Kaya Sanat Blog

Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

İzmir’de klarnet kursu alan bunun yanında online klarnet kursu alan öğrencilerimize de söylediğimiz gibi çok masraf yapmadan sizlere önce klarnetten keyif alarak en kısa sürede çalmanızı sağlamaktır. Klarnet kişisel bir enstrüman olduğu için kendi enstrümanınızın olması her zaman önemliydi fakat günümüz de çok çok daha önemlidir.

Sizler İzmir’de klarnet kursu olarak bizlerle iletişime geçtikten sonra sizlere online klarnet kursu da olsa 15-20 dakika süren klarnet deneme dersi yapmanız için randevu veriyoruz.

Bu deneme dersinde klarnet eğitmenimiz nasıl bir klarnet alacağınız konusunda sizleri bilgilendirmektedir. Oldu ki bizler ile iletişime geçme şansınız olmadı nasıl bir klarnet almanız gerektiğini anlatmak istiyoruz.

Hangi klarnet tipi senin için uygun?

Klarnet kursu araştırırken internetten klarnetlere bakıyorsunuz. Size uygun klarnet fiyatı bulduğunuz da hemen almamalısınız. Her 3 kişiden birisi Türk Müziği çalmak istediği halde Batı Müziği klarneti olan Sibemol klarnet satın almaktadır.

Sibemol klarnet çok satılmadığı için de fiyatları sol klarnetlere nazaran daha uygundur. Sizler sol klarnet olan Tür Müziği klarneti satın almalısınız.

Amati model 4 yüzüklü klarnet almaya dikkat etmelisiniz

Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Amati model 4 yüzüklü klarnet almanızı isteriz. Neden çünkü tuş aksamı daha sade parmaklarınızın basacağı tuşla çok daha rahattır. Amati klarnetler için de en iyisi olarak adlandırılmıştır. Bundan dolayı amati sistemi olarak daha uygun parçalar ile üretilmiştir.

Amati klarnetler ağaç olup sürekli bakıma ve yağlamaya ihtiyaç vardır. Bakalit klarnet bu konuda daha uzun süreli ve daha az bakımla  kullanabileceğiniz bir klarnettir.

Öncelikle klarnet için bütçenizi belirlemelisiniz

Klarnet bakalit ve ağaç olarak iki gruba ayrılmaktadır. Aslında eskiden gördüğümüz metal gövdeli klarnetler de mevcut olsa da şuan öğrenci ve bir tık üstü klarnetler bakalit olarak üretilmektedir. Bakalit klarnetler kötü olarak algılanmasını istemeyiz. Öğrenene ve acemiliğinizi atana bu klarnetleri kullanabilirsiniz.

Daha sonra klarnetinizi ağaç klarnet ile değiştirebilirsiniz. Bakalit klarnetler için de dikkat etmeniz gerekenler olduğunu bilmelisiniz.

Öncelikle akortlu bir klarnet almalısınız

Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Akortlu klarnet demek boş ses sol üflediğiniz de ilk oktavda ki sol ile aynı tonu vermesi gerekir. Bu sonradan keman gibi bağlama gibi akortlanmaz üretiminde klarnet deliklerinin  standart şekilde açılması kullanılan bek ve kamış ile alakalıdır.

İzmir’de klarnet kursuna başlamak için kurs ararken bir de klarnet alayım çok heves ettim dediğiniz de anlamasanız dahi boş sol sesi ile parmak basılan sol sesinin aynı olmasına özen göstermelisiniz.

Kullanıcı yorumları dikkate almalısınız

Bizler İzmir Karşıyaka’da klarnet kursu olarak Schobert marka klarnet kullanmaya başladık. Zamanla gördük ki bir problem ve sıkıntı yaşamamaya başladık. Çünkü stabil olarak sıkıntı çıkarmadan kullanabiliyoruz.

Piyasada bulunan bir çok Çin malı klarnet aslında deneyerek kontrol edilmelidir. Özellikle birbirine çok benzeyen bu klarnetler aynı marka model olsa bile arasında mutlaka farklılıklar çıkabilir.

Klarnetin üzerinde bulunan mekanizmaların yerinden oynamadığına emin olarak klarneti almaya çalışmalısınız. Klarnet kalak dediğimiz en altta bulunan parçasının sağlam olduğuna emin olmalısınız.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir