Kaya Sanat Blog

🎻 Keman Seçimi Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Keman kursuna başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de kursa başlamadan keman almamanızdır.  Ne yazık ki direk marka model belirlemeden almak istediğiniz kemanlar ya değerinin çok üzerinde satılıyor yada önerilen marka modelin dışında bir keman satılıyor.

Öncelikle keman almak isteyenlerin bilmesi gerek önemli husus kemanın ağaç kalitesidir. Çok ucuz kemanların ağaç yerine kontrplak oluyor. Yani sıkıştırılmış talaştan yapılıyor.

Ağaç tozlarından keman olur mu?

Büyük ağaçların kesilirken kesildiği yerdeki çıkan ağaç tozlarına talaş denir. Ağaç tozu olarak düşünülebilir. Ağaç tozları belirli işlemlerle sıkıştırılarak keman tahtası veya keman ağacı şekline getirilir. Bu yüzden de tek parça ağaç olmadığı için sesi içine hapis eder. Bundan dolayı da dışarı ses çıkmaz. Alacağınız çok ucuz kemanların neredeyse hepsi bu şekilde yapılır.

Ağaç kemanlar çok mu pahalı?

Ağaç kemanlar pahalılıktan ziyade kendi içlerinde de kalite kalite ayrılmaktadır. El yapımı olanlar aslında fiyatları belirler. Sizler keman alırken öncelikle yıllardır satılan bu konuda tecrübe edinmiş eğitmenler olarak bütçeniz burada devreye giriyor.

Başlangıç keman fiyatları nelerdir?

Keman Seçimi Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Başlangıç keman fiyatları ortalama 600 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Tabi ki de 300 TL‘ye de keman var fakat yukarıda yazdığımız gibi oyuncak kemanın bir tık üstü şeklindedir. Bu yüzden 300 liraya keman almaktansa biraz daha bekleyip sizlerin daha sağlıklı bir eğitim almanıza öncelik edecektir.

İnternetten keman almayın!

İnternetten keman almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü enstrüman almak için çalmasanız dahi yakından görmeniz gerek kesinlikle kemanı tutmanız gerekecektir. Bundan dolayı elinize çok kaba gelebilir veya kendinizi rahat hissedip hissetmemeniz çok önemlidir.

Özellikle kargo ile gönderilen kemanların teslim sürecinde yaşanan aksaklıkların sorumluluğunu size keman satan firma üzerine almayabilir. Bundan dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca keman alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken püf noktaları, 🎻 Keman Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? başlıklı yazımızda detaylıca anlattık, yazımızı okumadan keman satın almamanızı öneririz.

Evde keman öğrenilir mi?

Keman özellikle perdesiz bir enstrümandır. Perdesiz enstrüman demek notaların basıldığı yerlerin belli olmadığı bir enstrümanı öğrenmek için eğitmen ile beraber çalışmak özellikle başlangıç olarak temelin oturması için ders alınması gerektiğini öneriyoruz.

Başlangıç olarak keman kursu alarak daha sağlam ve uzun vadeli özellikle daha kısa sürede keman çalabilirsiniz. Bu noktada Kaya Sanat Akademi olarak sizler için hem online hem de İzmir’de keman kursu vermekteyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir