Kaya Sanat Blog

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Şan eğitimi nedir?

Şan eğitimi şarkı söylemek veya sesini doğru kullanmak isteyenlerin, ses nefes ve diyafram kontrolünü edinebilecekleri eğitimdir. Özellikle İzmir’de şan eğitimi yazanlar sadece şarkı söylemek için değil ses kontrolünü sağlamak isteyenler de bu konuda destek almak istiyorlar.

Şan Eğitimi Ne İşe Yarar?

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Şan eğitimi var olan sesinizi belirli bir kalıba sokarak verdiğiniz frekansları çok daha temiz ve akortlu çıkarmanızı sağlar. Yani ses terbiyesi diyebiliriz. Özellikle ses kısıklıklarının başlıca sebeplerinden birisi de kontrolsüz ses kullanımıdır. Avukatlar veya öğretmenler bu konuda en fazla destek verdiğimiz kişilerdir.

Şarkı söylüyoruzsunuz ve bunu çok daha iyi bir seviyeye getirmek için sizlere gereken ses eğitimidir. İzmir de ses eğitimi dersi veren daha doğrusu verimli şekilde veren bir kaç kurum vardır. Çünkü ses eğitimi bir enstruman eğitimi gibi değildir. Ses eğitimi daha çok dikkat edilmesi gereken bir branştır.

Piyano destekli yapılan şan eğitiminde sırası ile;

 • Doğru şarkı söylem
 • Doğru tondan bilinci
 • Ses, nefes ve diyafram kontrolü
 • Repertuvar gelişimin
 • Enstrüman ile eşlikli söyleme
 • Nota bilgisi
 • Pes ve tiz tonlarınızın geliştirilmesi
 • Ritim duygusu gelişimi
 • Ses renginin belirlenmesi
 • Mikrofon kullanımı
 • Ses kaydında mikrofon kullanımı
 • Özgüvenli şarkı söyleme
 • Eser hakimiyeti
 • Türk Müziği şan eğitimi için makam öğrenimi
 • Türk müziği için nağme ve doğaçlama öğrenimi

Şan Dersi Faydaları Nelerdir?

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Şan eğitimi faydaları nelerdir?

Şan eğitimin en büyük faydası ilk olarak sağlıklı konuşma ve ses telinizin yıpranmamsı ve uzun ömürler sizleri idare etmesine olanak sağlamasıdır. Şan dersinin genel olarak günlük yaşamda ses kullanımına çok faydası vardır.

Sesimize yükselttiğiniz zaman ses telinize zarar vererek yükseltiyoruz. Bunu farkında olmadan yapıyoruz. Aslında bunun temelinde yatan ise diyafram kullanımıdır. Diyafram kullanımını benimsediğimiz zaman günlük hayatta sürekli bağırarak konuştuğumuz zaman diliminde de bir rahatsızlık hissetmeyeceğiz.

Şarkı söylerken daha güzel söylemek isteyenlerin ciddi anlamda kısa bir şan eğitimi desteği alarak bu konuda çok hızlı yol alabileceklerini söyleyebiliriz.

Sizler bir şarkı altyapısı açıp eşlik ettiğiniz zaman o tonun sizin tonunuz olma olasılığı çok düşüktür. Bundan kaynaklı sesinizi size ait olmayan bir tondan söylemek zorunda kalacaksınız. Ses eğitimi dersi tamda bu anda devreye giriyor ve sizin gerçek tonunuzu en güzel tınıyı bulmanıza yardımcı oluyor.

En önemlisi sağlık için sağlıklı şarkı söylemek için mutlaka temel ses eğitimi dersi alınmalıdır.

Şan Eğitimi Amacı Nedir?

Şan eğitiminin amacı daha doğrusu sizlerinde hedefleri doğrultusunda sağlıklı şekilde ses kullanımını kazandırmaktır. Yani sesinize form kazandırmaktır.

Şöyle örnek verebiliriz;

Şarkı söylemek isteyen birey bizlere geldiği zaman özellikle ilk derste bildiği bir eseri söyletip kendini ses kaydı yapmasını istiyoruz. Belirli periyotlar ile bunu tekrarlıyoruz ki arada kendi gelişimini de farketmesi gerekir.

İlk 3 aylık zaman diliminde çok daha rahat söylemeye başladığını görüyoruz. Şan dersinin amaçlarında birisi de özgüvenki şarkı söylemektir. Bunu başardıktan sonra yavaş yavaş ses. genliğini arttırmak için egzersizler yapıyoruz. Bu egzersizler bir şarkı söylerken kalından da söyleyebilme aynı zamanda nakarat kısmında oktavından da söyleyebilme imkanı tanıyor.

Eğitimli bir ses her zaman sizler için avantaj olacağını unutmamalısınız. Çok daha zevkli bir performans elde ederek daha keyifli şarı söyleme hissini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Şan Dersinde Neler Yapılır?

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Şan dersinde sizlere doğru şarkı söylemeniz için aşama aşama uygulanacak teknikler anlatılır. Bu teknikler genel olarak piyano destekli uygulanır. Yani şan dersinin olmazsa olmazlarından bir enstrüman olan piyano sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

Şan dersi kişiye özel birebir şekilde yapılır. Bundan kaynaklı genel bir müfredat olmasına karşın Kaya Sanat Akademi şan dersleri için kişisel program uygulanmaktadır.

 • Ses rengi nedir nasıl bulunur?
 • Diyafram nasıl kullanılır?
 • Nefes alma teknikleri nelerdir?
 • Repertuvar nasıl yapılır?
 • Ritim nedir?  Eser içerisinde ritmik dinamik nasıl sağlanır?
 • Şarkı giriş çıkışları nasıl sağlanır?
 • Prozodi nedir?
 • Oktav nedir ?
 • Türk Sanat Müziği Makamları Nelerdir?
 • Müzik türlerinde söyleme biçimleri
 • Pop müziği repertuvarı
 • Solfej nedir? Nasıl kullanılır?
 • Şan dersinde notanın önemi

Kısacası sizler şarkı söyleme esnasında maksimum performans gösterecek tüm teknikler şan eğitiminde detaylıca gösterilir.

Online Şan Kursu

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Online şan kursu ise bu yazdıklarımızın hepsinin online bir platform aracılığı ile çok rahat şekilde uygulanmasıdır. Online ses eğitimi dendiği zaman aklınıza hazır videolar ve genel olarak çekilmiş ses eğitimi dersleri değil birebir canlı olarak karşılıklı şan eğitimi dersleri gelebilir.

Online şan kursu sizlerin ve şan eğitimenin uygun gün ve saatini planlayarak ortalama 50 dakika olarak yapılır. Bu eğitim görüntülü olarak bilgisayar veya tablet aracılığı ile gerçekleşir.

Dünyanın neresinde olursanız olur online eğitim alabileceğinizi ve Kaya Sanat Akademi online şan kursunun bu konuda çok profesyonel olduğunu da dip not olarak söylemeliyiz.

Şan eğitimi riskli bir derstir sağlık ön planda tutulmalı ve şarkı söylerken ses telini kesinlikle zorlamadan şan eğitimi devam ettirilmelidir. Bundan kaynaklı şan eğitmeninin formal bilgilere sahip ses eğitimi alanından mezun kişiler olması bizler için son derece önemlidir.

Online Şan Eğitimi

Şan Eğitimi Nedir? Ses Eğitimi Nedir? 2022

Yukarıda anlattığımız gibi online şan eğitimi canlı olarak birebir eğitimler ile gerçekleşmektedir.

Skype zoom face time gibi uygulamalar ile 50 dakika boyunca canlı ders yapıyoruz. Online şan eğitimine başlamadan önce mutlaka ücretsiz şan deneme dersi yapmanızı istiyoruz. Burada şan eğitiminden beklentileriniz bizim sizlere katabileceğimiz her şey konuşulmakta ve daha sonra derslere başlanmaktadır.

Şan Dersi Nedir?

Şan dersi; bir ses eğitimi uzmanının piyano desteği ile birlikte sizlere doğru ve temiz şarkı söylemeyi amaçladığı ve bunun için çeşitli tekniklerin öğretildiği derstir.

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi?

Şan dersi sizlere doğru şarkı söylemeyi kazandırır. Şan dersi ile doğru şarkı söylemeyi açtığımız zaman doğru ve temiz bir ses zaten sesi güzel olan sestir. Ses rengi vs bunlar şan eğitiminde sıfırdan yaratılmaz fakat sizlerin şarkı söylediğinizde güzel duyulan doğru tonunuzu bularak daha keyifli duyulmasına yardımcı oluyoruz.

Şan Eğitimi Kaç Ay Sürer?

Şan eğitimi ortalama 4 ile 12 ay sürer. Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte şan dersinden beklentileri ile doğru orantıdadır.

Detaylı şan eğitimi süresi için buradan okuyabilirsiniz.

Sonuç

Şan dersi şarkı söyleyenler için özellikle ses sağlığı için çok önemlidir. Sesinizi kullanarak yaptığını her işte mutlaka kontrollü şarkı söylemeyi düşünmelisiniz. Şan eğitimleri kesinlikle birebir olarak yapılmalıdır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir