Kaya Sanat Blog

🎻 Keman Yastığı Nedir? Nasıl Takılır ve Kullanılır?

Keman Yastığı Nasıl Takılır Video

Keman yastığı nedir?

Keman yastığı keman çalarken kemanı omuz ile çeneniz arasında daha rahat tutmanızı sağlayan bir türlü aparattır. Keman yastığı kullanmak sizlerin hem keman tekniğini hem de fiziki duruşunuzu düzenler.

Keman yastığı kullanmayanlar için boyun düzleşmesi boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar az da olsa görülmektedir. Keman yastığı her halükarda hem keman hem de fiziki sağlığınız için gereklidir.

Keman yastığı nasıl takılır?

İlk defa keman yastığı takanlar yada keman yastığı nasıl takılır bilmeyenler için Keman yastığını takılması için yapılması gerekenleri anlattık.

Keman yastığını takılması için yapılması gerekenler;

  1. Kemanın telleri aşağıya bakacak şekilde tutuyoruz.
  2. Kemanın yönünün sap tarafı sol tarafınıza yani kalbinizin tarafınıza doğru tutmayı unutmayın
  3. Yastığın bir ucu ince bir ucu kalın şekildedir. Kalın olan taraf yukarı doğru gelecek şekilde kemanın kenarlarına takabilirsiniz.
  4. Taktıktan sonra iki ucunu yavaşça kemana oturtabilirsiniz.
  5. Keman yastığınız kullanıma hazırdır.

Keman yastığı nasıl ayarlanır?

Keman yastığı diğer adıyla keman omuz yastığı takarken kemanın sapını kalbinizin olduğu tarafa yani sol tarafa doğru tutmalısınız.  Keman yastığının bir ucu ince bir ucu kalındır. Kemanı sol tarafa doğru tuttuğunuz zaman yastığın kalın tarafını yukarı doğru tutarak ince tarafını alta getirerek kemana takabilirsiniz. Keman yastığı nasıl takılır videomuzu izleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yastıksız keman çalınır mı?

Keman yastığı takılmalı mı? Keman yastığı takılmazsa ne olur? Yanlış durumda, yanlış pozisyon ile kireçlenme, boyun düzleşmesi ve boyun rahatsızlıkları olayı yok denecek kadar az olsa da bizler yinede ne olur ne olur diyerek kemanı yastıksız çalmıyoruz. Keman çalarken boynumuzu düz tutacak şekilde alıştırmalıyız.

Keman yastığı ölçüleri

Keman yastığı ölçüleri keman boyutlarına göre değişmektedir.
Tam keman dediğimiz 4/4 kemana 4/4 yastık boyutu kullanılır. 4/4 yastık boyutu ayarlanabilir özelliği olduğu için 3/4 kemanlarda da kullanılır. 1/2 kemanlar da ise 1/2 keman yastığı boyutu kullanılmalıdır.

Solaklar için keman yastığı

Solaklar için keman yastığı formu veya özelliği değişmemektedir. Solaklar da sağlaklar gibi aynı keman yastığını ters şekilde takarak kullanabilir.
Ters şekilde de takmayı şu şekilde yapabilirsiniz. Keman sapını sola doğru yani kalbinize doğru tuttuktan sonra yastığın yastığın ince ucunu yukarı getirecek şekilde takılmalıdır.

Keman yastığı yerine başka bir şey kullanılır mı?

Keman yastığı yerine başka bir şey kullanılması günümüzde mümkün değildir. Çok eskiden kemanın altına yükseltici bir havlu veya benzeri bir şeyler kullanılırdı. Fakat gününüzde yastıklar çok uygun fiyatta olduğu için ekstra çözüme gerek kalmamıştır.

En iyi keman yastığı modelleri

Günümüzde kemanlarda kullanılırlar yastıkların çok pahalı olması önemli değildir.  Bize en çok sorulan sorulardan birisi de en iyi keman yastığı hangisi sorusu oluyor. Piyasada kaliteli bir çok keman yastığı markası var. Bunlar fom, carlovy, mavis, bonmusica, dominguez, everest, gewa, johnson, karin, pirastro, yamaha  keman yastığı markasıdır.

Keman yastığı tavsiyesi ve önerisi

Fom: keman yastığı öğrenci ve bir üst kalitedeki tüm kemanlarda kullanılmaktadır. Fiyat olarak hem uygun hemse kullanım açısından rahattır. Fom keman yastığı ortalama fiyatı 100 TL’dir.

Carlovy keman yastığı 250 tl civarındadır. Profesyonel keman çalan müzisyenler bu yastıklardan kullanmalıdır.  Mavis Ahşap keman yastığı 50 tl civarındadır. Hem şık hemde uygun fiyatlı olması kullanım açısından rağbet görmektedir.

Everest: Keman yastığı bakımında çok fazla duyulmuş değildir. Fakat fiyat olarak biraz yukarıda olduğunu görüyoruz. Alınabilir fakat bu fiyata daha verimli kullanacağınız yastık alabilirsiniz.

Gewa: Gewa özellikle keman çantası olarak çok kaliteli ürünler üretmektedir. Buna nazarak keman yastıkları da çok orjinal ve fiyatları yüksektir. Ama gewa keman yastığı kullanıyorsanız arkanıza bakmanıza gerek yoktur.

Yamaha : Yamaha bir çok enstrümanı üretmiş olsada keman üretirken yastığınıda üretmektedir. Gewa kadar kaliteli olmasada yinede adından söz ettirmektedir.

Bonmusica: Gewa markasının tek başına ayrı bir model olarak ürettiği keman yastığıdır. Gayet kaliteli ve şıktır. Fakat profesyonel olarak keman çalıyorsanız bu yastığı almalısınız. Meslek olarak kemandan para kazanmalısınız çünkü bu yastık bir öğrenci kemanı ile aynı fiyattadır.

Dominguez: Öğrenci kemanları için alınabilir öğrenci yastıklarının bir üst kalitesidir. Fiyatı da çok uçuk olmamakla beraber alınabilir yastıklardandır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir