Kaya Sanat Blog

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

Ses eğitiminde merak edilen sorulardan bir tanesi şan kursu alındıktan sonra şan dersi ile ses güzelleşir mi? Bu sorunun cevabını yazımızda objektif olarak teknik veriler ile açıklıyoruz.

Şan Dersi ile Ses Güzelleşir Mi?

Şan dersinin amacı doğuştan var olan sesin şarkı söylerken veya konuşurken frekans kayıplarına uğramadan (kısılma, gıcık) sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır.

Şan Dersi Alan Herkes Şarkı Söyleyebilir Mi?

Şan Nedir?

Şan, ses tellerinin egzersiz yaparak eğitilmesi ile sesi daha bilinçli kullanmayı sağlayan ses tekniğidir. Kaya Sanat Akademi’de ücretsiz deneme dersleri her gün devam ediyor! Siz de yeteneklerinizi keşfetmek, neye daha ilgili olduğunuzu öğrenmek için ücretsiz deneme derslerimize gelebilirsiniz!

Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Şan eğitiminin amacı, kolaydan zora giden bir çalışma programı içerisinde nefesin doğru kullanımını öğretmek, doğru beden kullanımını öğretmek, ses perdelerinin yerlerini öğretmek, bu ses perdeleri arasında yumuşak geçiş yapmayı öğrenmek ve ses perdemizi tizden olabildiğince kadar genişletmek gibi amaçları taşımaktadır.

Ve sadece profesyonel kariyer edinmek isteyenler şan dersi alabilir gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Müziği seven, sesini ve nefesini doğru kullanmak isteyen, sesini bu doğrultuda eğitmek isteyen herkes şan eğitimi alabilir.

Şan Öğrencimiz Kerim Tunç – Sorma Ne Haldeyim

Şan Eğitiminin Teknikleri Ve Aşamaları Nelerdir?

Şan eğitiminde ilk aşama bedeni rahatlamaktır. Çünkü esnemiş bir bedenle şarkı söylemek ve egzersizleri yapmak ve aynı zamanda nefes alıp vermek gerekiyor. İlk aşama stracing denilen esneme egzersizlerini kullanarak bedeni nasıl rahatlatabileceğini öğretiyoruz öğrencilerimize.

İkinci aşamada nefesin doğru kullanılma aşaması, nefes alma nefes verme çalışmaları, diyaframının yerinin öğretilmesi ile ilgili çalışmalar. Sonraki aşama nefes egzersizleri ile eş zamanlı olarak yürütülen şan egzersizleri geliyor.

Eklemedir Koca Konak – Şan Öğrencimiz Fadime’nin Performansı

İnsan Seslerinin Türleri?

Ses Türü Kısaca Nedir?
Soprano En İnce Kadın Sesi
Mezzo – Soprano Orta İncelikte Kadın Sesi
Alto En Kalın Kadın Sesi
Tenör En İnce Erkek Sesi
Bariton Kalın Erkek Sesi
Bas En Kalın Erkek Sesi

Ses Eğitimiyle Sesim Güzelleşir Mi?

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

Ses telleri birbirine paralel iki adet kastan oluşmaktadır. Bu kaslar birbirleriyle paralel şekilde açılıp kapanarak sesin çıkması sağlanır.Ses tellerinde doğuştan yada yanlış pozisyonda şarkı söylemekten kaynaklanan doğru şekilde açılıp kapanmama gibi problemler olabilir.

Konuşurken veya şarkı söylerken sözcüklerin altından hava gelir.Bu ses tellerinin sağlıklı şekilde açılıp kapanmamasından kaynaklanmaktadır.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir mi?

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

Şan dersi ile ses güzelleşir mi? sıkça duyduğumuz bir soru. Bizde bu konuyla alakalı şan eğitimi almak isteyenlere önce bir kaç öneride bulunmak istiyoruz. Belli egzersiz ve etütlerle bu kayıplar giderilebilir. Bu durumda şan dersi alacak kursiyer sadece şarkı söylemek için değil doğru şekilde şarkı söylemek için eğitim almalıdır.

Yanlış eğitim sonucunda ses telleri üzerinde kanamalar, nodüller, polipler kistler oluşabilir.Bu durum sizleri ameliyata kadar götürebilir. Şan eğitimi alacağınız eğitmen büyük rol oynamaktadır. Sizin enstrümanınız ses telleriniz olduğu için enstrümanınıza iyi bakmanız gerekmektedir.

Ses rengi hali hazırda değiştirmek şeklinde bir uygulama yoktur. Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında doğal olarak seste değişimler olabilir.Fakat bu değişimler tamamen doğaldır. Bu değişimler sırasında şan eğitimi alınmamalıdır.

Şan Kursunun Faydaları

Şan Dersi İle Ses Güzelleşir Mi?

Oturmuş bir ses ergenlik sürecindeki değişimler tamamlandıktan sonra var olan sesinizi kullanırken önce vücudunuzun duruşu, diyaframın önemi diyaframın sesteki etkisini kavramanız gerekmektedir. Sesinizin doğru pozisyonda çıkması için en önemlisi budur.

Daha sonrasında pes ve tiz sesleriniz ile ilgili etütler şan egzersizleri yapılarak zamanla kullanmadığınız kayıplarınız tekrardan kazandırıyoruz. Doğru sesle şarkı söylemeniz sizleri şarkı söylerken bir adım ileriye taşıyacaktır.Sesinizin  güzelleşmesi adına yapılan çalışmalar ses renginiz ile değil doğru nota basımı sağlıklı şarkı söyleme adına olacaktır.

İzmir şan eğitimi

İzmir’de şan eğitimi almak isteyenler için sizler için hazırladığımız izmir şan kursuna göz atabilirsiniz. Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Online şan dersi

İnternetten online şan kursu almak istiyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli. Kaya Sanat Akademisi olarak bünyemizdeki şan öğretmenleri ile WhatsAppZoom ve Skype üzerinden konferans yolu ile online eğitimler vermekteyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir