Kaya Sanat Blog

Piyano Çalarken Sağ ve Sol El Koordinasyonu Nasıl Sağlanır?

Piyano kursuna başladıktan sonra sağ ve sol elin belli bir süre sonra birbirinden bağımsız hareket etmesi amaçlanır ve bu doğrultuda eğitimler verilmeye başlanır. Piyanoyu piyano yapanda aslında sağ ve sol elimizi birbirinden ayrı kullanmaktır.

Piyano çalarken sağ el sol anahtarını sol el ise fa anahtarını çalar. Bu aşamada öğrenciler ilk başta bunu yapmaya çalışırken sağ ve sol el birbirine girer. Bu çok karşılaştığımız hatta olması gereken bir sorundur.

Aslına bakarsanız sorun değildir. Bununla ilk ders karşılaşmazsanız bile ikinci ders yine karşılaşacaksınız. Yani bunu yaşayıp geçeceksiniz. Öncelikle İzmir piyano kursu ders işleyişinde piyano eğitmenlerimiz sizlere önce sağ el melodi çalmayı ve notasını okumanızı kolaylaştırıcı bazı ipuçları veriyor.

Sağ eliniz ile ilgili sorunu hallettikten sonra sol eliniz ile aynı işlemi yapıyoruz. Bu süreçte sol elimizi de okuduktan sonra iki elimize geçiyoruz.

Burası çok önemli!

Çift ele geçerken o kadar yavaş çalmalısınız ki bu sisteme beyniniz alışacak ve yavaş yavaş hızlı çalmaya beyniniz izin verecek. Bu konuda bir anda tüm parçayı değil yavaş yavaş ilk ölçüyü sonra ikinci ölçüyü daha sonra iki ölçüyü çalmaya çalışmalısınız.

Özellikle piyanoya yeni başlayanlar şunu bilmelidir ki piyano çalmak için yetenekten ziyade beyninizin sağ sol elini tanımlaması için geçen süre öğrenim sürecidir. Bundan dolayı bu süreçte ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kısa sürede beyniniz alışır ve piyano çalma süreniz kısalır.

Bir anda tüm eseri çalmaya çalışmayın!

Piyano Çalarken Sağ ve Sol El Koordinasyonu Nasıl Sağlanır?

Piyano kursuna başladıktan sonra ilk eserinizi çalışmaya başladığınız da bir anda tüm eseri çalmaya çalışmayın. Özellikle yukarıda anlattığımız gibi parça parça eserleri bölümlere ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Piyano eserini çalmadan önce notalarını okumanız da sizleri hızlandıracaktır. Bu süreçte nota okumak ve eseri bölümlere ayırıp çalmak en kısa sürede çalmanızı sağlayacak tekniklerden birisidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir