hobi gerekse uzmanlık anlamında kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat yaşınıza ya da bilginize bağlı olarak piyano öğrenmek zor mu kaygısını yaşayabilirsiniz. Peki gerçekten piyano öğrenmek zor mu?

Piyano Öğrenmek Zor mu? Her Yaşta Öğrenilebilir mi?

piyano her yaşta öğrenilir mi

Her yaşta piyano öğrenmek kısmen doğru bir bilgi olacaktır. En erken 5 yaşından itibaren piyano öğrenmek, uygun olarak bulunur. Hatta uzmanlar piyano öğrenmeye başlamak için erken yaşları önermektedir. Çünkü zaman içerisinde kişinin bir uzman pozisyonuna gelmesi mümkün olacaktır. Beş yaşın altında ise öğrenmek kısmi olarak zor olsa da imkânsız değildir.

Piyano öğrenmek zor mu, hayır değildir. Özellikle ileri yaştaki yetişkinlerin geç mi kaldım korkusu burada ortaya çıkar. Öğrencilerimiz her yaştan bireylerden oluşmaktadır. İster çocuk ister genç ister yetişkinlerin piyano öğrenmemesi için bir engel yoktur. Tam tersine özel piyano dersleri ile hayalinizdeki müzik aletini kolaylıkla çalabilirsiniz.

Kendi Kendine Piyano Öğrenmek Zor mu?

kendi kendine piyano öğrenmek

Evde piyano öğrenme çabaları çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle öğrenciler evde çabalarını arttırarak kendi kendine öğrenmeye çalışır. Yalnız evde piyano öğrenmek zor mu noktasında cevap rahatlıkla evet olsa da birilerinin size bir yol çizmesi hem emek hem de zaman anlamında çok daha verimli ilerlemenize yarayacaktır.

Kişisel anlamda notaları öğrenebilirsiniz, piyano tuşlarını da öğrenebilirsiniz. Ancak duruş, pozisyon, parmakların duruşu gibi konularda size dönüş sağlayacak birisi bulamazsınız. Bu noktada yanlışları düzeltmeniz ve doğru yoldan ilerlemenize engel olur. Halbuki öğrenmeyi etkileyen temel unsur anında dönüt ilkesidir. Bu yüzden bireysel piyano öğrenmek oldukça zor olacaktır.

Özel Dersler ile Piyano Öğrenmek Zor mu?

Özel piyano dersleri birebir şekilde gerçekleşmektedir. Piyano dersleri ile piyano öğrenmek zor mu? Asla değil. Doğru bir müzik kursu ve eğitmeni tercih ederseniz süreç sandığınızdan daha sağlıklı ve güzel ilerleyecektir. Hatta beklediğinizden daha kısa sürede bir ilerleme elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Derslerde birebir ilgi olmasından dolayı olası hatalara yönelik daha net dönüşler yapılır. Dönüşler sayesinde yanlış öğrenmeler gerçekleşmez. Tam tersine daha iyi bir sonuç almaya yönelik ilerlenmektedir. Kişinin baştan aldığı tedbir ve alışkanlık neticesinde ilerde sorun yaşaması mümkün olmaz.

50 Yaşında Piyano Öğrenmek Geç mi?

Geç yaşlarda piyano öğrenmek zor mu, piyano öğrenmek için geç mi kaldım sorgulamasına siz de denk gelmişsinizdir. Belki de bu soruyu soran sizsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun geç mi kaldım yanılgısına kapılmamalısınız. Çünkü öğrenmenin hiçbir zaman yaşı, mekanı yoktur.

Öğrenmek isteyen insan içerisinde ilgisi de olduktan sonra herhangi bir konuda öğrenim sağlayabilir. Piyano için de bu durum geçerlidir. 50 yaşında da olsanız, 40 yaşında da olsanız rahatlıkla eğitimlere katılabilirsiniz. Eğer hala adım atmıyor ve başlamıyorsanız geç kalıyorsunuz demektir. Bu yüzden olabildiğince hızlı karar vererek bir adım atmalısınız!

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

piyano öğrenmek ne kadar sürer

En az ‘Piyano öğrenmek zor mu?’ kadar, ne kadar süreceği noktası merak edilmektedir. Eğitmenler tarafından piyano öğrenmek adına en az 2-3 aylık bir sürecin beklenmesi gerektiği söyleniyor. Doğru aşamalardan geçerek sabırla ve çalışma ile piyano çalınabilir. Aceleci olmamalı ve verilen egzersizleri, kuralları uygulamalısınız.

Eğer amacınız uzmanlaşmak yönünde ise belirtilen süre elbette uzayacaktır. Çünkü bir müzik aletini çalarken uzmanlaşmak ciddi bir efor gerektirmektedir. Her ne kadar kişi doğuştan yetenekli de olsa gerekli bilgileri, tecrübeleri kazanması adına yıllarını bile harcaması gerekebilir. En azından 4-5 sene boyunca ara vermeden çalışmak doğru olacaktır.

Piyano Çalmak için Gereken Özellikler Neler?

piyano kursu

Piyano çalmak adına sahip olunması gereken özellikler için ekstrem detaylardan bahsetmek yanlış olur. Çünkü müzik aleti çalmak adına birkaç özelliğe sahip olmak yeterli olacaktır. Başarılı olmayı etkileyen de bu özelliklerdir. Ancak bu özellikleri kendinizde görmeseniz dahi denediğinizde hiç farkında olmadığınız yeteneği ortaya çıkarabilirsiniz.

Piyano çalmak için gereken özellikler şu şekildedir:

  • Nota bilgisine sahip olmak,
  • Müziğe ve piyanoya dair ilgili olunması,
  • Sabırlı olmak,
  • Disiplinli hareket etmek,
  • Belirtilen yönergelere uymak,
  • Düzenli çalışabilmek.

Bahsedilen bu özellikler sayesinde piyano çalmak zor mu aşamasını da rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Piyano Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

piyano kursu

Sahip olduğunuz ‘Piyana çalmak zor mu?’ kaygısını atlatmak adına birkaç önerimiz var. Bu öneriler sayesinde süreci daha sağlıklı ve rahat atlatabilirsiniz. Elbette özel bir kurs aracılığıyla piyano dersleri alıyorsanız, eğitmenin önerilerine de kulak asmanız gerekir. Müzik bilginizi ve piyano öğreniminizi böylece artırabilirsiniz.

Özel Piyano Dersleri Alın

Evde piyano öğrenmek yerine özel piyano dersleri alın. Daha önce de bahsedildiği üzere bu derslerde kişisel gelişiminiz daha kolay olacaktır. Bireysel hızınıza nazaran eğitmenin bilgisi, tecrübesiyle kısa sürede etki alabilirsiniz. İyi bir araştırma ile doğru adresi bulun, siz de gelişiminizi destekleyin.

Günlük Egzersizlerinizi Yapın

Her ne kadar eğitim alsanız da ‘Piyano öğrenmek zor mu?’ noktasında size de kolaylık sağlayacak unsurlardan birisi günlük egzersizlerdir. Gün içinde yapacağınız egzersizler sayesinde bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bildiklerinizi uzun süreli hafızaya atabilir aynı zamanda hızınızı da bu yönde arttırabilirsiniz.

Nota Bilginizi Geliştirin

El egzersizleri, piyano duruş şekli kadar nota bilgilerini de geliştirmek gerekir. Nota bilgisi olmadan gördüğünüz bir parçayı çalmanız imkânsızdır. Nadirde olsa öğrenciler adına sıkıcı bir ders olsa da nota bilgisini edinmek adına çabalamalısınız.

Kendinizi Sıkıştırmayın

Sırf daha kolay olması, kısa sürede öğrenmek adına kendinizi sıkmamalısınız. Ters psikoloji yaratma olasılığınız yüksektir. Olumsuz etki yaratmamak için özel ve rahat bir alan yaratarak çalışmalarınızı desteklemelisiniz. Günlük 1-2 saat egzersiz ve tekrar yeterli olacaktır. Daha fazla çalışmak sizi piyanodan soğutacağından ortalama bir sürede ilerlemelisiniz.

Öğrenmeyi Ertelemeyin

Eğer piyano öğrenmek zor mu konusunda evet denilecekse tek bir durum için cevap olabilir. O da ertelemek öğrenmeyi zorlaştırır. Kaygılarınızı ve korkularınızı kenara bırakarak bir an önce adım atmalısınız. Mutlak suretle ertelemek öğrenme şevkinizi kıracaktır. Bu durumda uzun vadede zorlanmanıza neden olacağından hızla karar verip eğitimlere başlamalısınız.

Uygun Ortamda Piyano Çalışın

Yanlış ortamda yer alan piyanoların öğrenmeye yönelik olumsuz etkisi olabilir. Gerek eğitim aldığınız müzik kursunun ortamı gerekse evde piyano alanını doğru seçmelisiniz. Isı – sıcaklık, ışık ve diğer dikkat çeken eşyalara dikkat etmelisiniz. Böylece öğrenmeye dair daha doğru hareket edebilirsiniz.

Doğru Müzik Kursu Seçin

Özel piyano dersleri almak önemli olsa da nereden alacağınız önem kazanmaktadır. Eğer yanlış bir kurs seçimi yaparsanız, memnun olmazsanız. Müzik tutkunuzu geliştirmek ve bilgilerinizi daima ileri götürmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yaşınız kaç olursa olsun her yaşa uygun eğitimler adına iletişime geçebilirsiniz. Piyano öğrenmek zor mu, gelin birlikte karar verelim.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı