Kaya Sanat Blog

Bona Nedir?

Bona müzikte özellikle işin teknik kısmında yani notasal kısmından bizlerin ihtiyaç duyduğu mükemmel bir tekniktir. Bona ile solfej birbirlerinin kardeşi gibidir.

Bona herhangi bir eser notasını konuşma sesi ile okumaya denir. Yani sesleri melodik olarak değil tamamen ritmlerine bağlı bir şekilde okumanıza bona denir. Eğer ki melodik olarak okur yine ritmli yani nota sürelerine bağlı kalırsanız solfej olacaktır.

Fakat okurken sadece nota sürelerine bağlı kalır ve şarkı melodisi olarak okumazsanız bu da bona olacaktır.

Önce Bona Yapmalısınız!

Bir şarkı çalacaksınız. Şarkı çalmadan önce yapmanız gereken birinci adım notanızı okumak olacaktır. Okurken elinizi vurup videoda ki gibi tane tane notalarınızı okumalısınız. Nota okurken solfej yapmak her insanın yapabildiği daha doğrusu yapması çok önemli olan bir durum değildir. Fakat bona her şekilde yapılmalıdır.

Bona eseri önce anlamanızı ve daha kolay çalmanıza yarayacaktır.

Solfej Nedir?

soljfej nedir

Solfej bonanın aksine notaları sesleri ile yani ses yükseklikleri ile okumaya denir. Burada öncemli olan solfejin içerisinde bona alıştırmasıda yapıyoruz. Şöyle ki hem notaları süreleri ile okuyup hem de nota adlarını okuyoruz. Tek fark burada melodik olarak okuduğumuz için adı solfej olmuş oluyor.

Solfej yapmak özellikle hobi olarak bir enstrüman çalıyorsanız çok fazla yapmanız gereken yapamadığınız zaman kesinlikle çok kötü olan bir şey değildir. Solfej ise ne kadar da tartışılsada yetenek ve müzik kulağı gerektirir. Fakat bona için bunu söyleyemeyiz. bona tamamen çalışma ile alakalı geliştirilebilir bir olgudur.

Bona Nasıl Çalışılır?

Bona çalışmak için nota süreleri konusunda bilgi sahibi olmanız ve nota sürelerini rahat bir şekilde okuyabilmeniz gerekir. Çünkü bona tamamen nota sürelerinin uzunluk ve kısalığı ile alakalıdır. Bundan dolayı eğer ki nota okuma konusunda kaygılı iseniz sizlere yukarıda paylaştığımız videoyu izleyerek rahatça bona konusuna hakim olabilirsiniz.

Bona Çalışmadan Nota Okursam Ne Olur?

Bona nedir

Bona bilmeden yani notaların altına yazarak okuduğunuz zaman şarkının ritmi hiç bir zaman sağlıklı şekilde çıkmayacak. Yani her seferinde eseri bilen birisine bir kere çalar mısınız şarkıyı anlayayım şeklinde ricada bulunacaksınız. Halbuki merak ettiğiniz ve sizleri zorlayan her şey orada ki nota sürelerinde ve nota kağıdınızda yazıyor.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir