Kaya Sanat Blog

Keman Çeşitleri ve İsimleri

Keman Çeşitleri ve İsimleri

Her enstrüman da olduğu gibi kemanın da çeşitleri ve buna uygun boyutları vardır. Keman çeşitleri ve isimlerinden biraz bahsetmek gerekirse elektro keman, akustik keman ve klasik keman olarak 3 grupta toplanır.

Keman çeşitlerinden ziyade keman boyutu daha önemlidir. Klasik keman ile başladıktan sonra ister hobi olarak elektro keman alın ister akustik keman alın bu tamamen sizin zevkiniz ile alakalıdır. Fakat keman boyutu çok daha önemlidir. Size uygun olmayan bir keman boyutu ile keman çalmaya başlamak hem tekniğinizi bozacak ayrıca ilerledikçe düzeltilemeyecek sıkıntı yaratacaktır.

Elektro Keman Nedir?

Keman Çeşitleri ve İsimleri

Çalınış ve nota yerleri olarak klasik kemandan hiç bir farkı yoktur. Elektro kemanın farkı ise elektro gitarda ki gibi bir manyetik aracılığı ile mikrofon kullanmadan yüksek ses çıkaran keman çeşididir. Çeşitli marka ve modelleri bulunur. Keman üzerinde ki manyetik markası elektro kemanın kalitesini belirler.

Elektro Kemanın Normal Kemandan Farkı Var Mı?

Elektro keman çalınış şekliyle normal kemandan hiç farkı yoktur. Bastığımız nota yerleri de aynıdır. Fakat ses sistemine bağlanması gerekir. Ses çıkması için amfi dediğimiz hoparlörlere bağlayarak daha ses çıkmasını sağlayabiliriz. Elektro keman çalmak için ekstra elektro keman kursuna gitmenize gerek yoktur. Yani sizler klasik keman kursuna başlayıp belirli bir aşama ilerlediğiniz zaman canınız elektro keman çalmak isterse stagg veya yamaha elektro kemanlardan alıp çalmaya başlayabilirsiniz.

Akustik keman nedir?

Keman Çeşitleri ve İsimleri

Klasik kemandan hiç bir farkı olmayan hoparlörden ses çıkmasını sağlamak amacıyla ekolayzer monte edilerek kullanılır. Çalınış ve nota yerleri olarak hiç bir fark yoktur. Akustik keman, normal klasik kemana ekolayzer dediğimiz bir manyetik takılarak yine doğal sesini bozmadan yüksek ses alabilirsiniz.

Klasik Keman Nedir?

Keman Çeşitleri ve İsimleri

Klasik keman, doğal olarak kendi sesi ile kullanılan enstrümanlardandır. Herhangi bir cihaza kabloya ihtiyaç yoktur. Kendi çıkardığı doğal sesi ile kullanılır. Tam ,yarım ve çeyrek olarak boyları vardır. El yapımları daha pahalı ve kalitelidir.

Boyutlarına Göre Keman Çeşitleri

Keman boyutları ise çeyrek keman, yarım keman , tam keman şeklinde 3 gruba ayrılırken bu keman boyutları ise tamamen öğrencilerimizin fiziki yapısına göre şekillenmektedir. Ortalama 4 ile 6 yaş arası çeyrek keman 6 ile 10 yaş yarım keman 10 ve üzeri tam keman olarak çeşitlendirilir.

Keman Boyutu Kol Uzunluğu Yaklaşık Yaş
4/4 (Tam Keman)  59 cm ve üzeri  12 Yaş ve üzeri (Yetişkin)
3/4 (Üç Çeyrek Keman)  55-60 cm arası  10-12 Yaş
1/2 (Yarım Keman)  52-56 cm arası  8-10 Yaş
1/4 (Çeyrek Keman)  48-53cm arası  6-8 Yaş
1/8 (Sekize Bir Keman)  45-48 cm arası  5-6 Yaş
1/16 (Onaltıda Bir Keman)  36-45 cm arası  3-5 Yaş
Keman İçin Kol Boyu Ölçme
Keman İçin Kol Boyu Ölçme
Doğru keman boyutu seçimi şu şekilde olmalıdır.sizler kemanı tutarken veya çalma esnasında vücudunuzu ekstra yormamanız gerekir. Çalarken kolunuz çok kasılıyor veya çok kosa sürede yoruluyorsanız keman boyutunuz yanlıştır yada tekniğiniz oturmamıştır.

Doğru keman boyutunu nasıl bulurum?

Doğru keman boyutunu bulmak için; Kemanı sol köprücük kemiğe paralel gelecek şekilde yerleştirip keman üzerinde bulunan çenelik kısmına düzgün bir şekilde çenenizi yerleştirmelisiniz.

Keman tutarken öncelikle dikkat etmeniz gereken kemanı omzunuza koyduğunuzda rahat etmenizdir. Omuza yerleştirdikten sonra kolumuzu nota basacağımız yere kadar rahatlıkla uzatabilmeniz gerekir. Bunu yaparken sıkıntı yaşıyor ve kolunuz çok geriliyor ise keman boyutunu küçülterek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
4/4 keman büyük gelebilir.3/4 keman alarak rahatlıkla çalabilirsiniz. Keman almadan önce hangi keman boyutunun uygun olduğuna karar vermelisiniz.

Yapımına Göre Keman Çeşitleri

Fabrikasyon Keman

Uygun fiyatlı kemanlar genel olarak fabrikasyon keman çeşitleri olarak adlandırılırlar. Neredeyse 10 kemandan 9 tanesi Çin’de üretilir. Tamamen makinaların seri üretimle yapıldığından dolayı ağaç kullanılmaz. Bunun yerine kontraplak kullanılır. Üzerine atılan cila doğal cila değildir. Kimyasal yapay cila kullanılır.
Kemanın ağacından hazır olana kadar geçen sürede usta eli değmediği için çok fazla kalite aranmaz. Standart öğrenci kemanı şeklinde raflarda yerini alır.

Günümüzde el yapımı kemanlar çok pahalı olduğundan başlangıç olarak öğrenci kemanı almak doğru seçimdir. Seçilmiş bir öğrenci kemanı alarak keman hayatınıza başlayabilirsiniz.

El Yapımı Keman

El yapımı keman çeşitleri en önemli özellikle bir keman yapımcısının ağacın ilk halinden son haline kadar sizin kemanınız ile ilgilenmesidir Ağacından cilasına kadar el yapımı olduğu için fiyatları da yüksektir. Fabrikasyon kemanlara nazaran sesleri daha yüksek çalımı bir o kadar rahattır. Hedefiniz ve kursa başlama amacınız bu yolda iyi bir kemancı olmak ise el yapımı keman tercih edebilirsiniz. Aslında el yapımı keman çok daha rahattır. Fiyatları fabrikasyon kemanlara nazaran yüksektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir