Kaya Sanat Blog

Müzik Kulağının Önemi Nedir?

Bu içeriğimizde müzik kulağının öneminden bahsederek müzik kursu açısındanda öneminden bahsedeceğiz. Özellikle enstrüman kursu için bizlere müzik kulağım olduğunu düşünmüyorum ama yinede devam etmek istiyorum şeklinde bizlere danışarak bilgi almak istiyorlar.

Müzik Kulağı Nedir?

Müzik Kulağının Önemi Nedir?

Müzik kulağı; çalınan bir şarkının veya her hangi bir sesin aynı tınısını ve aynı ritmini duyup frekans olarak aynı tınıda mırıldanmak veya eşlik edebilmektir.

Hobi Kursu İçin Müzik Kulağı Ne Derece Önemli?

Müzik kursu almak isteyen daha doğrusu hobi olarak hayatına renklilik katmak için müzik kursuna başlamak isteyen öğrencilerimiz için bizler müzik kulağına değil çalışma disiplinine ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü müzik kulağına güvenip hiç enstrüman çalışmadığınız zaman müzik kulağının çok fazla önemi kalmıyor.

Özellikle müzik kurslarına başlamak isteyen öğrencilerimiz ike mutlaka yaptığımız deneme dersinde müzik kulağına bakmak isteriz. Bu deneme dersinde bizler piyanodan tek ses basıp aynısını vermenizi isteriz. Bu da müzik kulağı testi olarak adlandırılır.

Fakat bu arada dikkat etmemiz gereken sizleri rahatlatan bir deneyimimizden bahsedelim. Kulağına güvenip çalışmayan öğrenci ile sadece çalışma isteği olan öğrencimiz aynı anda aynı şekilde enstrüman kurslarında başarılı oluyorlar.

Müzik Kulağı Geliştirilir Mi?

Müzik Kulağının Önemi Nedir?

Müzik kulağı doğuştan var olan bir yetenek veya işlevselliktir. Yani duymak ile alakalıdır. Örneğin piyanoda birisi rastgele bir tuşa bastığında buna do veya do diyez diyebilmek müzik kulağı ile alakalıdır. Aslına bakarsanız çok fazla solfej ve enstrüman çalışmak kulağınızın sesleri tanımanıza yardımcı olacaktır. Fakat bizim söylediğimiz doğuştan gelen müzik kulağı yeteneğidir.

Hobi olarak müzik kursuna başlayan öğrencilerimiz müzik kulağından çok günlük 30 dakika çalışmaları ile bu açığı kapatabilirler. Bunun örneği o kadar çok ki Kaya Sanat Akademi sosyal medyalarımızdan göz atabilirsiniz. Çünkü her kursa yazılan için mükemmel bir müzik kulağı beklemiyoruz. Hevesli olmanız ve çalışma aşkınız bizlere yeter.

Müzik Kulağı Olmayan Birisi Şarkı Söyleyebilir Mi?

Müzik Kulağının Önemi Nedir?

Müzik kulağı olmayan birisi evet şarkı söyleyebilir. Özellikle şan öğrencileri piyano destekli çalışmalarımızla sizleri tona alıştırıp çok daha ayrıntılı çalışıp sizleri tonda tutabiliyoruz. Bunun için  şan kursu eğitmeninin mutlaka eşlik etmesi ve sizlere yeterli derecede solfej bilgisi vermesi gerekir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı