Kaya Sanat Blog

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Elektronik bateri, normal bateriden farklılık gösteren ve sonradan keşfedilmiş olan bir müzik aletidir. Vurmalı çalgılar arasında yer almasıyla birlikte özellikle ritim adına kullanılmaktadır. Kendine has sahip olduğu ses ile birçok kişinin ilgisini ve dikkatini çekmeyi de başarmıştır. Özellikle bireylerin bu alanda bateri kursu alarak eğitimlere katılım gösterdiği görülmektedir.

Bateri kullanımı diğer müzik aletlerinde olduğu gibi bazı eğitimleri gerektirmektedir. Alınacak bu eğitim neticesinde yetenek ancak arttırılabilmektedir. Bireylerin sağlayacağı bu eğitim katılımları farklı müzik kursları ile sağlanacaktır. Fakat elektronik bateri eğitimi öncesi bu müzik aletini yakından tanımak gerekecektir.

1 – Bateri Nedir?

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Kendine özel bir yapısı ve bölümleri bulunan, baget ile çalışan perküsyon müzik aletidir. Vurmalı çalgılar arasında yerini almaktadır. Davul, ritim ayağı ve zil kısımları mevcuttur. Çok eski yıllardan itibaren üretilmiş olup farklı müzik besteleri içerisinde yerini almaktadır. Solo olarak çalındığında sesi oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir. Çok sesli müzik bestelerinde de kendini belli eden sesi bulunur.

Geçmişte tek tip bir bateri bulunuyor olsa da günümüzde artık iki farklı bateri bulunmaktadır. Akustik bateriye ek olarak elektronik bateri üretimi de ortaya çıkmıştır. Her iki baterinin kullanım amacı aynıdır. Fakat birbirlerinin çalışma prensibi ve beraberinde avantaj, dezavantajları farklılık göstermektedir.

Elektronik Bateri Nedir?

Akustik bateri ile hem görünüm hem çalışma şekli değişiklik göstermektedir. Öncelikle bu bateri kullanımında elektrik kullanılmaktadır. Elektrik bağlantısı sağlanarak kullanımı sağlanmaktadır. Bu durum çalındığı vakit dışarıdan ses duyulmamasına neden olmaktadır. Sadece amfi ya da kulaklık kullanımı ile beterinin sesi duyulabilmektedir. Aynı zamanda parçaları ve bu parçaların yerleşimi de farklıdır.

2 – Bateri Tarihçesi Nasıldır?

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Köken olarak dayandığı topluluk Fransa civarlarındadır. Ancak günümüz halindeki şeklini alması Amerika’ya bağlanmaktadır. 1890lı yıllara gelindiğinde yurt dışından Amerika’ya farklı kökenlerden göçler düzenlenmiştir. Bu göçler farklı etnik grupların çalgılara yönelik ilgilerinin artmasına neden olunmuştur. 1900lü yılların başında yani 20.yüzyılda bas davulların alt kısımlarına pedal eklenerek bateri elde edilmiştir.

Tabi bahsedilen bu tarihçe elektronik bateri tarihçesi değildir. Elektronik olan baterinin ortaya çıkış süreci çok daha sonra oluşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında baterinin bulunma yılı oldukça yakındır. Çok daha yakın yıllarda müzik bestelerine eklenerek kendisine yer bulduğu görülmektedir. Söz konusu bir de elektronik olan bateriler olduğunda bu süre daha da günümüze yaklaşmaktadır.

3 – Bateri Parçaları Nelerdir?

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Akustik bateri parçaları özellikle birden fazla sayıda bulunmaktadır. Her bir parça farklı şekilde çalınarak farklı ses çıkmasını sağlamaktadır. Bateri temelde hem el hem de ayak ile çalınan bir müzik aletidir. Bu yüzden koordineli çalışmayı iten bir müzik aletidir. Genel akustik bateri parçaları şunlardır:

 • Tom 1 (High Tom)
 • Tom 2 (Mid Tom)
 • Floor Tom (Low Tom)
 • Trampet
 • Pes Davul
 • Üçlü zil (crash, hi-hat, ride)

Zil kısımları metalden oluşmakla birlikte diğer davul parçaları ahşap ve deriden üretilmektedir.

Elektronik Bateri Parçaları Hangileri?

Günümüzde elektronik bateri parçaları da benzer sesi vermesi adına aynı bölümlere sahiptir. Beş farklı davulu ve üç farklı zil kısmı bulunmaktadır. Yalnız görünüm itibari ile akustik gitar gibi değildir. Ve hatta üretim malzemeleri de değişiklik göstermektedir. Ses tamamen elektrikten kaynaklı dijitalde oluşturulduğu için görünümleri birbirini tutmamaktadır.

4 – Elektronik Bateri Kullanmanın Avantajları Neler?

Elektronik Bateri Öğrenmeden Önce 8 Bilmeniz Gereken!

Akustik bateri ile elektronik bateri kendi içerisinde sürekli karşılaştırılmaktadır. Farklı ortaya koyulmakla birlikte bu müzik aletlerinin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları da söz konusudur. Kullanım sağlayacak bireylerin elde edeceği avantajlar özellikle bateri kursu için kayıt açarak müzik aleti öğrenmek istediği görülmektedir.

Kullanıcılara bahsedilebilecek olan elektronik olan baterileri kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Daha az yıprandığından uzun yıllar kullanılabilir.
 • Çok yüksek kuvvet gerektirmez.
 • Kolay taşınabilir yapıya sahiptir.
 • İlk defa öğrenecek olanlara kolaylık sağlar.
 • Dışarıya ses vermediği için rahatsızlık oluşturmaz.
 • Yapısı gereği oldukça şıktır.
 • Akustik bateri ile aynı sesi verecektir.

5 – Elektronik Bateri Dezavantajları Neler?

Elbette bahsedilen bu müzik aletini kullanmanın akustik bateri ile karşılaştırıldığında bazı dezavantajlara sahiptir. Dezavantajları kişiden kişiye göre değişik gösterebilmektedir. Bu daha çok kişisel kullanıma bağlı olarak gelişim gösterecektir. Bu yüzden bireysel değerlendirme yaparak hareket etmek daha doğru olacaktır.

Genel itibari ile elektronik bateri dezavantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Elektrik sahibi olmadığınız müddetçe kullanamazsınız.
 • Sürekli elektrik bağlantısı aramak zorunda kalabilirsiniz.
 • Elektrik faturasında az ya da çok etki yaratır.
 • Akustik bateriye göre ‘çalıyor hissi’ tam yaşanmaz.
 • Elektronik olmasından dolayı bozulma ve tamirat işlemleri oluşur.

6- Kişiler Elektronik Bateri Nasıl Çalabilir?

Küçük yaşlardan itibaren elektronik bateri bageti tutabilen her kişi bateri çalmayı öğrenebilmektedir. Bateri kullanımı telli çalgılara göre, piyanoya göre daha kolay öğrenilebilmektedir. Çünkü sadece vurma kuvveti yeterli olacaktır. Özellikle küçük yaştaki bireylerin vurma ve buna bağlı ortaya çıkan sesten dolayı çok mutlu olarak istek gösterdiği görülmektedir.

Çocuk baterisi olarak üretilmiş özel boyutlarda mevcuttur. Yetişkinlerde özel olarak boyutlandırmaya gerek duyulmaz. Bateri çalmak için baget tutuşu önemlidir. İlk etapta bu öğretilmektedir. Diğer taraftan duruş da önemlidir. Doğru oturuş şekli çalma olasılığını arttırarak kolaylık sunacaktır.

El ve ayak koordinasyonu bir sonraki aşamada önemli olan unsurdur. Birden fazla uzvun elektronik bateri esnasında hareket etmesi gerekir. Bunun temeli de aslında ritim bilgisine dayanmaktadır. Ritim yeteneği doğuştan geliyorsa kolay şekillenir. Ancak sonradan da eğitimle kazandırılacak bateri çalmayı kolaylaştıran unsur olacaktır.

Sonuç olarak; ister elektronik ister akustik bateri söz konusu olsun öğrenmek adına eğitim şarttır. Bateri kursları ile uzman görüşünde eğitim alabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Devamında aynı zamanda farklı müzik aletlerine yönelip kendinizi geliştirebilirsiniz. Kaç yaşında olursanız olun siz de Kaya Sanat Akademi ile bateri öğretiminizi başlatarak bu alanda uzmanlaşabilirsiniz.

7- 2023 Güncel Elektronik Bateri Kursları ile Kendinizi Geliştirin

Kaya Sanat Akademi olarak İzmir’de yer alan her yaştan kişiye müzik eğitimi vermeye devam ediyoruz. Müzik zekası başta olmak üzere hayatınıza dair birçok olumlu yansıması için siz de kurslara katılabilirsiniz. Her yaştan öğrenciye, yaşına ve ilgisine uygun olarak bateri eğitimi verilmektedir. Üstelik her eğitim hızı da kişiye özel sunulmaktadır.

Sadece bateri eğitimi değil online piyano kursu eğitimleri de bulunmaktadır. Dileyen kişilere yüz yüze eğitim sağlanırken dileyen kişilere online olarak internetten eğitim verilir. Böylece İzmir’de olmasanız bile eğitim almanız mümkün kılınacaktır. Alanında eğitimli bireyler tarafından sunulan bateri eğitimlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

8- 2. El Elektro Bateri Fiyatları Ne Kadar?

İkinci el bateri fiyatları bütçenize uygun ise eğitim aldığınız ilk dönemlerde satın alabilirsiniz. İlk defa eğitim alacak kişilerin yüksek fiyatlı bateri modelleri alması gerekmez. Tam tersine bütçeye uygun olarak hareket etmek gerekir. Tüm bunlar düşünüldüğünde kişilere uygunsa eğer ikinci el bateriler alabilir.

Her alışverişte olduğu gibi kullanılır durumda olması yeterli olacaktır. Fiyat skalası ise birbirinden değişiklik gösterecektir. Elektronik bateri olarak araştırma yaparak bütçenize uygun olduğunu düşündüklerinizi alabilirsiniz. Markalar arasında ikinci el olan bateriler farklılaşmaktadır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir