Kaya Sanat Blog

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler için 15 Altın Bilgi!

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler için 15 Altın Bilgi!

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Farklı yaşlarda piyano öğrenmek için istek ortaya çıkmaktadır. Özellikle kişinin isteği ve hobisine bağlı olarak piyanoya yönelme söz konusudur. Ancak her müzik aleti için olduğu gibi piyano öğrenme de sanıldığı kadar zor değildir.

Müzik aleti çalmayı öğrenmek adına etkili olan etmenlere göz atarak hareket etmek gerekir. Öğrencilerin, özellikle bu etmenleri öğrenmeye uygun hale getirerek ilerlemesi çok daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Tam da bu sebeplerden dolayı piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler önem kazanmaktadır. Eğer siz de piyano öğrenmek istiyorsanız, öğrenme aşamasında etkili olan faktörlere göz atmalısınız.
Bu içeriğimiz de tamamen deneyimlerimizden yararlanarak sizlere hızlı bir şekilde piyano öğrenmenizi sağlayacak 15 altın bilgi vermek istiyoruz.

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Hangileri?

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Piyano öğrenmenin faydaları sanıldığından çok daha fazladır. Sırf bu yüzden bile erken yaşlardan itibaren kişilerin derslere katıldığı görülüyor. Yalnız piyano öğrenmeye başlamak adına bu aşamada etkili olan etmenlere göz atmanız gerekecektir. İşte, piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler ve sebepleri.

Sabır

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Yeni bilgiler öğrenmek zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden aceleci davranmamak bu işin altın kurallarından birisidir. Öğrencinin yaşı, durumu fark etmeksizin sabırlı davranması gerekir. Piyano öğrenmenin bir süreç olduğunun bilincinde hareket etmemiz gerekecektir. Özellikle ilk derslerin sonunda hem teorik hem de pratik bilgiler ile performansınızı arttırmaya başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Görece daha basit adımlar olan oturma, duruş ve parmak pozisyonu gibi temel noktalara değinilmektedir. Aceleci davranmak isteyenlerin bu aşamalarda vazgeçtiği görülüyor. Halbuki sabretmek bu müzik aletini öğrenmek adına şarttır. Bu yüzden sabırlı olmak, zaman içerisinde öğrenmenin ortaya çıkacağını bilerek ilerlemelisiniz.

Pratik Yapmak

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında pratik yapmak olmazsa olmazlar arasındadır. Kısa sürede piyano öğrenmenin incelikleri kapsamında egzersizler bulunur. Egzersizler ağır olmamakla birlikte öğrenilen bilgilerin daha iyi oturmasına, bilginin unutulmamasına neden olur. Özellikle her ders sonrası öğrendiğiniz yeni bilgilerin pratiklerini yapmanız süreci kolaylaştıracaktır. Kaya Sanat Akademi piyano kursu sizlere ücretsiz piyano çalışma fırsatı veriyor. Randevu olarak dersleriniz dışında kurumumuza gelip piyano çalışabilirsiniz.

Nota Bilgisi

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Her bireyde olmamakla birlikte nota bilgisine sahip olanların görece daha avantajlı olduğu görülmektedir. Nota bilgileri, özellikle piyano çalma aşamasına geçildiğinde işi kolaylaştırır. Nota defterinden kısa sürede algılar buna göre gerekli tuşlara basabilirsiniz. Yalnız endişelenmenize gerek yok! Özel piyano dersleri ile hem piyano hem de nota bilgisini öğrenebilirsiniz. Ders içerisinde sizlerin piyano çalması için gerekli olan tüm teorik ve pratik bilgiler beraberinde verilecektir.

 Özel Ders Almak | Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Bireysel piyano öğrenmek elbette ihtimaller arasındadır. Ancak ciddi bir zaman kaybına neden olup yanlış öğrenmelere yol açabilmektedir. Piyano öğretmenin püf noktaları arasında özel ders almak bu yüzden yer alır. Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında özel dersler bulunacaktır.

Eğer özel ders alırsanız birebir sizinle ilgilenen bir öğretmen aracılığıyla hem nota hem de piyano bilgisi kazanabilirsiniz. Olası hatalarınızı anında gidererek süreci daha bilgili ilerletmeniz mümkündür. Bütçeniz dahilinde özel ders alarak piyano öğrenmeye başlamak adına ilk adımı atabilirsiniz.

Yetenek

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Müzik aleti çalmak için her zaman yetenek olması gerekmez. Keza kişi yetenek sahibi olsa da uygun ortamı bulamadığı için yeteneğini fark etmemiş olabilir. Yetenek doğuştan gelen ve zaman içerisinde geliştirilebilen bir durumdur. Eğer yeteneğiniz varsa ve farkındaysanız kolay piyano öğrenmek mümkün olacaktır. Fakat unutmamalıyız ki yetenek bir yere kadar sizleri ilerletebilir çalışma çok daha önemlidir.

Piyano Öğrenme Uygulamaları Kullanma

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Özel piyano dersleri dışında aynı zamanda evde, ofiste, otobüste öğreniminizi kolaylaştırabilirsiniz. Bildiklerinizi pekiştirmeyi de sağlayacak olan piyano öğrenme uygulamaları listesine göz atabilirsiniz. Ücretsiz indireceğiniz bu uygulamalar sayesinde bilgiler pekişecektir.

Oturma Pozisyonu

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Diğer müzik aletlerine kıyasla piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler oldukça fazladır. Oturma pozisyonu da bunlardan birisidir. Piyano başında dik oturmalı, omuzları dik tutmalısınız. Bu duruş sayesinde uygulayacağınız güç ve tuşları kavrama şekliniz değişir. Özel derslerde özellikle duruşa önem verildiğini görebilirsiniz.

Parmakların Duruşu

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Tuşlara basım gücünü ve doğru sesi çıkarmayı etkileyen bir faktördür. Gitar öğrenmek gibi uzun parmaklara çok ihtiyacınız yoktur. Ancak gerekli bir parmak duruşunu sağlamazsanız süreç sizin  için zor olacaktır. Bu yüzden pratikleriniz arasında özellikle parmak tutuşu gibi egzersizleri ekleyebilirsiniz.

Piyano

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Doğru piyano markasını seçmek sizin hem sürece tutunmanıza hem de istek sahibi olmanıza neden olur. Beğendiğiniz, güzel özelliklere sahip olan piyano modelleri almanız bu yüzden gerekir. Eğer uygun ortamınız ve bütçeniz varsa başlangıç seviyesine de uygun olan modellere göz atmalısınız. Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında olması hiç şaşılmayacak bir durumdur.

Piyano Taburesi

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Tabure uzun süreli çalışmalarda rahat etmenizi sağlarken piyanoya erişiminizi de belirleyen bir unsurdur. Bu aşamada mutlaka piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında tabureyi göreceksiniz. Evde piyano öğrenilir mi? Evet öğrenme olasılığınız vardır. Ancak evde ‘doğru’  tabureyi seçmek zor olacağından bir kursa başvurmak daha doğru olacaktır.

Diğer taraftan tabure çok rahat, yayılarak oturmayı sağlayacak düzeyde olmamalıdır. Ancak aynı zamanda bel ve sırtınıza zarar verecek kadar rahatsızlıkta yaratmamalıdır. Aksi takdirde piyano çalmak sizin için zulüm haline gelecektir. Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasındaki tabureyi ciddiye almalı, doğru tercih etmelisiniz.

Ortamın Isısı

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler

Her ne kadar genellikle piyano çalan insanların özellikleri araştırma söz konusu olsa da ortam da en az kişi kadar önemlidir. Yabancı eğitim bilimciler ve uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre ortamın bazı özellikleri öğrenme üzerinde doğrudan etkilidir. Eğer ortamı doğru özellikler ile ayarlamazsanız öğrenmeniz ciddi anlamda zorlaşacaktır.

Ortam ısısı bu uzmanların üzerinde durduğu noktalardan birisidir. Piyanonuzun bulunduğu ortam çok soğuk olmamalıdır. Soğuk, isteğinizi son derece kaçıracak bir unsurdur. Diğer taraftan piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında çok sıcak olması da bulunur.

Eğer odanız, ortamınız çok sıcaksa aynı soğukta olduğu gibi çalışma şevkiniz kaçacaktır. İsteğin kaçmasının yanı sıra fiziksel olarak vücudunuzda rahatlayacaktır. Öğrenmeye kapalı bir hale gelen vücut piyano bilgilerini uzun süreli hafızaya atmayacak bu da öğrenmeyi zorlaştıracaktır.

12 – Piyano Öğretmeni

Özel piyano kursları kapsamında eğitim alıyorsanız, eğitiminizi veren kişi de önemlidir. Şüphesiz piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda yer alır. Eğer eğitmenin bilgisi yüksekse ve eğitimci bir profile sahipse daha kolay öğretim sağlanır. Diğer taraftan iletişim anlamında anlaşılamazsa piyanodan soğumanız dahi mümkündür.

Ortamın Işık Oranı

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler için 15 Altın Bilgi!

Işık ilk etapta gözü ve görmeyi etkiler. Eğer ortamın ışığını çok açık renkte kullanırsanız gözleriniz rahatsız olacak kısa sürede yorgun hissedeceksiniz. Tam tersine sarı ya da soluk ışıklar uykuyu getiren unsurlardır. Gözü rahatsız etmeyecek ancak yeterli parlaklığı da sunan bir ışığı kullanmalısınız. Öğrenmeyi etkileyen faktörler arasındaki ışık orta düzeyde sağlandığı müddetçe katkı sağlar.

Ayrılan Vakit

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler için 15 Altın Bilgi!

Piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında ayrılan vakit bulunur. Sabırlı olmak kadar önemlidir. Çünkü piyano gibi komplike bir müzik aletini öğrenmek için ciddi bir süre gerekebilir. Elbette kendinizi sıkmadan vakit ayarlaması yapmalısınız. Ancak her hafta hatta mümkünse her gün belirli bir süre ayırmanız gerekir.

Stressiz Olma

Piyano Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler için 15 Altın Bilgi!

Piyano çalmanın beyne faydaları bulunmaktadır. Psikolojik olarak da stresinizi azaltır. Yalnız piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasında özellikle stressiz olma bulunur. Vücudunuz eğer stres ve kaygı altındaysa aktarılan bilgileri algılayamazsınız. Kendinizi mutlu, rahat ve güvende hissettiğiniz zaman dilimi içerisinde öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar piyano öğrenmeye başlamak her yaşta mümkün olsa da bahsedilen bu etkenlere bağlı olarak hareket etmelisiniz. Özellikle piyano öğrenmeyi etkileyen faktörler arasındaki özel ders fırsatını değerlendirmeli, doğru öğrenmeyi kolaylaştırmalısınız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir