Kaya Sanat Blog

Piyano Sesine En Yakın Org Modelleri

Piyano Çalmayı Öğrenmeye Org’la (Klavye) Başlayabilir Miyim?

Piyano eğitimi almadan önce ilk 1 yıl kullanacağınız piyano sesine en yakın org modellerini en ince ayrıntısına kadar anlatmak istiyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra piyano ayarında org, piyano ile org arasındaki fark, piyano çalmaya orgla başlayabilir miyim, piyano çalmaya orgla başlanır mı? gibi sorularınız için detaylı bir rehber hazırladık 💪

Piyano Sesine En Yakın Org Modelleri

Casio Ctk Serisi

Casio yıllardır sağlamlığı ile bir çok sektörde adını duyurmuştur. Müzik sektöründe de gerek org gerek piyano olarak ürünlerinden söz ettiren bir markadır. Fakat piyano olarak istenildiği çizgiyi yakalamadığını düşünüyorum. Yamaha piyano serileri daha ön planda yerini almaya devam ediyor.

Fakat Ctk serisi org modelleri için bunları söyleyemeyiz. Tabiri caizse taş gibi org üretiyorlar. Yıllarca kullanabileceğiniz gerek elektronik aksam gerekse dış kasası çok kullanışlıdır.

Casio Ctk-3500

Casio Ctk-3500

Casio markasının en kullanışlı piyano tuş hassasiyetli org modelidir. Neredeyse tüm eğitmenlerin önerdiği kalitesi ile kendinde söz ettirmiş bir org modelidir. Fiyat olarak fiyat performans ürünüdür. Döviz kuruna bağlı olarak fiyatları değişmektedir. Şuan ortalama 950 Tl ile 1200 Tl civarında değişmektedir.

61 tuş 5 oktav dediğimiz ve piyano eğitmenleri olarak sizlerden istediğimiz org modeline uygundur. İçerisinde birden fazla piyano seslerinin olduğu bir piyano kütüphanesi vardır.

Ringway Tb100

Ringway Tb100

Ringway org modelinin tarihi Casio kadar eski değildir. Yeni yeni müzik piyasasına girmeye başlamıştır. Yine Casio gibi 61 tuş ve 5 oktav ses genişliğine sahiptir. Tuş hassasiyeti Casio org modellerinde olduğu  gibi Ringway modelinde de mevcuttur. Fiyat olarak şuan 800 TL ile 950 Tl civarındadır.

Jwin Jtk-3200

Jwin Jtk-3200

Bu org modelimiz sadece müzik marketlerde değil elektronik mağazalarında da satılmaktadır. Eğitim olarak bizlerin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalan org modeli olarak akıllarımızda kalmaktadır. Tuş hassasiyeti bunun yanına 61 tuş olmasına rağmen çıkan ses piyano sesinden bir hayli uzak kalmaktadır.

Bundan dolayı çok tercih ettiğimiz söylemez. 500 Tl ile 650 Tl arasında dolaşan fiyatlar ile cazip düşünülse de bizim için tercih sebebi değildir.

Yamaha Np11

Yamaha Np11

Yamaha müzik piyasasına adını altın harflerle yazdırmış bir markadır. Şuan müzik piyasasında bulunan en kaliteli piyanolar neredeyse Yamaha’ya aittir. Np11 modeli de piyano sesine en yakın piyanoların başında gelmektedir. Fiyat olarak Casio ve diğer modellerden birazcık yukarıda olsa bile uzun yıllar arkanıza bakmadan kullanacağınız bir modeldir.

Piyano eğitimi için hangi org'u satın almalıyım?

Piyano kursuna başlarken hemen piyano almanızı önermiyoruz. Çünkü piyano almak için belli bir süre kursa gidip piyano çalmak istediğinizden emin olmanızı istiyoruz. Bu süre zarfında ise sizlere daha düşük bütçeli org temin etmenizi söyleriz. Bu org ile egzersizlerinizi gayet başarılı şekilde yapabilirsiniz. Bundan dolayı piyano çalmaya org ile de başlayabilirsiniz. Bu rehberimizde online piyano kursu veya piyano eğitimi satın almak isteyenler için piyano sesine en yakın orgları listeledik.

Piyano çalmayı öğrenmeye org'la (klavye) başlayabilir miyim?

Piyano çalmaya org ile başlanır mı? Piyano çalmaya başlamadan önce eviniz de bulunan küçük bir org bilinçli kullanıldığında faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Orglar ses genişliği olarak piyanodan daha küçük olduğu için çift elimizi kullanmak belirli bir kurs programından sonra gerçekleşecektir. Bundan dolayı org ile sadece sağ el melodiyi çalmalısınız. Piyano kursuna başladıktan sonra tuş hassasiyetli ve 5 oktav ses genişliğine sahip bir org alırsanız eğitiminiz çok hızlı şekilde ilerler.

Piyano çalan org çalabilir mi?

Piyano yapısı itibari ile hem sağ hem sol elimizi aynı anda kullandığımız zaman yani sol el akor sağ el melodiyi çaldığı zaman piyano çalmış oluyoruz. Buradan yola çıkarak piyano çalan org çalabilir mi sorusunun yanıtını yakalamış oluyoruz. Org ise daha çok melodi çalmaya yönelik kullanılır. Melodiyi çalan elimiz de sağ el olduğu için piyano çalan org da çalabilir. Çünkü sağ elimiz aynı melodiyi çalacaktır. Aynı tuşları kullanacağımız için piyano çalan org çalabilir fakat org çalan piyano çalması için eğitim alması gerekir çünkü sol el akor mantığını kavraması gerekir.

Bilinçli org kullanımı nedir?

Bilinçli org kullanımı özellikle sağ el melodi eli dediğimiz yani ana melodiyi çalan elimizi öğrenmek piyano kursuna başladığınız da sizleri 1-0 öne geçirecek daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

3 Yorumlar

 1. İhtiyacımız için telefon açıp çok kıymetli bilgileri bizimle paylaşacak kadar nazik biri. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Başarılar dilerim. Saygılar

 2. Merhabalar;
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Çok güzel bir sayfanız var. Aynı zamanda youtube videolarınız da oldukça faydalı.
  Benim sormak istediğim, Casio CTK modelini bulmakta güçlük çekiyorum. Onun yerine internette Casio CT-S ya da CT-X gibi isimlendirmeler var. İyi bir ses alabilmemiz konusunda bu ürünler de iş görür mü? Kafam karışık.
  Ancak ikinci ele bakarsak Yamaha dahil hepsini bulabiliyoruz. (Ringway en uygunu gibi)
  Zahmet olmaz ise kısa bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Bilgilendirmeniz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı