Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmak İçin Parmak Yapısı Nasıl Olmalı?

Piyano kursuna başlamadan önce özellikle çocuk piyano kurslarında veliler olarak acaba çocuğumun parmak veya el yapısı piyano çalmaya uygun mu değil mi gibi soru işaretleri gelebilir. Bunlar gayet normal olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Fakat normal olmayan burada piyano kurslarının parmak veya el yapısına çok fazla önem göstermeleri piyano çalmanın belirli özellikte ki parmaklar le gerçekleşebileceğini düşünüyorlar. Bu konu bizleri bazen düşündürmektedir. Yıllarca yetiştirdiğimiz piyano öğrencilerimizin parmakları konusunda her hangi bir problem yaşamadık.

Piyano Çalarken El Yapısı Gerçekten Önemli Mi?

Piyano kursuna başlarken öncelikle piyano tuşlarından kaynaklı ellerinizin uzun veya kısa olması daha iyi çalmanızı sağlamaz. Piyano kursuna başlarken deneme dersinde sizleri öncelikle piyanoya oturtup bu konuda rahatlamanızı istiyoruz. Çünkü sizlerde göreceksiniz ki piyano çalmak için parmakların çok fazla uzun veya kısa olması bu durumu kolaylaştırmaz veya zorlaştırmaz.

Piyano tuşları ellerinizi havada tutarak çalacağınız için ileri veya geriye doğru hareket ettirebileceğiniz bir enstrümandır. Yani oldu ki parmakları çok kısa , piyanoya tuşlarına biraz daha yaklaştırarak bu farkı ortadan kaldırabilir.

Kısa Parmaklar İle Piyano Çalınır Mı?

Kısa Parmaklar İle Piyano Çalınır Mı?

Piyano çalmak için öncelikli olarak piyano çalmanın öneminden bahsetmek gerekir. Dilerseniz buraya tıklayarak piyano çalmanın önemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızın özet olarak piyano çalmanın parmaklar ile alakalı olmadığını genel olarak sizlerin gelişimi için piyano çalmanın öneminden bahsediyoruz. Bu durumda kısa parmaklı olsanız dahi piyano çalmanıza etkisi yoktur.

Eğer ki çok hızlı virtiöz seviyesinde piyano çalmak isterseniz bazı durumlarda parmak esnekliği önemli olabilir. Fakat 4 yaş piyano 5 yaş piyano çocuk piyano kurslarında parmak kısalığı veya uzunluğunun çok bir önemi yoktur.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı
Gönder