Kaya Sanat Blog

Keman Parmak Titretme Nasıl Yapılır?

Keman da Vibrato: Parmak Titretme

Kemanda Vibrato Tekniği nedir? nasıl yapılır? - Kaya Sanat Akademi kursu anlatıyor.
Kemanda Vibrato Tekniği nedir? nasıl yapılır? – Kaya Sanat Akademi kursu anlatıyor.

Vibrato kelime anlamı olarak titreşim demektir. Vibrato nota geçişlerinde veya uzun süreli notaları daha ahenkli ve yumuşak duyulmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vibrato yani parmak titretme çalışmaları yapmadan önce kemanda nota yerlerini tam olarak basmanız gerekmekte ayrıca çıkacak sesin akortlu olmasına da özen göstermelisiniz. Her şey hazırsa kemanda süsleme tekniklerine geçelim 🙂

Parmak titretme nasıl yapılır? 5 adımda vibrato

Kemanda Vibrato Çalışması: Parmak titretme nasıl yapılır?
  1. Vibratoya başlarken öncelikle Re teli üzerine 1.parmağımızla basacağımız Mi sesi üzerinde çalışmalısınız.
  2. Bileğimizin en kolay vibrato pozisyonunu alacağı sestir. Yapılan yanlışlıklardan bir tanesi vibrato çalışırken parmağımızı titretmek olmalıyken komple elimizi oynatmamız vibrato yapmanızı güç ve imkansız hale getirir.
  3. Nota üzerinde vibrato yapılmalıdır şeklinde bir işaret bulunmamaktadır. Çaldığınız eser de uzun soluklu notalar da vibrato yapabilirsiniz.
  4. Re teli 1.parmak olan Mi sesinde başlayıp daha sonra Re teli 2.parmak olan Fa daha sonra 3.parmak olan sol sesleriyle vibrato çalışmalarınızı sıklaştırabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir