Kaya Sanat Blog

Keman Nedir?

Keman yapı itibari ile orkestralarda yaylı ailesinin en küçük üyesidir. Özellikle senfoni orkestralarında ana melodileri genel olarak keman çalmaktadır. Yapı itibari ile dört teli bulunan ayrıca bu dört tele bağlı olarak dört adet fix olan sesi F deliği dediğimiz kısımlardan çıkan perdesiz bir çalgıdır.

Kemanın sesi diğer yaylı çalgılara nazaran sesi daha titiz bir o kadarda incedir. Bundan dolayı konçertolar sonatlar bir çok klasik eserde eserin melodisini kemanlardan duymanız mümkündür. Kısaca keman tarihinden bahsetmek gerekirse ilk önce İtalya’da daha sonra Fransa’da farklı isimlerle keman ortaya çıkmıştır. Fransa’da viel adı ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde violin veya keman olarak çalınmaktadır.

Keman Arşesi Nedir?

Keman başına çalınmaz. Yanında Arşe veya yay dediğimiz bir aparat ile ses çıkarılmaktadır. Yaklaşık 60 santim uzunluğunda bir çubuğa sentetik veya atkılı takılması ile beraber gerdirilerek keman tellerine sürterek ses çıkarılmaktadır. Kemal aşısı genel olarak esnek ağaçlardan olup ya üzerindeki vida ile yay gevşeyip sıkılabilir.

Bu durumda kaliteli Kemanların yaylarında yani atkılı kullanılan keman yaylarında çalım bittikten sonra gevşetilip o şekilde keman kutusuna konulmalıdır. Çünkü gergin olan kıllar belirli bir süre sonra özelliğini yitirip sıktığınızda sıkılmayacaktır.

Keman Reçinesi Nedir?

Keman reçinesi kemanın yay ile ses çıkmasını sağlayan bir maddedir. Keman satın alırken keman kutusunun içerisinde yuvarlak bir şekilde var olan bu madde yaydan daha güzel ses çıkmasını sağlamak da birlikte keman tellerinin uzun ömürlü olmasını sağlayan bir nevi keman arşesinin ilacıdır. Özellikle marka marka ve kalite kalite ayrılmakta birlikte en iyi reçine markası prastrodur. İlk keman satın aldığınızda telleri sürdüğünüz de ses çıkmayacaktır. Reçine sürerek teller yapışkan bir görünüme sahip olduktan sonra çok rahat bir şekilde ses çıkarabilirsiniz. Keman çalışmadan önce mutlaka reçine gerektiğince sürülmeli ve sürdükten sonra kapağı kapatılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de reçine cam gibi olup düştüğünde parçalanabilmektedir. Bundan dolayı reçine kullanırken düşmemesini özen göstermelisiniz.

Keman Nasıl Akortlanır?

https://www.youtube.com/watch?v=8eOEpYo7c2o&t=65s

Keman üzerinde bulunan dört el birbirinden farklı kalınlıktadır. Üst tel dediğimiz sol teli en kalın en alt dediğimiz niteliği en ince teldir. Birbirinden farklı kalınlıklarda olması hepsinin farklı akortlandığını gösterir. En üst tel akort cihazında sol şeklinde akortlarken bir altındaki Re teli Re şeklinde bir altındaki la teli La şeklinde en alttaki mi teli iyisi Mi şeklinde akortlanır.

Akort yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken tellerin var olan yani yapılmak istenen sesin daha tizine çekilmemesidir. Örneğin sizler mi telini akortlarken mi sesini Fa yaparsınız teli koparabilirsiniz.

Keman Nedir?

 

Keman Yastığı Nedir?

Keman yastığı kemanın alt kısmına takılan ve çenemiz ile omuzumuz arasında belirli bir açı sağlanması yarıya bir aparattır. Özellikle keman çalanlar belirli bir süre sonra boyun ağrıları veya boyun ile ilgili kireçlenmeler yaşanmaması için keman yastığını muhakkak kullanmalı ve keman yastığı nasıl takılır konusunda da keman eğitmeninden detaylı bilgi almalıdır.

Özellikle keman yastığı takılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi kemanın yastığının bir yönü ince diğer yönü kalındır. Bunun sebebi omzunuza tam olarak oturmasını sağlamak kendimizi rahat hissederek çalmamızı kolaylaştırmasıdır. Bazı öğrenciler keman yastığı takma konusunda bunun gereksiz olduğunu savunsa da ileriki zamanlarda keman yastığının önemini boynunda yaşadığı gereksiz ağrılardan dolayı tekrar keman yastığını takmak zorunda kalıyorlar.

Bir çok çeşidi olan keman yazdıklarının mutlaka denenip alınması önerilmektedir. Aslına bakarsanız sağlık açısından nasıl ki ortopedik terlik ortopedik ayakkabı alıp ayağımızın sağlığı için kullanıyorsak keman çalanlar ise boyun ve gövde işlevlerinin bozulmaması için keman yastığını mutlaka kullanmaları ve omzunuza göre bir keman yastığı deneyip almalısınız.

Ortalama fiyatları 75 tle ile 1000 TL arasında bulunan keman yastıklarının sizlere uygun olan modelleri ortalama 150 200 tl arasında olacaktır.

Keman Çantası Önemli Mi?

Keman çantası keman taşırken omzunuza yormamalı ve özellikle dikkat etmeniz gereken içerisinde yastığınızı yani keman yastığınızı rahatça koyabileceğiniz bir göz olmalıdır. Son zamanlarda Çin kemanlarında sadece kemanı koyma yeri olduğundan dolayı keman yastığını koyacak yer sıkıntısı çektiğinizden burgulara veya kemana zarar verebilirsiniz. Bundan dolayı keman çantasının önünde hem nota dosyanızı koyacak bir göz hem de keman çantası içerisinde keman yastığımızı koyacak bir bölme olmalıdır. Bu hem sizlere bir daha masraf yaptırmamak hemde daha uzun ömürlü kemanızı kullanmak için bir öneridir.

 

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir