Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmak İçin Parmak Yapısı Nasıl Olmalı?

Piyano kursuna başlamadan önce özellikle çocuk piyano kurslarında veliler olarak acaba çocuğumun parmak veya el yapısı piyano çalmaya uygun mu değil mi gibi soru işaretleri gelebilir. Bunlar gayet normal olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Fakat normal olmayan burada piyano kurslarının parmak veya el yapısına çok fazla önem göstermeleri piyano çalmanın belirli özellikte ki parmaklar le gerçekleşebileceğini düşünüyorlar. Bu konu bizleri bazen düşündürmektedir. Yıllarca yetiştirdiğimiz piyano öğrencilerimizin parmakları konusunda her hangi bir problem yaşamadık.

Piyano Çalarken El Yapısı Gerçekten Önemli Mi?

Piyano kursuna başlarken öncelikle piyano tuşlarından kaynaklı ellerinizin uzun veya kısa olması daha iyi çalmanızı sağlamaz. Piyano kursuna başlarken deneme dersinde sizleri öncelikle piyanoya oturtup bu konuda rahatlamanızı istiyoruz. Çünkü sizlerde göreceksiniz ki piyano çalmak için parmakların çok fazla uzun veya kısa olması bu durumu kolaylaştırmaz veya zorlaştırmaz.

Piyano tuşları ellerinizi havada tutarak çalacağınız için ileri veya geriye doğru hareket ettirebileceğiniz bir enstrümandır. Yani oldu ki parmakları çok kısa , piyanoya tuşlarına biraz daha yaklaştırarak bu farkı ortadan kaldırabilir.

Kısa Parmaklar İle Piyano Çalınır Mı?

Kısa Parmaklar İle Piyano Çalınır Mı?

Piyano çalmak için öncelikli olarak piyano çalmanın öneminden bahsetmek gerekir. Dilerseniz buraya tıklayarak piyano çalmanın önemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızın özet olarak piyano çalmanın parmaklar ile alakalı olmadığını genel olarak sizlerin gelişimi için piyano çalmanın öneminden bahsediyoruz. Bu durumda kısa parmaklı olsanız dahi piyano çalmanıza etkisi yoktur.

Eğer ki çok hızlı virtiöz seviyesinde piyano çalmak isterseniz bazı durumlarda parmak esnekliği önemli olabilir. Fakat 4 yaş piyano 5 yaş piyano çocuk piyano kurslarında parmak kısalığı veya uzunluğunun çok bir önemi yoktur.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

 1. Merhabalar Sayın İlgili,
  evde oğlumun çocukluğundan kalma ve temiz aktif durumda Yamaha PSS 680 org var.
  Biz bir büyük sahil kasabasına göçtük ve eşim çevresinde ailece görüşebileceğimiz insanlar bulamadığı için sıkıntıda. Piyano öğrenebilir miyim diye bana sordu ve kendisini destekleyebileceğimi ilettim.
  Yalnız başlangıcı nasıl yapmalıyız. Biz yılın 4-5 ayını İstanbul da geçirdiğimiz için şimdilik 7 oktav bir sabit piyano edinmenin mantıklı olmayacağını düşündük. Başlangıçta evdeki cihazı sonra da portable 88 tuş nir vihaz almayı düşündük.
  Ne dersiniz?
  Selamlar
  Yalçın Karabacak

  1. Selamlar öncelikle 🙂

   Piyano çalmak istemesine çok sevindik muhteşem haber bu 🙂
   Piyano için öncelikli adımınız 5 oktavlık bir org ile başlangıcı yapmak. Dilerseniz online piyano eğitimi dilerseniz youtube üzerinden başlangıç yapabilir. 1 yıl dolduğu zaman ve piyano çalmayı sevdim ilerlemek istiyorum şeklinde bir fikre sahip olursa bizleri arayabilir piyano konusunda ki önerilerimizi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir