Kaya Sanat Blog

Parmakları kısa olanlar piyano çalabilirler mi?

Parmakları kısa olanlar piyano çalabilirler mi?

Uzun yada kısa parmaklı olmak piyano çalmanızı etkileyen bir faktör değildir. El yapısı hiç bir zaman önemli olmamıştır.

İstemek çalışmak eğer çok çok kısa ise biraz daha pratik yaparak hızlı hareketler ile dezavantaj gibi görünsede avantaja çevirebilirsiniz.

Piyano çalmak için parmakların yapısı önemli mi?

Özellikle piyano deneme dersine gelen öğrencilerimiz ve öğrenci adaylarımız merak ettiğiniz neler var şeklinde yönelttiğimiz soruların ilk başında parmaklarım kısa veya uzun piyano çalabilirmiyim şeklinde sorular soruyorlar.

 

Piyano çalmak için parmaklar nasıl olmalı?

Enstürman çalmak için ön yargılarımızdan bir tanesi de el yapımız veya parmak yapımızdır. Parmaklarınız kısa olsada yapacağınız egzersizler ile elastik bir yapıya doğru gideceksiniz. Bu süreçte parmak yapınız çok da önemli değildir.

Küçük çocukları parmak yapısına bakmadan piyano klurslarına yazdırıp ders almasını sağlıyoruz. Bu aşamada parmaklarına bakmaktan çok isteyip istememesine bakıyoruz. Bu yetişkinler için de böyle haf-tta tüm enstrüman çalmak isteyenler için böyledir.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir