Kaya Sanat Blog

Keman Burgusu Hakkında Merak Edilenler

Keman burgusu nedir?

Keman burgusu, kemanın tellerinin takıldığı kemanın seslerinin belli bir düzene göre ayarlanmasını sağlayan 4 adet ağaç mekanızmadır. Bu burguların cinsi abonoz olmalıdır. Abonoz olması gerekmektedir.Keman burgusu kemanın sapının ucunda salyangozun altında bulunur.

Keman burgusu ne demek?

Keman fixleri de aslında burgu olarak adlandırılmalıdır.Çünkü burgu dediğimiz aslında akort yapmayı sağlayan mekanızmadır. Fixlerde akort yapmayı sağladığı için fixlerede burgu diyebiliriz.

Keman Burgusu Arızaları ve Sorunları

Bu yazımızda keman burgusu arızaları, sorunları ve çözümlerini anlattık.

Keman burgusu dönmüyor?

Keman burgusu dönmüyor sorununun nedeni çok fazla sıcağa keza çok fazla soğuğa maruz kaldığında ağaçta bir genleşme olur. Bu genleşme sonucunda burgularınız çok zor döner.Bu durumda öncelikle kemanınızı normal oda sıcaklığında muhafaza etmeniz gerekir.

kemanın burguları dönmüyor ise Yapılacak ilk işlem burguyu yukarı doğru çevirerek çıkarmaya çalışmaktır. Başlarda zorlansanız da burgu yavaş yavaş yerinden çıkacaktır. Burguyu çıkardıktan sonra Kurşun kalem ile kemana girdği yeri karalamanız gerekir.
Bu işlemden sonra burgularınız rahatça hareket edecektir.

Keman burgusu tutmuyor?

Keman burgularında en fazla problem yaşanan durum ise akort yaptıktan sonra burgunun tutmayıp gevşemesidir. Bu durumda yapılacak ilk hareket ;burguyu içe doğru bastırarak çevirmektir.İlk olarak bunu deneyebilirsiniz.Eğer bu işe yaramaz ise burguyu yerinden çıkarıp kömür veya kurşun kalem ile karalayarak sürtünmeyi azaltarak tutmasını sağlayabilirsiniz.

Keman burgusu gevşemesi özellikle fabriskasyon kemanlarda sıklıkla görünür. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi kullanılan burgunun abonozdan ziyade kalitesiz olamasından kaynaklanır.

Keman burgusu gevşiyor

Keman fabrikasyon olsada öncelikle keman burgularını yerinden çıkarıp burgunun girdiği deliklerin iç duvarına kömür veya 2b kalem ile her tarafını karalamanız gerekmektedir.

Çıkardığınız burgularun silindir gibi yani kemana taktığınız deliğe giren yerleri de aynı şekiilde 2b kurşun kalem ile karalamanız gerekmektedir.

Bu sayede iki ağaç birbirlerine tutunacak ve azıcık bastırarak akort yaparsanız geriye doğru gevşemeyi durdurabileceksiniz.

Bir diğer aşama ise keman aldıktan sonra burguları abonoz burgular ile değiştirmek olacaktır. Fakat 500 liralık bir kemana 150 lira burgu takımına vermek de çok anlamlı bir hareket olmayacaktır.
İlk anlattığımız 2b resim kalemi çözümü geçerli bir çözümdür.

Keman Burgusu Çeşitleri

Bu yazımızda keman burgusu çeşitleri ve modellerini listeledik.

Abanoz keman burgusu nedir?

Abanoz keman burgusu
Abanoz keman burgusu

Abonoz Burgu: Abonoz aslında bir ağaç çeşididir. Sert bir ağaç olması dolayısı ile işlenmesi güçtür.Bundan dolayı keman tuşesi ve keman burguları yani kemanının sağlam olması sert olması gereken her yerini abanoz ağacından yapılır ve bu keman aksesuarına keman abanoz burgu denir.
Abonoz olan diğer kısımlar parmaklarımızı bastığımız tuşe dediğimiz ayrıca burgular bunu yanı-sıra çenelik ve keman kuyruğuda abonoz ağacından yapılmıştır.

Wittner keman burgusu nedir?

Witner Keman Burgusu
Wittner Keman Burgusu

Wittner burgu çok eski bir geçmişe sahip değildir. Abanoz ve diğer ağaçlardan ziyade bir mekanizma vardır. Normal standartlarda abonoz ve diğer burgular kemanın içinde dönerek akort sağlanır. Fakat witner burgularda burgu dönmez burgunun içerisinde ki meraknizma döner.
Mekanizma ağaç olmadığından akordunuz kesinlikle atmaz. Nemden ve rutubetten etkilenmez.

Fiyat olarak fabrikasyon keman fiyatı kadar vardır. 🙂
Yani 4 adet burgu şuan Wittner burguyu 600 tl ye alabilirsiniz. Bu burgular Alman malı olduğu ve yurt dışından geldiği için döviz üzerinden gelmektedir. İyi bir el yapımı kemanınız yoksa wittner burgu almak da çok mantıklı olmayacaktır.

Keman Burgu Fiyatları

Keman burgu fiyatları müzik marketler de çok değişkenlik gösterebiliyor.Çünkü çok çeşit var.Örneğin fabrikasyon kemanlarınızın burguları abonoz değildir. Keman burgu fiyatları adet olarak 5 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Bu burguların ağacı genelde gül ağacı olmakla beraber takımını 30 TL ye almanız mümkündür.

Abonoz burgular ise tanesi 12 ile 20 tl arasında değişmektedir. Takımını 50 ile 80 tl rasında alabilirsiniz. Bu burguların hangisini alırsanız alın bunları bir keman yapımcısına taktırmanız gerekir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir