Kaya Sanat Blog

Şan Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Şan eğitimine başladığınız zaman bizler de sizin şan eğitimi sürecinizi sizin kadar önemseyip merak ediyoruz. Şan kursuna başlarken şan eğitiminin süresini sizlerin hedefleri ve şan kursu için yapmak istedikleriniz belirliyor. Yani şan eğitimine başlarken öncelikle deneme dersi almanızı bu deneme dersinde de ben şu konuda iyi olmak istiyorum veya tizlere çıkamıyorum şeklinde tespitler yapılmalıdır.

Ortalama Şan Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Ortalama Şan Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Şan eğitimi süresi sizlerin koyduğu hedeflere göre değişmekle birlikte aslında çokça değişir. Şan dersine başladığınız zaman doğru tonda doğru nefes tekniklerini kullanarak şarkı söylemek 5 ile 12 aydır. Tabi ki bu süre temel şan tekniklerini sizlere kazandıracaktır. Bazı şan kursu öğrencilerimiz Türk Müziği veya pop müzik olarak kendilerini ilerletmek istedikleri zaman bizler ona göre eğitim programı hazırlıyoruz. Bu konuda da  ortalama 8 ay gibi bir sürede kulağa hoş gelen şan seslerini oluştuğunu görebiliyoruz. Hem şan öğrencimiz hem de biz sizlerle beraber bu süreci takip ediyoruz.

En Kısa Sürede Şan Kursunu Başarı İle Noktalamak!

En Kısa Sürede Şan Kursunu Başarı İle Noktalamak!

Evet bizler Kaya Sanat Akademi şan kurslarında kendi hedeflerimize sizleri dahil ederek en kısa sürede en güzel başarıya beraber imza atmak istiyoruz. Örneğin şan kursuna başladığınız da sizlere hedefleriniz neler neden şan kursu almak istiyorsunuz. Sizleri şan dersi almaya iten sebeplerden sonra kişisel şan kursu planı çıkarıyoruz.

Şan derslerine başladığınız zaman ihtiyacınız ne ise ona uygun plan program yapıp tamamen şan eğitiminin tüm gereksinimleri değil de sizde eksik olan kısımlar tamamlanarak hem uzun uzadıya şan eğitimi almamış olur hem de maddi olarak sizleri yormamış oluruz. Bu konuda bizler İzmir’in en iyi şan kursu olduğunu sizlere söyleyebiliriz bir çok şan tekniğini sizlere kazandırarak güzel şarkı söyleme konusunda da sizlere yardımcı olabiliyoruz.

Kişisel Şan Dersi Planı Nedir?

Kişisel Şan Dersi Planı Nedir

Kişisel şan dersi planını sizlere anlatmak istiyoruz. Şimdi şan dersi çok geniş bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki batı müziği vokal tekniği bunun yanında batı müziği egzersizleri bu tarafa döndüğümüz de Türk Müziği vokal teknikleri vs çok ama çok uzun yıllar alacaktır. Hobi olarak şan dersi almanız için tüm bu teknikleri uygulamak için çok zaman gerekli olduğunu düşünebilirsiniz.

Bizler de şan kursu almak isteyen öğrencilerimiz geldiğinde deneme dersinde ki sohbet sırasında şunu soruyoruz. Hangi konuda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bu aslında hangi tarz söylüyorsunuz ve bu tarzda söylerken hatalarınız neler bunları deneme dersinde bulup o tarz üzerine gitmek istiyor ise o konuda eksiklikler liste yapılıyor.  Bu listede hangi derste hangi uygulamalar yapılacaksa bu şekilde sıraya konuluyor ve sizlere şan dersi süresi çıkıyor.

Şan Dersinde İlk Aşama 8 Ders!

Şan Dersinde İlk Aşama 8 Ders!

Şan derslerinde ilk aşama dediğimiz ses nefes oturması ve şan dersinde doğru nefes kullanımı ilk 8 derste gerçekleşir. Yani diyafram kullanımı bunun yanında aldığınız nefesi doğru bir şekilde sese dönüştürmek için sizlere neler gerektiğinde ilk 8 derste gerçekleşir. Fakat bu ilk 8 dersten sonra şan dersi sizin için keyifli hale gelmeye başlıyor. Çünkü artık şan eğitmenimiz sizlere piyano ile eşlik ederek şarkı çalıştırmaya kısmına geçiyor.

Şan dersinde öğretilecek konuları artık beraber seçtiğimiz şan eserinde uygulamaya başlıyoruz. Bu şekilde daha kısa sürede daha kalıcı öğrenmeyi uygulamış oluyoruz. 8 dersten sonra oturtulan ses ve nefes egzersizlerinin kullanacağınız yeni eserler oluşturulacaktır. Bu yeni eserler hem şan tekniğine uygun hem de sizleri bir adım daha ileriye itecek zevk alacağınız eserler olacaktır.

Şan Eğitimi Alırken Sizin İçin Neler Yapılacak?

Şan Eğitimi Alırken Sizin İçin Neler Yapılacak?

Şan eğitiminde süreyi belirleyen en önemli faktörlerden birisi de şan kursu alırken eğitimden ve sizin için yapılacak uygulamalardan haberdar olmanızdır. Yani şan eğitimi müfredatında sizler neler yapacaksınız hangi dersten sonra hangi dersi alacağınızı bilmeniz gerekir. Bu konular da da bilinçli bir şan kursu ile çalışmanız sizleri çok daha kısa sürede ileriye doğru itecektir.

Örneğin sizler 5. şan dersinizden çıktığınız da şu soruyu sorabilirsiniz. Hocam benim 10. derse kadar hangi eksikliklerim giderilecek ve hangi kısımlarda eksikliklerimizi gidereceğiz? Bu şekilde ilerleyişten sizin de bilginiz olacağından dolayı sürece hakim olabilirsiniz. Bu sürece hakim olduğunuz da da şan eğitiminin süresi de oturmuş olacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir