Kaya Sanat Blog

Yan Flüt Öğrenmenizi Hızlandıracak 5 İpucu!

Kaya Sanat Akademi olarak bu yazımızda, yan flüt kursuna veya yan flüt çalmaya başlayanlar için yan flüt öğrenmenizi hızlandıracak 5 ipucuna değineceğiz. Bu başlıklara dikkat etmeniz dahilinde çok daha hızlı bir şekilde yan flüt öğreneceğinizi söyleyebiliriz.

Metronom ile çalışmak

Online yan flüt kursu veya İzmir’de yan flüt dersi alırken bizler ilk olarak sizleri metronoma alıştırmak isteriz. Çünkü metronom sizleri enstrüman çalarken tamamen berrak ve tertemiz çalmanızı sağlar.

Yan flüt çalarken bundan dolayı sizler metronom ile çalışmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. Nasıl çalışmalısınız konusunda ise tam notalar ile örneğin Do-re-mi-fa-sol-la-si-do olarak 4 vuruş olarak yani her bir notada 4 saniye gibi düşünebilirsiniz. Her bir notada 4 saniye üfleyerek metronoma eşlik edebilirsiniz.

Gam ve arpej çalışmak

Yan Flüt Öğrenmenizi Hızlandıracak 5 İpucu!

Gam, yan flütte bir notadan sırasıyla devam eden bir 8’li notayı ardışık olarak çalmaktır.Örneğin La-si-do-re-mi-fa-sol-la bu bir gam örneğidir. Arpej ise bu seslerin 1. 3. 5. ve oktav seslerinin çalışmasıdır.

Yani la-do-mi-la bu gamın arpejidir. Gam çalmak enstrümana hakimiyetin ilk seviyesidir. Yani gam ve arpej çalmak sizleri hem hızlandırır hem de hakimiyet konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Nefes egzersizi yapmak

Yan Flüt den ses çıkarmak için iyi ve doğru üfleme gerekir. İyi ve doğru üfleme için de mükemmel bir nefes almamız gerekiyor. Nefes egzersizleri bizim doğru nefes almamızı sağlıyor. Bir flütist olarak doğru nefes almak için ve hatta nefesimizi güçlendirmek için düzenli olarak diyafram nefes çalışması yapmamız gerekir.

Diyafram egzersizi için tavsiyemiz örneğin la veya do sesini 4 vuruş yani 4 saniye değil de daha uzun üfleyebilmeliyiz amaç olarak edinmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Günlük 20 dakika enstrüman çalışmak

Yan Flüt Öğrenmenizi Hızlandıracak 5 İpucu!

İzmir’de yan flüt kursu alırken bilmeniz gereken en önemli kurallardan birisi de ne kadar çok yan flüt ile vakit geçirirseniz o kadar hızlı gelişeceğinizdir. Günlük 20 dakika enstrüman çalmanız için yeterli bir süredir. Bu 20 dakikada metronom ile çalışmalı bunun yanında muhakkak diyaframınız ile üflemelisiniz.

Ayna karşısında çalışmak veya egzersizinizden video çekerek kendinizi dinleyin ve izleyin

Online yan flüt dersi alan bunun yanında İzmir’de yan flüt kursu alan öğrencilerimize buraya yazdığımız tüm tavsiyeleri onlara da söylüyoruz. Özellikle ayna karşısında çalışırsanız hem tutuşunuz düzelir hem de postür dediğimiz yani duruşumuz düzelir.

Özellikle çaldığınız ne varsa kendinizi telefona kaydedin ve sonradan mutlaka dinleyin. Bu şekil de hatalarınızı çok daha iyi duyabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir