Kaya Sanat Blog

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman akordu yaparken öncelikle akordun bizler için neden bu kadar önemli olduğunu bu konuda sürekli keman akorttan bahsetmemizin bir kaç sebebi vardır.

Keman akordu neden önemlidir?

 • Bastığınız seslerin doğru gelmesi için
 • Şarkı çalarken entonasyon problemi yaşamamanız için
 • Size eşlik bir çalgı olduğunda aynı sesten çalabilmeniz için
 • Her şarkıda bastığınız notaların yerlerinin değişmemesi için
 • Kulağınızın bozuk seslere alışmaması için

Keman akordu yaptığınızda kemandan beklediğiniz o güzel sesleri duyabileceğinizi söyleyebiliriz. Keman kursunda yeni başladıysanız yeni yeni şarkı çalmaya başladıysanız açıkçası motivasyonunuzun düşmemesi için keman akordunu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Keman akordu yapmak başlangıç için biraz sizleri tedirgin edebilir. Yani tel koparmak veya telin yüzünüze gelmesi gibi tedirginlik yaşatsa da doğru teknikle yaptığınız da çok rahat keman akordunu yapabilirsiniz.

Keman akordu yapmadan önce bilmeniz gerekenler!

Keman akorduna başlamadan önce keman üzerinde ki akort yapmanızı sağlayan araç gereklerin hangisinin ne işe yaradığını bilmenizdir.

Öncelikle kemanının üzerinde 4 adet kulakçık yer almaktadır. Bu kulakçılar kaba akort dediğimiz fixlerden önce akort yapmamızı sağlayan kulakçıklardır .

Keman akordu öncesi bilinmesi gerekenler

 •  Keman alırken akort kulakçıklarının abonoz ağacından olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Burguların kemanın deliğinden içeri çok girmemesi gerekmektedir.
 • Keman telleri burgulara sarılırken üst üste binmemesine özen göstermelisiniz
 • Burgular çok gevşek ise çıkarıp kara kalemle karalanmalıdır.
 • Burgulardan sonra kemanın üst eşiğinin kanalına tam oturduğundan emin olmalısınız.

Keman akordunun nasıl yapıldığı konusunda sizlere detaylı bir video çektik. Buraya tıklayarak sizler de nasıl akort yapılacağını uygulamalı olarak görebilirsiniz.

Yukarıda yazıklarımız tamamsa artık yavaş yavaş keman akordunun nasıl yapıldığına geçebiliriz.

Keman akordu nasıl yapılır?

Keman Akordu Nasıl Yapılır

Keman akordu yapmak için öncelikle akort cihazının dilinden anlamak gerekir. Burada akort cihazla öncelikle ulusal müzik dili olan harfler ile nota adlarını göstermektedir. Bazıları ise Türkçe olmaktadır. Sizler de ilk olarak bilmeniz gerekenlerin aşağıda ki tabloda olduğunu unutmadan dikkatlice tabloyu incelemenizdir.

Yukarıda ki tabloda gördüğünüz gibi Sol sesi G ile Re sesi D ile La sesi A ile Mi sesi ise E ile gösterilmektedir. Bu akort cihazınızın harfler üzerine çalıştığını farz ederek yazdığımız bir önermedir. Fakat bir çok akort cihazı da Türkçe olarak yani sol ,re ,la ,mi  şeklinde görebilirsiniz.

Türk müziği çalıyorsanız akort sisteminizde bir değişiklik yapmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. Türk müziği akort sistemi için buraya tıklayarak ayrıntılı bakabilirsiniz.

Keman Akort Programı

Gördüğünüz gibi akort cihazımız budur. Bu akort cihazı android işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanılan bir akort cihazıdır. Yukarıda ki gördüğünüz gibi sırası ile harfler yazmaktadır. Bu harflerin hangi seslere denk geldiğini akort nasıl yapılır tablosundan not edebilirsiniz.

Akort yaparken ilk olarak sol telini G hafine yani sol sesine getirmeniniz gerekmektedir. Sol sesine getirmeniz için öncelikle kemanınızın bozuk sol telinin hangi seste olduğuna bakmalısınız ki sıkacak mı yoksa gevşetecek misiniz bunu anlamalısınız. Daha sonra D dediğimiz re telini A dediğimiz la telini E dediğimiz mi telini yukarıda link verdiğimiz videomuzdan takip edebilirsiniz.

En kullanışlı 3 keman akort programı!

Andorid işletim sistemi telefonlarımızda kullandığımız akort programlarının hepsi kullanışlı değil hatta bazıları tel koparmaya kadar bizlerin aklını karıştırmaktadır. Bundan dolayı biz keman eğitmenlerinin derslerimiz de kullandığı akort cihazlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu akort cihazları sadece android değil ios için de paylaşıyoruz.

 • Gsitrings – Android
 • Tuner Lite -IOS
 • N-track – Android

Akort aleti olmadan keman akordu nasıl yapılır?

Kemanımızın akordu bozuk ve telefonumuz da akort cihazının da olmadığını düşünelim. Burada yamanız gerekenlerden ilki bir yerden ses almaktır. Yani bir referans ses olmadan kafamıza göre akort kulakçıklarını çevirmemeliyiz.

Evde melodika ise buradan la sesi alabiliriz. Sonrasında kemanın la telini akort yaptıktan sonra la sesinde 3. parmak re sesine basıp re telini akort yapabiliriz. Sonrasında ise re telinde 3. parmağımızdan ses alıp sol telini akort yapabiliriz. Bunlar pratik olarak çaresiz kaldığınız da yapacağınız yöntemlerdir.

Bunların dışında evde piyano var ise sol re la mi sesleri alarak akort yapabilirsiniz. Keman akordu yapmak zor görülse de aslında yaptıkça alışacağınız bir sistemdir. Korkmadan akort yamalısınız. Bir tel kopar iki kopar üçte öğrenirsiniz.

Not: Unutmayın öğrenci kemanlarının telleri çok pahalı değildir. Ortalama 50-60 TL’ye takım te alabilirsiniz. Bu riske değer. Bence akort yapmaya başlayabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir