Kaya Sanat Blog

Piyano Nasıl Temizlenir?

Kaya Sanat akademi İzmir piyano kursu olarak bizlere en fazla gelen sorulardan biri olan, piyano nasıl temizlenir? sorusuna yanıt olarak, sizlere anlatacağımız kısa ve basitçe uygulayacağınız çözümler ile piyano temizliğini yapabileceksiniz. Ayrıca dijital piyano temizliği ve beyaz piyanolar ile ilgili de bir kaç önerimiz var.

Piyano nasıl temizlenir?

Piyano Nasıl Temizlenir?

Piyano çalındıkça ellerimizin terlemesinden dolayı kirlenebilir. Hatta odada bulunan tozlar piyano tuşları üzerine yapışarak kirlenmesine sebep olacaktır. Piyano temizliği konusunda çok tecrübe sahibi olmadığımızı düşünebiliriz. Özellikle ıslak mendi ile silmeye kalktığınız da elektronik piyanolar da problem yapabileceğinizi unutmamalısınız.

Piyano temizlerken aşağıdakiler kesinlikle yapmamalısınız

 • Bezi ıslatarak piyano tuşlarını silmemelisiniz!
 • Kolonya ve domestos ile tuşları silmemelisiniz!
 • Tuşları bastırarak veya yukarı doğru kaldırarak tuşları silmemelisiniz!
 • Açma – kapama düğmelerinin olduğu yeri kuru bez ile temizlemelisiniz!
 • Ses açma-kapama tuşunun olduğu yere sıvı temas ettirmemelisiniz!
 • Piyanonuzun mobilyasını ahşap temizleyici ile temizleyebilirsiniz!
 • Piyano ayaklarını metal olduğundan dolayı cam sil ile silebilirsiniz!
 • Piyano tuşlarını temizlerken nemli bez ile tuşların yönüne doğru silmelisiniz!

Beyaz piyano sararır mı?

Genel olarak beyaz piyanolar evler de çok şık duruyor. Beyaz siyah tuşlar bunun yanında beyaz bir mobilya aksamı ve beyaz taburesi ile çok şık görünmektedir. Fakat bazı durumlar da bu keyif sizin sinirlerinizi bozabilir. Eğer ki evde sigara içen var ise yavaş yavaş piyanonuz üzerinde sarılaşma olabilir.

Hangi durumlarda beyaz piyano sararır?

 • Sigara dumanı sarartabilir.
 • Ayrıca piyanonuzun üzerinde ki tuşlar plastik olduğundan dolayı güneş ısısı sarartabilir.
 • Çok fazla çalıp terletirseniz. Piyanonuz sararabilir.
 • Piyano ile işiniz bittiğinde kapağını kapatmalısınız.
 • Piyano üzerine kalın bez , örtü veya sünger gibi sıcaklığı arttıracak malzemeler koymamalısınız.

Akustik piyano nasıl temizlenir?

Piyano Nasıl Temizlenir?

Akustik piyanolar yani akustik duvar piyanosunun içinde teller bulunur. Bu teller ile piyanonun kapağını açtığınız da içerisinde bulunur. Bu piyanolar da piyano temizlemek çok dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Bu durumda öncelikle piyano temizlenirken tuşları yukarıda bahsettiğimiz şekilde temizlenmelidir.

Akustik piyanonun üst kapağı açıldıktan sonra ıslak ve nemli bezler ile kesinlikle içine dokunulmamalıdır. Çünkü içerisinde olan keçeler ıslandığında ses imkansız hale gelecektir. Çünkü keçeler ıslanıp çürüyebilir. Bundan dolayı içerisine sadece hava tutulabilir. İçerisinde ki tozları alarak daha uzun vade de bakım yapılmasını sağlayabilirsiniz. Akustik piyano iç temizliği yılda bir piyano bakımını yapanların temizlemesi gerekir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı