Kaya Sanat Blog

Keman Reçinesi Önerileri

Keman kursuna başladıktan bir süre sonra keman almak gerekiyor. Keman alımı ile ilgili bilmeniz gereken de keman reçinesi nasıl kullanılır ve keman reçinesi önerileridir. Keman aldıktan sonra öncelikle keman kullanımı gibi bir prosedür vardır. Örnek olarak  keman yastığı nasıl takılır? Sonrasında keman reçinesi nasıl sürülür? Son olarak da  keman akordu nasıl yapılır?  gibi keman kursuna başladıktan hemen sonra öğrenmeniz gereken en önemli başlıklardır.

Keman reçinesi öncelikle keman yayına sürülür. Keman aldıktan sonra fabrikadan reçinesiz olarak çıkar. Reçinesiz olan keman yayını tellere sürdüğünüz zaman ses çıkmayacaktır. Bu gayet normal bir durumdur. Kemanınız bozuk veya arızalı değildir.

Keman Reçinesi Önerileri!

Keman Reçinesi Önerileri

  • Daddario Keman Reçinesi
  • Pirastro Keman Reçinesi
  • Valencıa Keman Reçinesi
  • Andrea Keman Reçinesi

Daddario Keman Reçinesi

Daddario keman reçineleri kalite olarak çok süper dediğimiz kategoride değildir. Fakat eh işte diyebiliriz. Bu reçine çok çabuk kırılabilir. Bundan dolayı yere düşürmemeye veya sert bir zemine vurmaktan kaçınmalısınız. Fiyat olarak 45 lira ile 55 lira arasındadır. Ne yazık ki bu ürünler de dolar kuru üzerinden satılmaktadır.

Çok kötü olarak düşünmeyin öğrenci kemanı ile dersler de sizleri belirli bir zaman idare edecektir.

Valencia Keman Reçinesi

Valencia keman reçinesi ise açıkçası en ucuz ve işe yaramaz keman reçinelerinden birisidir. Buraya neden yazdık? Yani öneri olarak değil de almamanız gerektiği için yazdık. Sadece kemandan ses çıkarmak için sürülebilir. Ama kalite olarak belirlenen limitlerin çok altında kaldığını söylemeliyiz.

Bir çok öğrenci kemanlarının içinden bu kalitede bir reçine çıkıyor fakat biz keman kursu öğrencilerimize rosin siyah reçine hediye ediyoruz. Çünkü diğeri çok kötü 😀

Fiyat olarak 15 ile 25 lira arasındadır.

Pirastro Keman Reçinesi

Pirastro ise keman reçineleri arasında en kaliteli olanlardan diyebiliriz. Bir çok çeşidi bulunmaktadır. Pirastro reçinelerini senfoni orkestrası kemancılar ve profesyonel  keman ile uğraşan müzisyenler kullanmaktadır. Fiyatları diğer reçinelere göre bir tık pahalıdır. Fakat sürüldüğünde ilk yay çekiminde kalitesini anlayabilirsiniz.

Bu reçineler yurtdışında üretilmektedir. Özellikle pirastro keman reçineleri yumuşak çalım için önerilmektedir.

Fiyat olarak 150 lira ile 350 lira arasında değişmektedir.

Andrea Keman Reçinesi

Pirastro reçinelerinin de bir üstü var mı evet var. 🙂 Adrea el yapımı kemanladan büyülü ses çıkmasını sağlayan muhteşen bir keman reçinesi. Ortalama 500 lira fiyatı ile bunu ispatlıyor. Fakat gerek var mı? Bizce yok. Pirastronun 150 liralık reçinesi gayet iş görecek bir kalitede olduğunu söyleyebiliriz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir