Kaya Sanat Blog

Sesimin Kaç Oktav Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Akademimizin izmir şan kursu eğitim programının en çok sorulan sorusudur. Sesinizin kaç oktav olduğunu bilmek için müzik yeteneğinizin çok iyi olmasına gerek yoktur. Basit bir bilgi ile sizlerde, sesim kaç oktav, sesimin oktavını nasıl ölçerim, sesimin kaç oktav olduğunu nasıl hesaplarım, sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Kafa sesleri sesinizin oktavına eklenmez

Kafa sesi dediğimiz ses biçimi, diyafram kullanılarak en yüksek tizleri çıkarmaya yardımcı olur. Kafa sesi çıkarırken ses yukarıya doğru sinüs boşluklarına dolar bundan dolayı ses kafanızın üstünde titriyormuş gibi hissedilir. Oktav, do ile kendinden 8 ses sonrası olan do arasında 8 ses bulunan 8’li diziye 1 oktav yani 1 bir 8’li denir. Bundan dolayı ses oktavı hesaplanırken kafa seslerini hesaplama içine almayız.

4.oktav do sesi her insanın verebileceği ortak do sesidir. Önemli olan 4.oktav do sesinde geriye doğru tek tek diyafram nefesi kullanılarak inilir. Kaç 8’li indiğiniz hesaplandıktan sonra 4.oktav do sesinden bu seferde tizlere doğru tek tek seslendirilir.

Özellikle yapılan hata konuşma sesi veya sizin şarkı söylemediğiniz ses aralığının da hesaplanmasıdır. Doğrusu şarkı söylerken kullandığınız ses tonunun en kalını ve en incesinin hesaplanmasıdır. Kesin olarak 2 oktav veya 3 oktav gibi net rakamlar çıkmayabilir. Özellikle bunları da telaffuz ederken 2 oktav 4 ses gibi buna 2.5 oktav da denebilir veya 2 oktav 5 ses gibi tanımlanabilir.

Oktav ölçümü için şan eğitmenimizden yardım alabilirsiniz

Sesimin Kaç Oktav Olduğunu Nasıl Hesaplarım?

Kendi sesinizi ölçmek için telefonunuza piyano programı indirebilirsiniz. Kulaklığı takıp 4.oktav do’dan pese doğru kalına doğru tek tek diyafram nefesi alarak inmeye çalışın en kalına geldiğiniz yeri not alabilirsiniz. İkinci aşama olarak da 4.oktav do sesine geri gelip bu sefer de tiz seslere tek tek giderek toplam da kaç 8’li yaptığınızı hesaplayabilirsiniz.

🎤 İzmir Şan Kursu

Online Şan Kursu

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir