Kaya Sanat Blog

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bu içeriğimizde  piyano çalmak ne kadar sürer başlığını inceleyeceğiz. Özellikle piyano kursuna başlamadan hep merak edilen bu kursun ne kadar süreceği oluyor. Hak veriyoruz çünkü bu süreci merak etmek çok çok normal çünkü hem maddi hem manevi bu süreci kontrol altında tutmak isteriz.

Piyano Çalmaya Sıfırdan Mı Başlıyorsunuz?

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano çalmaya sıfırdan başlayan öğrencilerimiz kendilerini genel olarak eksik hissetselerde aslına bakarsanız hızlı ilerlediğimiz öğrencilerimiz sıfırdan başlayanlar oluyor. Çünkü bizler piyano kursumuzda belirlediğimiz piyano programına uyduğumuz zaman hızlı bir şekilde piyano çalmaya başlıyoruz.

Piyano çalmaya sıfırdan başlayan öğrencilerimiz ortlalama bir seviyeye 3 ile 6 ay içerisinde geliyor. Bu 3 ile 6 ay dediğimiz süreye öğrencimizin yaşına göre, yapısına göre dersten sonra piyano çalışması farklı olacağı için süreci bu şekilde belirledik.

4-6 Yaş Piyano Kursu Çalma Süresi

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bu çocuklarımızda süreç biraz daha değişiklik göstermektedir. Özellikle enstrüman çalmaya yeni başlayan ve ilk defa bir müzik kursuna başlayan çocuklarımız konusunda biraz daha hassas olmak zorundayız. Şöyle ki; bu çocuklarımız çok hassas olmakla beraber sizlere anlık olarak ben piyano çalmak istemiyorum diyebilirler. Bundan dolayı önce çocuğumuz piyano kursuna ve piyano eğitmenimize alışma sürecini yaşatıyoruz.

Ortalama 3-4 ders çok fazla beklentimiz olmuyor. Çünkü biraz üzerine gittiğiniz zaman ben yapamıyorum kaygısını yaşayacak ve çalmayacaktır. Bundan dolayı biraz daha eğlenmeli ve eğlenirken öğrenmeli metodunu kullanıyoruz. Bu zamana kadar İzmir de piyano kursu için bizleri arayan tüm çocuklarımda aynı metodu kullandık ve inanın işe yaradı. 🙂

Bu çocuklarımız için de zevkle piyano çalma süresi 9 ay ile 1 sene arasındadır.

Yetişkinde Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Yetişkin piyano kurslarında kişiye özel piyano eğitimi verdiğimiz için çok fazla nota ile sıkmıyoruz. Özellikle yapmak istediğiniz şeyleri konuşuyoruz. Örneğin Evgeny Grinko eserlerini çok beğeniyorum o tarz çalmak istiyorum. Bunun gibi tarz belirleyip bunun üzerinde kendinizi iyi hissedeceğiniz bir plan çiziyoruz. Bu planlama ile ortalama 4 ile 6 ayda sevdiğiniz eserlere geçiş yapabiliyoruz.

Tabiki bu süreci aslında sizler belirliyorsunuz. Piyanonuz yoksa kurumumuza gelip piyano ile çalışabileceğinizi unutmamalısınız. Evde çalışabileceğiniz bir org da gayet işimizi görecektir.

Piyano Çalıyorum Demek İçin Yıllar Gerekmiyor!

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano çalmak için önceki dönemlerde yani bundan 10 yıl öce piyano kursu ve keman kursu gibi enstrüman kurslarında çok ciddi bir yetenek ve bu konuda ciddi bir disiplin istiyordu. Bundan dolayıda çok ciddi bakılıyordu. Tabi şuanda disiplinsiz bir eğitim var demiyoruz. Fakat çok fazla piyano metodu olduğundan dolayı artık bu metotlar zamandan tasarruf yaptıracak şekilde yazılıyor.

Hiç piyano kursu almadıysanız ve yetişkin olup piyano çalmak istiyorsanız ortalama 3-6 ay içerisinde istediğiniz sonuçları alabiliyorsunuz.

Günde 30 Dakika Piyano Çalışması Yeterli!

Piyano Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano kursuna başladığınız zaman sizlerden 2-3 saat çalışma beklemiyoruz. Bunu yapmak neredeyse imkansız. Çünkü sadece piyano çalma sorumluluğunuz yok. Öğrenci iseniz ödevler sınavlar projeler yetişkin piyano öğrencisiyseniz mesai ev işleri sorumluluklar vardır. Bundan kaynaklı her ne kadar yoğun olursanız olun ortalama 30 dakika herkesin hayatında kendi için daha doğrusu kendi zevkleri için ayırabilir.

Kendiniz için kendi stresinizi kaygınızı azaltma ve motive olmak için hafta da bir kere piyano kursu günde 30 dakika da piyano çalışmanızın 6. ayında şarkı çalıyor olabileceksiniz. Bu yazılarımızın hiç bir tanesi tahmin değil İzmir piyano kursu öğrencilerimizin istatistiğidir.

Piyano Çalma Süresini Piyano Kursu Belirlememeli!

Son zamanlarda yaşanan bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Özellikle İzmir de piyano kursu için araştırma yaparken piyano kursunu içeriğinin ilk başta anlatılandan değişik olduğunu görebiliyoruz. Öğrencimiz tamamen hobi olarak çalmak istiyor ama biz onu konservatuvara hazılar gibi eğitiyoruz. Bu şekilde eğitim veren yerleri tercih ettiğiniz zaman piyanodan soğuyabilir ve yanlış tercih yapabilirsiniz.

Bizler kişiye göre plan çıkarıp özellikle soruyoruz neden burdasınız sizi size iyi hissettirecek hangi tarz olabilir. bu şekilde piyano çalma süresi azalıyor. Diğer türlü sizleri bir eğitim metoduna bağlayıp uzun süreler getirmek ve piyanonun sizin için sıkıcı olmasına müsade etmeyeceğimizin sözünü verebiliriz.

Piyan çalmak beyin sağlığı unutkanlık için çok çok önemli iken sizleri piyanoya yakınlaştırmak bizlerin görevidir. Bizler elimizden geleni yapmak için hazırız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir