Kaya Sanat Blog

Gitar Çalmanın Püf Noktaları

Kaya Sanat Akademi İzmir’de gitar kurslarına başlamış bu konuda sıkılıp bırakan son zamanlar da da internetten gitar dersleri alan  veya online gitar kursu alıp gitar çalmaya çalışan gitar severler için pratik fikirler vermek istiyoruz. Özellikle sizlere samimi şekilde yardımcı olacak tecrübelerimizin işinize yarayacak en iyi formüllerini  sizlere aktarmak istiyoruz.

Öncelikle gitar çalım mantığını öğrenmelisiniz!

Gitar çalarken hangi telde hangi nota olduğunu öğrenerek daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Gitar derslerinde gitar tellerinde hangi telde hangi sesi alabileceğinizi öğrendikten sonra yavaş yavaş gitar temel akorlarına geçiş yapmak olmasıdır.

Gitar akorları ile beraber artık daha sağlam daha güzel  melodilere eşlik edebilirsiniz. Gitar akorlarına geçişte öncelikle Dm-Am-C-Em akorlarına çalışarak yavaş yavaş ellerinizi akor çalım konusunda geliştirebilirsiniz.

Çok pahalı gitar almanıza gerek yok fakat ucuz diye kötü bir gitar almamalısınız!

Gitar Çalmanın Püf Noktaları

İzmir’de gitar dersleri  için başlıkta da söylediğimiz gibi internetten uygun fiyatlı diye akort tutmayan bunun yanında tellerinden temiz ses gelmeyen sırf birkaç lira daha uygun  diye gitar almamalısınız.

Online gitar eğitimi de alsanız nasıl bir gitar alabilirsiniz konusunda mutlaka eğitmenimize danışarak bilgi almalısınız. Bizler de pahalı gitar almanızı istemiyoruz. Fakat ucuz diye kötü gitar alıp sonra bir daha gitar almak zorunda kalmanızı istemeyiz.

Entonasyon problemi olmayan gitar almanızı öneriyoruz. Entonasyon demek boş telde çıkan notanın aynısının bastığınız da da çıkmasıdır. Yani boş telde la notasına tınlatıyorsunuz. Aynı notayı klavye üzerinde bastığınız da aynı boş telde ki gibi frekans verirse o zaman doğru gitar diyebiliriz.

Dinlediğiniz müzik tarzı ne ise ona uygun gitar seçimi yaparak daha hevesli öğrenebilirsiniz

Önce klasik gitardan başlamanız gerek diyen birisi olursa sessizce oradan uzaklaşabilirsiniz. Açıkçası bu konuda tamamen özgür olduğunuzu bilmelisiniz. Dinlediğiniz müzik tarzı hard rock veya hard rock olan İzmir’de gitar kursu öğrencisine sizler klasik gitar öğrenmeye çalışırsanız sıkılırsınız.

Sizler  pop müzik dinliyor ve bu konuda heveslenip gitar kursuna başladıysanız elektro gitar veya klasik gitar çalmamalısınız. Doğrusu ne çalarsanız çalın klasik gitardan başlamanız gerek düşüncesi gerçeği yansıtmaz.

Gitar çalmak için online gitar kursu veya İzmir’de gitar kursuna gitmeli miyim?

Gitar Çalmanın Püf Noktaları

Sosyal medya üzerinden artık bir çok bilgi ve beceriye ulaşabilirsiniz. Bu konuda sizler ile aynı şekilde düşünüyoruz. Fakat bilmeniz gereken bazı öneriler vardır. İlk olarak temelinizi oturtmak için ders almanızı öneririz. Çünkü internetten gitar kursu videolarına baktığınız zaman sizlere orası öyle değil diyecek kimse yoktur.

Eğitmen sizler çalarken hatalarınızı düzelterek en kısa sürede sağlıklı çalıma ulaşmanızı sağlamaktadır. Bundan dolayı  gitar kursu almadan önce İzmir’de gitar kursu veya online gitar kursları konusunda en iyi şekilde araştırmalısınız.

Pena seçimleriniz konusunda dikkatli olmalısınız!

Elektro gitar kursu alırken pena sizlerin en önemli araç gereçlerinizden bir tanesi olacaktır. Özellikle hard rock çalacağınız  tarz konusunda sizlere daha sert pena kemikli diye tabir ettiğimiz penalardan gerekmektedir.

Daha soft akustik gitar çalacağınız zaman yumuşak pena kullanarak çok daha kısa sürede istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir