Kaya Sanat Blog

Keman Çeşitleri ve Özellikleri

Kemanlar çeşitleri derken aslına bakarsanız boyutları hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Çünkü keman çeşitlerinden ziyade keman çalmanız için sizlere keman boyutlarını bilmek işinize yarayacaktır.

Keman çeşitleri olarak tam keman yarım keman ve çeyrek keman olarak 3 boyuta ayrılıyor.

  • 4-4 : Tam Keman
  • 3-4 : Yarım Keman
  • 1-2 : Çeyrek Keman

4-4 Tam Keman

4-4 Tam Keman

Yetişkinlerin kullanacağı keman boyutudur. Yani yaş olarak 12 yaş ve üzeri keman çalmak isteyen kursiyerler keman çalmaya başlayacak herkes tam keman almalılardır. Tam keman büyüklüğü ifade eder. Özellik olarak büyüklüğü ifade ettiği için bunun bir üsttü yoktur. Tam kemanın bir büyüğü violadır.

3-4 Yarım Keman

3-4 Yarım Keman

7 yaş ile 12 yaş arası 3-4 boyutunda keman  kullanmalıdır. Daha küçüğü veya daha büyüğü kullanım açısından sizleri yoracaktır. Bu yüzden kıstaslarımız 7-12 yaş olsada siz yine yapacağımız deneme dersi ile keman eğitmenimizin keman boyutu ile ilgili son yorumunu alarak keman almaya çalışabilirsiniz.

1-2 Çeyrek Keman

1-2 Çeyrek Keman

Keman çalmaya ortalama 4 yaşı ile 6 yaş arasında çalmaya başlayan çocuklarınız için kullanılabilir. Keman ailesinin en küçüğüdür. Bundan daha küçük keman boyutu yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu yaş sıkalası arasına karşılık gelen keman boyutları ortalama boyutlardır.

Bunların son  kararınız keman almadan yapacağınız deneme dersleri ile eğitmenimiz belirleyecektir. Daha sonrasında önerdiğimiz keman markaları ile birlikte keman alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Keman çeşitlerini öğrendiğimize göre peki keman seçiminde nelere dikkat etmem gerekiyor diyorsanız sizler için hazırladığımız,🎻 Keman Seçimi Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Online Keman Kursu

İnternetten online keman kursu almak istiyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli. Kaya Sanat Akademisi olarak bünyemizdeki keman öğretmenleri ile WhatsAppZoom ve Skype üzerinden konferans yolu ile online eğitimler vermekteyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir