Kaya Sanat Blog

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere gam nasıl yapılır? gam egzersizi nasıl yapılır gibi enstrüman çalışmalarında sizlerin ihtiyacı olacak temel müzik egzersizlerinden bahsedeceğiz.

Özellikle keman kursu veya piyano kursuna başlayan öğrencilerimizin gam egzersizini yapmasını ilk dersler de öğretiyoruz.

Gam Nedir?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gam, belirlenen bir tonun e sıra ile en kalın notasından başlayarak en ince notasına  tona sırası ile ve ardışık olarak çıkıp tekrar başladığınız sese geri dönmektir. Gam yaparken nota sürelerini özgürce ayarlayabilirsiniz. Örneğin her nota dörtlük veya her nota sekizlik olarak yapılabilir.

Gam Egzersizi Neden Önemlidir?

Gam egzersizi özellikle müzik kursu alırken öğrencilerimizin enstrümanlarına olan hakimiyetin artması konusunda çokça faydalıdır. Çünkü her tonda gam yapabilmek müzik kursu aldığınız zaman toplam eğitimin daha kısa sürmesine ve yakın zamanlarda enstrüman konusunda çok daha yetkin duruma gelebilirsiniz.

Özellikle keman çalanlar için Sol majör Gam veya Re Majör Gam yaparak başlanılabilir.

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gam egzersizi ilk olarak belirlediğiniz bir sesten başlanır. Do sesinden başlayalım. Bizler piyano kursu alan öğrencilerimizden örnek verelim.

Do notasından başlayarak sırası ile do-re-mi-fa-sol-la-si-do notalarını kullanarak sırası ile çıkmak ve geriye doğru do-si-la-sol-fa-mi-re-do olarak geriye gelmek do dizisi yani do gamı olarak adlandırılır.

Gam Nasıl Çalışılır?

Gam çalışmak için 2 seçeneğimiz var. İlk seçeneğimiz gamların aldığı diyez bemolleri ezberlemek yada bu gamların aldığı diyez bemolün nasıl hesaplandığı öğrenmektir.

İlk olarak gitar kursu veya piyano kursuna başladığınız zaman yani müzik kursuna yeni başladığınız zaman bu hesaplamalar sizleri sıkabilir. Bundan dolayı parça parça ilerlemek çok daha mantıklı olacaktır.

Sol Majör Gam Nasıl yapılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Yukarıda gördüğünüz gibi sol majör dediğimiz zaman diyez bemol alan tek nota fadiyez notasıdır. Sol majör gam yaparken fa notasını her zaman diyez basmamız gerekir. İkinci olarak da sol sesinden başlayıp ince sol sesine kadar gidip sonrasında geriye doğru gelip ilk başladığımız seste bitirmekteyiz.

Kemanda Sol Majör Gam Nasıl Yapılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Keman çalarken ilk öğreneceğiniz  sol majör gam olacaktır. Sol majör gamda gördüğünüz gibi sesler kemanın en kalın telinden başlayarak devam eder. Mi teli 2. parmak sol notasına kadar devam eder.

Gitar Çalarken Gam Nasıl Çalışılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Gitar kursuna başlayan öğrencilerimiz ilk olarak tel isimlerini öğrenir. Daha sonraki dersler ise teller üzerinde gam çalışması ile ilerlemektir. Yani gam çalışırken gitar üzerinde ki daha sonraki derslere zemin hazırlar. Zemin hazırlar diyoruz çünkü eser çalmaya başladığınızda gamların çok faydasını göreceksiniz.

Gitar çalarken de mantık aynıdır. Örneğin re telinden başlayıp re – mi – fa – sol – la – si -do -re şeklinde yaptığınız zaman Re gamını elde etmiş olursunuz. Fakat bunun üzerine bu gamı yaparken mutlaka devamında farklı oktavlardan da re gamını yapabilirsiniz.

Piyanoda Gam Nasıl Çalışılır?

Gam Egzersizi Nasıl Yapılır?

Özellikle piyano kurslarında en çok öğrenilmesi gereken ve bizlerin çok çok önemsediği piyano da gam egzersizleri piyano kursuna başlamadan kendi kendine öğrenilebilen bir çalışma olabiliyor. Piyanoda gam çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sol ve sağ elimizde parmak geçişlerinin sıralamasını anlayıp yapabilmektir.

Örneğin ağ elimiz ile çalarken sol elimizinde belirli bir ritim ile takip etmenisi sağlamamız gerekecektir. Piyano kursuna başlayan öğrencilerimizin ilk amacımız beyinimizi zorlayacak egzersizler yaparak özellikle unutkanlık konsantrasyon konusunda sıkıntılar yaşanmasına bu egzersizler engel olmaktadır.

Özellikle her tonda gam yapabilmek özellikle piyano kursu alan öğrencilerimiz için mükemmel bir beyin egzersizi olacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir