Kaya Sanat Blog

Covid Geçirdikten Sonra Yaşanan Ses Sorunları

Ses eğitimi dersi alırken son dönemlerde malum uğraştığımız ve bizleri etkileyen problem pandemi ve covid sürecidir. Pandemi ile beraber bir çok öğrenci adayımız bizlere covid geçirdim sesim artık eskisi gibi güçlü çıkmıyor. Bundan dolayı şan eğitiminin bu türlü sorunlara doğrudan etkisi olur mu olmaz mı gibi sorular sormaktadır. Bu içeriğimiz de sizlerle bu konuyu ele alacağız.

Covid geçirirken ilk olarak çok fazla öksürük ile beraber  ses ses tellerinde tahriş oluşmaktadır. Bu tahrişte uzun soluklu bir rahatsızlık yaşatır. Şan dersinde ise bu durumu mutlaka şan eğitmenine belirtmelisiniz.

Covid Geçirdim Şan Dersi Almalı Mıyım?

Covid Geçirdikten Sonra Yaşanan Ses Sorunları

Bir şekilde bu virüse yakalanıp atlatmış olsanız dahi bu süreçte mutlaka sesinizi bir süre yormamalısınız. Ortalama 1 ay kendi başınıza şarkı söylememeli ve yüksek sesle konuşmamalısınız. Çünkü covid sürecinde öksürük boğazımızın gıcık tutması dediğimiz bir enfekte söz konusu olduğundan ötürü belirli bir süre dinlendirmelisiniz.

Şan dersi ile sadece şarkı söylemek değil covid sürecinden sonra var olan ses kısıklığını geçirmek için terapi olarak belirli bir süre almalısınız. Ses eğitimi dersine başlarken acele etmemeli şarkı söylemeyi 4 ders boyunca arka plana atıp eski sağlıklı sesinize kavuşmanızı sağlamamız gerekmektedir.

Covid Sonrası Ses Tellerini Korumak İçin

Öncelikle sadece covid değil normal de de ses telleriniz korumak için alınacak önlemler olduğunu söyleyelim. Bu önlemler aslına bakarsanız sizlerin bildiği ve yapmakta zorlanmayacağınız pratik koruma önlemleridir.

  • Bol su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Geniz temizleme hareketini sürekli yapmamalısınız.
  • Asitli içecek ve baharatlı içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Tütün ürünlerinden olabildiğince uzak durmalısınız.
  • Şarkı söylemek için öncelikle temel şan eğitimi alınmalıdır.
  • Şarkı söylerken veya konuşurken özellikle öğretmenler , avukatlar sürekli su içerek ses tellerini nemli tutmalıdır.

 Covid Sonrası Ses Terapisi

Covid Sonrası Ses Terapisi 

Ses terapisi ve şan dersi birbirinden ayrı konulardır. Özellikle online müzik kurslarının çoğaldığı bu evrede insanlar instagram hesabı açarak şan eğitmeni ve ses terapisti yazabiliyorlar. Bu son derece tehlikeli bir tercihtir. Sizler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurumdan konservatuvar mezunu ve formasyon belgesine sahip eğitmenler ile çalışmalısınız.

Çünkü ses telleri enstrüman teli değildir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Sürekli sizlere yüksek ses ile ses egzersizi yaptırıp ses tellerinizi kanatabilir , polip oluşturabilir çok ilerisinde ise ses teli felci geçirtebilir. Çünkü şan dersi bağırma dersi değildir. Bu konuda lütfen şan eğitmeni ile ilgili bilgi almanızı öneririz.

Covid Geçirmiş Öğrencimiz İle Şan Dersinde Neler Yapılıyor?

Covid Geçirdikten Sonra Yaşanan Ses Sorunları (2)

Öncelikle şan dersine başladığınız zaman ses tellerinizi yavaş yavaş eski haline getirmek gerek.  Bunun için sadece ses tellerinizi ısıtmak için kullanılan egzersizleri yaparak yavaş yavaş başlayabiliriz. Sonrasında ise ses kısıklıklarını gidermemiz için belirli egzersizleri yaparak sizleri şan dersine hazır hale getirmemiz gerekecektir.

Ortalama 1 aylık süreden sonra yavaş yavaş şarkı söyleme pozisyonuna hazır hale gelebilirsiniz. Sonrasında ise ses genişliğinizi arttırarak daha sağlıklı şarkı söyleme aşamasına geçebiliyoruz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı