Kaya Sanat Blog

Keman Nedir?

Keman yaylı ailesinin en küçük üyesidir, 4 teli ve burguları vardır. Burgu kemanı akort etmeye yarayan bir sistemdir. Burguya dayalı olarak 4 adette fix vardır. Fix ise ince akort yapmaya yarayan sistemdir.

Keman perdesiz bir çalgıdır. Perdesiz çalgı, basacağımız seslerin gözle görülen bir yeri olmayan yani gitar gibi perdeleri olmayan bir çalgıdır. Üzerinde bulunan dört telin birbirinden kalınlıkları birbirinden farklıdır. Akort sistemi sol-re-la-mi şeklindedir. Yani en üst tel parmak basmadan sol-re-la-mi olarak akortlanır.

Keman Nedir?

Keman çalmamıza kolaylık sağlayan bir aparatımız vardır. Bunun ismi keman yastığıdır. Keman özellikle yay dediğimiz bir aparatla beraber çalınır. Kemanın bir büyüğü violadır. Daha sonra çello ve kontrbas olarak noktalayabiliriz.

Sol anahtarı keman için uygun olan anahtardır. İzmir keman kursu ile birlikte keman çalmak ortalama 6 ile 1 yıl arasında tam olarak oturmaktadır. Bunun için kemanı tanımak ve keman ile vakit geçirmek yeterli olacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı
WhatsApp Destek Hattı
Gönder