Kaya Sanat Blog

Keman da Fix Kullanımı

Keman da  Fix Kullanımı 

İzmir keman kursu içeriğinde keman çalımı aşamasında akort yapmayı da öğrenmeniz gelişiminiz açısından çok önemlidir.Bu süreçte akortsuz keman çalmak sizlerin şarkı çalma süresini bir hayli uzatacaktır.

Eğitmenlerimiz sizlere temel keman çalma kurallarını gösterdikten sonrasında akort nasıl yapılır bu konu üzerinde duracaktır.

Fix Nedir?

Fix; keman üzerinde bulunan 4 adet küçük vida sistemi ile çalışan küçük burgulardır. Keman köprüsü ile keman kuyruğu arasında bulunur.

Öncelikle burgulardan akort yaptıktan sonra küçük akort kaymalarını fix dediğimiz küçük burgulardan yapabilirsiniz.Burgular kadar riskli değildir. Fixler ile akort yaparken tel kopmaz.

Önemli :Her zaman öncelikle yukarıda ki burgulardan akort yapmaya başlamalısınız daha sonra fixlerden yapmalısınız.

Ana burgulardan her hangi bir teli 1 tur çevirmenize karşılık fixleri 10 tur çevirmeniz gerekecektir.Bu da hem zaman hem de gereksiz eziyet olacaktır.Belirli zaman sonra fix yatakları bozulabilir.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı