Kaya Sanat Blog

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Piyano öğrenmek ne kadar sürer, kısa sürede piyano öğrenmek mümkün mü? Piyanoya dair ilgisi olanların araştırdığı konulardan birisidir. Müzik aletinin ne olduğu fark etmeksizin belirli bir süre geçmesi gerekir. Her ne kadar basit bir müzik aleti olsa da çok kısa sürede ilerleme sağlamak görece çok mümkün değildir.

Ancak diğer taraftan ilk defa müzik aleti öğrenecek kişilerin gözünü korkutmasına da gerek yoktur. Zira piyano öğrenmek ne kadar sürer konusunda sanıldığından daha kısa sürede etkiler gözlemlenebilir. Fakat burada etkili olan farklı hususlar vardır. Her bir birey kendi çabası ve özverisi neticesinde farklı süre zarflarında öğrenmesini tamamlayacaktır.

Çocuklarda Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

çocuklarda piyano öğrenmek ne kadar sürer

Çocuklar çok erken yaşlardan itibaren piyano öğrenmeye başlayabilir. İlk etapta ebeveynler tarafından çocuklar kısa sürede öğrenemez gibi bir algı oluşur. Fakat yetişkinler ve çocuklar arasında piyano öğrenmek ne kadar sürer kıyaslamasında çocuklar daha avantajlıdır.

Erken yaşlardan itibaren çocukların yönlendirilmeye bağlı olarak şekil alması mümkündür. Verilen bilgiyi doğrudan almaları ve bunu davranışa döktükleri görülür. Yanlış öğrenmeleri de olmadığı için çocukların daha kısa sürede öğrenmeleri tamamlanacaktır.

Burada etkili olan unsur çocuğa olan yaklaşım ve iletişimdir. Çocuğun algısından anlayan, ona özel öğrenmeleri eğlenceli sağlayan ortamlarda süre azalacaktır. Eğer doğru bir atmosfer elde edilirse çocuklarda piyano öğrenmek ne kadar sürer konusunda 2-3 aylık bir süreçten bahsedilebilir. Hatta bu süre daha da düşebilmektedir.

Gençlerde Piyano Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

piyano öğrenmek

Gençlerin somut ve soyut öğrenmelere başladığı dönemlerde müzik aleti öğrenmek kolaydır. Özellikle 15-16 gibi yaşlarda ilgiler ortaya çıkar. Kişinin ilgisi piyanoya yönelik ise özellikle öğrenme kolaylaşacaktır. Çünkü ilginin müzik aletini öğrenme aşamasında itici bir gücü mevcuttur.

Yalnız gençlerin ergenlik döneminde uzuvlarındaki değişimden dolayı sakarlıkları meydana gelir. Fiziksel olarak oldukça doğal bir durumdur. Uzayan parmak ve kolların kontrolü bu dönemlerde zordur. Bu yüzden gençlerde piyano öğrenmek ne kadar sürer araştırmanıza cevap olarak 3-4 ay vermek çok daha doğru olacaktır.

Kişisel öğrenme hızı herkeste farklıdır. Bu yüzden belirtilen sürelerin ortalama süre olduğunu belirtmek gerekiyor. Birey öğrenme süresi içinde göstereceği ekstra efor ve yeteneğe bağlı olarak daha kısa sürede öğrenebilir. Özellikle özel piyano dersleri doğru eğitmenlerle yapıldığında sürenin kısalması oldukça doğaldır.

Yetişkinlerin Evde Piyano Çalmak için Ne Kadar Süre Ayırması Gerekir?

yetişkinlerde piyano öğrenmek

Yetişkinlerde piyano öğrenmek için ne kadar süre gerekir sorusunun cevabı yine bireye göre belirlenmektedir. Ancak doğru etkenlerin bir araya getirilmesi sonunda ortalama olarak 3 ay yeterli olacaktır. Üç ayın sonunda kişilerin piyano nota bilgisi ve bir basit parçayı çalma olasılıkları bulunur.

Uzmanlık kapsamında piyano öğrenmek için ne kadar süre gerekir diye merak ediyorsanız yıllarınızı harcamanız gerekir. Genel bir piyano çalmanın ötesinde gerek nota gerekse doğru çalma duruşu adına uzun süreler harcamalısınız. Fazla pratik yapmak piyanoda gelişerek uzman olmanızı sağlar. Bunun için en az 4-5 sene harcamanız gerekebilir.

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürede Öğrenilir Konusuna Dair Merak Edilenler

piyano kursu

Öğrencilerin eğitmenlere ve kurslara yönelttiği sorular ‘Piyano öğrenmek ne kadar sürer?’ ile kısıtlı kalmamaktadır. Özellikle çabuk hareket etmek isteyenlerin bu konuda merak ettikleri oldukça fazladır. Sık sorulan sorular ve cevapları ise şu şekilde yer almaktadır:

İki El Piyano Çalmak için Ne Kadar Süre Gerekir?

İki el piyano çalmak, müzik aletini öğrenmenin temel kurallarından birisidir. Kurslarda tek el öğretimi değil daha çok çift el ile piyano çalma eğitimleri verilmektedir. Böylece en baştan itibaren öğrencilerin duruma adapte edilmesi hedeflenmektedir.

Her ne kadar başlangıç eğitimleri bu şekilde olsa da iki el koordinasyonunu yürütmek oldukça zor olabilir. Öğrencilerin bu aşamada yavaş hareket etmeleri oldukça normaldir. Zamanla hız kazanılır ve hatalar giderilmektedir. Ortalama olarak iki el piyano çalmak 4-5 ayı bulacaktır. Fakat evde yapılan egzersizler ile bu süre kısaltılabilir.

Şarkı Çalacak Kadar Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Şarkı çalmak adına  piyano öğrenmek ne kadar sürer merakına cevaben net bir yanıt vermek oldukça zordur. Çalınmak istenen şarkıya göre durum değişiklik gösterecektir. Görece daha az nota bilgisi gerektiren basit parçaları çalmak adına 1 ay bile yeterli olabilir. Fakat Beethoven gibi duayen isimlerin parçalarını çalmak adına yıllar harcamanız gerekebilir.

Piyanoda Nota Bilgisi Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Nota bilgisi olmadan piyano çalmak zor mu? Elbette zor. Çünkü notalar ve nota defteri sayesinde istediğiniz bir parçayı çalabilirsiniz. Aksi takdirde yapacağınız ezber yapmak daha doğaçlama olarak ilerlemek olacaktır.

Piyano bilgisi edinmek ise sanıldığından oldukça kolaydır. Gerek anahtar üzerinde gerekse piyano tuşları arasında tek bir dize kapsamında öğrenim sağlayabilirsiniz. Çalışır ve tekrarlarınızı aksatmazsanız sadece 1 ay gibi bir süre içerisinde temel anlamda tüm notları öğrenebilirsiniz. Ancak ileri düzeydeki parçalar ve notaları için sabırlı olmanız gerekebilir.

Piyano Çalmak için Çok Fazla Egzersiz Etkili Olur mu?

Egzersizlerin ‘Piyano öğrenmek ne kadar sürer?’ aşamasında etkisi oldukça büyüktür. Öğrenme aşamasında egzersizleri sürdürmek öğrenmeyi hızlandıracaktır. Ancak bu aşamada egzersizleri çok ağır tutmak tam tersine etki yaratacaktır. Ağır programlardan uzak durmak her zaman etkilidir.

Her gün sadece 1-2 saat ayırmak oldukça etkilidir. Ancak bunun üzerinde bir zaman diliminde çalışmak uzun vadede olumsuz etkiler. Çünkü kişinin piyanodan soğumasına sebep olabilecek bir durum olarak da görülür. Yaşa, öğrenme isteğine ve hedefe bağlı olarak belirli sürelerde egzersiz yapılmalıdır.

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer, Hangi Hususlar Etkili?

piyano öğrenmek

Müzik aleti öğrenme süresi belirli etmenler çerçevesinde belirlenecektir. Kişiler ilk etapta özel piyano dersi almalıdır. Evde piyano öğrenmek gerçek anlamda çok fazla süre alacaktır. Bu aşamada birebir ders almanın etkisini daha iyi göreceksiniz. Genel anlamda süreyi belirleyen unsurlar noktasında şu etmenlerden bahsedilebilir:
Dilerseniz burada piyanoyu öğrenmeyi etkileyen 15 altın bilgi yazımızı okuyarak daha net bilgiye sahip olabilirsiniz.

  • Özel ders alınıp alınmadığı,
  • Kişinin yeteneği,
  • İlginin ne derece çok olduğu,
  • Hobi ya da uzmanlık bakış açısı,
  • Günlük ayrılan öğrenme süresi,
  • Yapılan egzersizlerin kapsamı.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ortalama bir öğrenme süresinden bahsedilebilmektedir. Ancak özel derslerin sonunda ortalama 2-3 ay içerisinde gözle görülür gelişme ve piyano çalmanın öğrenilmesi beklenir.

Evde piyano öğrenmek ilk etapta mantıklı gibi dursa da fayda sağlayan bir unsur değildir. Çünkü piyano oldukça komplike bir müzik aletidir. Eğer evinizde piyano varsa kısmen avantajlı olabilirsiniz. Fakat, bizzat sizi gören ve uyaran bir uzman bakışı olmadığı için insanlara zorluk çıkarır.

Kişisel olarak piyano öğrenmek yerine özel piyano dersleri/kursuna başvurabilirsiniz. Müzik kursumuz içerisinde bulunan piyano dersleri size ihtiyacınız olan öğrenmeyi sağlayacaktır. Alanında uzman isimler tarafından her yaşa uygun sunulan eğitimler bulunmaktadır. Farklı yaş aralığındaki müziğe ilgili bireyler bu aşamada oldukça rahatlık elde edecektir.

Her şeyden önce ‘Piyano öğrenmek ne kadar sürer?’ araştırmasına cevaben kısa sürede yol almak istiyorsanız, doğru adrestesiniz! Kısa sürede iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir