Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

Öncelikle piyano çalmanın her açıdan size faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Piyano çalarken sağ ve sol elinizi aynı anda kullanmanız gerekir, bu başlangıçta zor gibi görülebilir fakat imkansız değildir. Siz iki elinizi de aktif kullanırken beyniniz başka bir şey düşünmeyecektir. Böylece göreceksiniz ki emek verdiğiniz bu çalışma zamanla sizde terapi niteliği kazanacaktır.

Beyninizi tamamen piyanoya odaklandığınız taktirde düşünce dünyanız da notlarla dolacak. Bunu zamanla göreceğiniz için pes etmeden çalışma yapmanız önemlidir. Siz bu çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlarsanız az önce de belirttiğimiz gibi piyano sizde hem terapi niteliği kazanacak hem de beyin gelişiminize etkin fayda sağlayacaktır.

Sol Ve Fa Anahtarı Okumak

Piyano çalarken sağ eliniz sol anahtarı, sol eliniz ise fa anahtarı dediğimiz notaları çalarlar. Zor görünen bu olsa da hepsinin bir öğretim yöntemi olduğunu ve rahatlıkla çalabileceğinizi unutmayın.

Piyanonun Altında Bulunan Pedallar

Piyano Pedalları

Piyanonun altında bulunan gaz, fren ve debriyaj pedalları gibi 3 tane pedal bulunur. Bunlar ilk başlarda işinize yaramaz. Çünkü biraz akıcı melodi çalmaya başladığınız zaman bu nüans pedallarını kullanmaya başlayabileceksiniz. Pedallara bastığınız zaman çok daha dolu doyurucu bir ses alabilirsiniz.

Piyano Eğitim Süresi

Piyano kursuna başladığınız zaman özellikle hobi olarak başladığınız zaman kısa sürede piyano melodi çalacak beceri kazandırmaya çalışacağız. Bu ortalama 2 ile 5 ay arasında bir zaman da gerçekleşmektedir. Özellikle piyano kursuna başladığınız zaman hemen piyano almadığınızı düşünerek bu şekilde kısa bir sürede çaldırmak hem sizin hem de eğitmenlerimizin başarısıdır.

Piyanoda Sadece Klasik Müzik Mi Çalınır ?

Piyano batı müziği çalgısıdır. Bu demek değildir ki sadece Mozart veya Bach çalacaksınız. Temel olarak sağ el ve sol elinizin senkronize hareket etmesini sağlayacak batı müziği egzersizleri yaptıktan sonra yavaş yavaş dünyanın her yerinde kulağa hoş gelen güzel şarkıların piyano notalarını eğitmenlerimiz yazarak sizlere çaldırmakta bunun yanında da sizler çalarken hocamız da keman veya çello ile sizlere eşlik ederek iyice pekişmesini sağlamaktadır.

Piyano Almadan Önce Org Almak

Casio Ctk-3500

Piyano almak için piyano çalacağınızdan sizlerde bizlerde emin olmanız gerekmektedir. Bir piyano ortalama 3500 Tl’den başladığını düşünürsek başlangıç için ortalama 1 seneyi devirmek için 1000 Tl’lik bir org almak sizlerin işiniz çözecektir. Bunun için piyano sesine en yakın org modellerine yönelebilirsiniz. Bunun yanında da derslerimiz haricinde kursumuzda bulunan piyanoları ücretsiz kullanabilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

İzmir Piyano Kursu

İzmir’de piyano kursu almak isteyenler için hem online hemde eğitim kurumumuzda piyano kursu alabilirsiniz. Kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir