Kaya Sanat Blog

Saz Çalmanın Püf Noktaları

Saz aslında bağlama olarak adlandırılır. İzmir de saz kursu veya  İzmir de bağlama kursu olarak araştırmadan önce sizlere saz kursu öncesi kısa sürede çalmanız için püf noktalar vermeye çalışacağız.

Özellikle şunu söylemeliyiz ki Anadolu’muzun en eski çalgısının her yöreye göre farklı çalınışları ile mükemmel tınısı hiçbir zaman bozulmamıştır.

Bağlama kursuna başlamadan önce mutlaka ücretsiz deneme dersi ile bağlama eğitimi alacağınız yer ile az da olsa bir görüşme yapmanızı istiyoruz. Bu görüşmede nasıl bir eğitim alacağınızı bu eğitim içerisinde nasıl bir bağlama almanız gerektiği konusunda  ön bilgi almanızı istiyoruz.

Kısa sap bağlama mı uzun sap bağlama mı öğreneceksiniz?

En çok karıştırılan veya bilmediğiniz için size önerilen ne ise ondan başlamanızı istemiyoruz. Özellikle bu konu ile ilgili dinlediğiniz türküler veya nerede doğup büyüdüğünüz önem kazanmaktadır.

Örneğin Erzurumlu bir bağlama öğrencisi veya o yörede büyüyen bir bağlama öğrencisine zeybek çaldırmak zordur. Aslına bakarsanız hakim olduğu yöre biraz daha uzun hava bunun yanında Aşık Veysel-Erdal Erzincan-Arif Sağ-Sabahat Akkiraz gibi  sanatçıların Türk Halk Müziği eserlerini çalmak isterler. Bu öğrenci kısa sap dediğimiz bağlama çalmayı seçmelidir.

Bunun yanında Egeli bir bağlama öğrencisi ise oyun havası veya zeybek çalmak isteyecektir. Çünkü o yöreyi dinleyerek büyümüştür. Bu şekilde yaklaşırsanız sizler de uzun sap bağlama çalmalısınız.

Nota bilmiyorum öğrenmeden olmaz mı?

Saz Çalmanın Püf Noktaları

Bağlama kursuna başlayan öğrencilerimiz nota öğrenmek konusunda genelde kaygılı oluyorlar. Bağlama çalarken kulağa dayalı bir öğretim yöntemini seçmeniz sizlere zaman kaybettiriyor. Örneğin bağlama dersinde öğrencimiz ile bir Türkü çalmak istediğimiz de kulaktan çalmak bizlerin bir tam dersini alıyorken nota bilen öğrencimiz ile 20 dakika sürmektedir.

Nota öğrenmek sıkıcı geliyor gibi görünse de bizler yavaş yavaş bağlama çalarken nota öğretme konusunda bir eğitim modeli uyguluyoruz. Örneğin bağlama da la notasının nerede basıldığını öğrenip nota da ki la işaretinin veya notasının nasıl yazıldığını öğreniyorsunuz.

Bağlama çalmak için bol bol dinlemek çok önemli

Online bağlama kurslarında öğrencilerimize ders aralarında çalacakları türküleri dinlettiriyoruz. Bu çok ama çok önemlidir. Kulağınız da olan bir ezgiyi bağlamaya dökmek çok daha kolaydır. Bağlama çalmayı kolaylaştıran en önemli kurallardan birisi olduğunu bilmelisiniz.

Günlük 30 dakika egzersiz yapmaya çalışmalısınız

Saz Çalmanın Püf Noktaları

Az gibi görünse de günlük 30 dakika verimli çalışma sizleri istediğiniz noktaya en kısa sürede gelmenize yardımcı olacaktır. Özellikle bu 30 dakikayı her gün yaparsanız veya her gün bu çalışma için vakit ayırırsanız en kısa sürede her öğrencimizin çaldığı gibi sizler de çalabilirsiniz.

Bu 30 dakikayı 3’e bölerek çalışın. ilk 10 dakika çalacağınız eserin notasını okumaya çalışmalısınız. Sonraki 10 dakika ellerinizi ısıtacağınız bağlama eğitmeninin verdiği egzersizleri yapmalısınız. Son olarak kalan 10 dakika da ise çalacağınız türkü çalışmak olacaktır.

Bu çok verimli bir çalışma yöntemidir. Tabii siz bu süreyi uzatabilirsiniz. Amacımız ister online bağlama kursu veya İzmir’de bağlama kursu alan öğrencilerimizin en kısa sürede keyifle bağlama çalmasını sağlamaktır.

Bağlama kursu alıyorsanız internetten başa türküler çalışmamalısınız!

İzmir’de bağlama kursu alan veya internetten saz kursu alan her öğrencimize aynı şekilde önerilerimizi sunuyoruz. Ders alıyorsanız internetten öğreneceğiniz her şey sizlerin kafasını karıştırır veya düzeltmesi zor alışkanlıklar edindirir. Sizler bağlama kursunda özel ders aldığınız için ekstra bir takviye yapmanıza gerek yoktur.

Sizleri çok iyi anlıyoruz hızlı ilerlemek istiyorsunuz bizler de sizlerle aynı fikirdeyiz. Ama internetten öğrendiğiniz bilgiler ancak bizleri yavaşlatır. Bizler bağlama kursunda sizlere nota,solfej bağlama çalımı özellikle güzel çalım konusunda sizler kadar hevesliyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir