Kaya Sanat Blog

Okul Öncesi Dönemde Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi

Okul öncesi dönem çocuk gelişiminde çok önemliydi. Şuan online eğitimler ile beraber çok daha fazla önemli hale geldi. Çocukların şuan ki önüne geçilemez duruma gelmeye başladı. Bundan dolayı ağaç yaşken eğilir mantığı ile yapmamız gereken çocuklarımız için okul öncesinde boş zamanları olsa da olmasa da enstrüman ile boşlukları doldurmamız gerekiyor.

Çocuk gelişiminde müziğin önemini sizlere çok daha ayrıntılı anlatmak istiyoruz.

Teknoloji bağımlısı olmadan önce yakalamak lazım!

Çocuklarımız kendi kendini anlayabildikleri zaman yavaş yavaş hayatında ki boşlukları doldurmak isterler. Bunu en yakının da bulunan telefon tablet bilgisayar ile yaptıkları için önüne geçilemez bir hal almaya başlıyor. Bunun yerine çocuğu alışmadan piyano ile tanıştırmaya çalışsak çocuğumuzun hayatının devamına mükemmel bir katkı sunmuş oluruz.

Burada anne-baba olarak sizlere de görevler düşmektedir. Yemek yemeyen çocuğa yemek yedirmek için tablet vermememiz gerekir. Ödül cezanın içerisinde tablet telefon olmamalıdır.

Kaygı bozukluğu-konsantrasyon eksikliği ve özgüven problemi yaşıyoruz

Okul Öncesi Dönemde Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi

Son 5 yıl içerisinde her 100 çocuktan 73’ü tablet telefon bilgisayar kullanmaktadır. Bizler teknolojiyi faydalı yönde kullanmalarını seviyoruz. Fakat sosyal medyadan sadece videoları izleyerek veya sürekli oyun oynayarak sürekli aynı eylemleri yaptığında motor kasları artık sönmeye başlıyor.

Bu evrede okul öncesinde müziğin iyileştirici gücü kullanılmalıdır. Motor kasları var olduğundan çok daha iyi şekle getirebilmesi için sağ ve sol elini kullanması için piyano kursu alınabilir. Bunun yanında hareketli bir yapıya sahipse bateri kursu alabilir. Bateri kursu da 5-6-7 yaş için gelişime mükemmel faydalıdır.

Problemi belirledik şimdi çözüm zamanı!

4 yaş ve üzeri çocuklarımız için tamam teknoloji ile aramız da olan sıkıntımızı anlattık ve bu konuda problemi belirledik. Şimdi sizlerden isteğimiz çocukları sıkmadan ve üzerine çok gitmeden yavaş yavaş müzik sevgisi ile doldurmalısınız. Hep beraber oturup bir solo konser izlemeli video sitelerinde operalar izleyebilir.

Doğru kursu bulup artık bu konuda çalışmalarınızı ve depoladığımız bu hevesi gerçekleştirme zamanı diyoruz. Çocuğunuzu anlayabilecek ve onun ile konuşabilecek sağlıklı bir kurs ve sağlıklı eğitmen ile çalışmalarına başlamalıdır. Bizim tercihimiz piyano kursundan yana tabi ki başka bir enstrüman çalmak isterse ona da ücretsiz deneme dersinde belirleyeceğimiz enstrüman ile başlayabilir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir