Kaya Sanat Blog

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Piyano çalmanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur! Sanıldığının aksine piyano çalmanın yararları çocuklar için ve yetişkinler için ayrılmaz. Her yaştan bireyin bu müzik aletini öğrenip çalarak elde edebileceği avantajlar bulunur. Fakat erken yaşta piyano öğrenmek katkılarını zaman içerisinde daha iyi sağlayacaktır.

Erken yaşta piyano öğrenmek özellikle bu faydaları elde etmek adına önemlidir. Ancak yetişkinseniz, geç kaldım diye üzülmeyin! Yaşınız kaç olursa olsun piyanonun hayatınıza girmesi ile siz de farkı hissedebilirsiniz. Sadece müzik anlamında değil, piyano çalmanın faydaları hayatın her alanını etkileyecektir.

Eğer siz de piyano çalmanın faydaları neler diye merak ediyorsanız, dört farklı başlık altında bu faydalara göz atabilirsiniz.

Piyano Çalmanın Beyne Faydaları Nelerdir?

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Her şeyden önce bir müzik aleti öğrenmek beyin üzerinde etkiler yaratacaktır. Öğrenme beyinde gerçekleşir. Bu yüzden öğrendiğiniz her yeni bir bilgi ister istemez beyne faydalı gelecektir. Fakat söz konusu piyano gibi çok yönlü bir müzik aleti olduğunda faydalar çok daha fazladır. Piyano çalmanın beyne faydaları kısaca şu şekildedir:

Zekayı Geliştirir

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Zeka ünlü uzman Gardner’a göre sekize ayrılmaktadır. Her bir zeka alanı farklı özellikleri içermektedir. Müzikal zeka da bu zekalar arasında birisidir. Kişi eğer müzikal zekaya sahip ise bu yönde çalışmalara katılmaktan keyif alır. Aynı zamanda diğer bireylere göre gelişmesi daha kolaydır.

Piyano çalmayı öğrenmek de müzikal zekayı destekleyen bir unsurdur. Eğer erken yaşlarda bu zeka türü desteklenmezse zaman içerisinde körelmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde özellikle erken yaşta özel piyano dersleri, müzikal zekayı destekleyecektir.

Analitik Düşünmeyi Sağlar

Piyano çalmanın faydaları arasında beynin Prefrontal korteksini çok aktif olarak kullanmak bulunur. Beynin alın bölgesindeki yeri olan Prefrontal korteks karar vermeyi, düşünmeyi ve seçenekleri değerlendirmeyi sağlar. Kişiler piyano çalarken bu bölgelerini aktif olarak kullanılır böylece korteksin gelişimi desteklenir. Zaman içerisinde korteksin aktif olması analitik yani; çok yönlü, seçenekleri değerlendiren geniş bir bakış açısını kazandırır.

Hafızayı Güçlendirir

Piyano tuşlarını öğrenmek, nota bilgisini hatırlamak belirli bir hafızayı gerektirir. Yeni bilgilerin oluşması uzun süreli hafıza bölümünde bilgilerin ilişkilendirilmesini sağlar. Bu durum piyanoya dair öğrendiğiniz her bir bilginin ilişkili olmasına neden olur. İlişkiler güçlendikçe hafıza kapasitesi ve gücü artar. Hafızanız piyano sayesinde güçlenecektir.

Iraksak Düşünmeyi Kazandırır

Iraksak düşünme gerek öğrenme psikolojisi gerekse beyin çalışmalarının bir alanıdır. Kişi eğer ıraksak düşünceye sahip olursa problemlerin üstesinden daha kolay gelir. Elindeki seçeneklerle yetinmez farklı düşüncelere yönelir. Piyano çalmak özellikle beynin aktif olarak çalışmasını sağladığından ıraksak düşünce güçlenir. Diğer taraftan farklı notalarla değişik parçalar doğaçlamak da ıraksak düşünceyi kazandırır.

Psikolojik Açıdan Piyano Çalmanın Çocuğa Faydaları Neler?

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Piyano çalmanın faydaları çocuklar ve yetişkinler için değişiklik göstermez. Ancak çocukluk döneminde var olması istenen birçok özelliği piyano çalmayı öğrenmek kazandırır. Kritik dönemi atlatmadan psikolojik anlamda bu özellikler kazandırılacaktır. İşte, çocuklarda piyano çalmanın faydaları:

Piyano Çalmanın Faydaları: Stresi Azaltır

Çocuklarda, yetişkinlerde ve özellikle gençlerde piyano çalmanın yararları arasında stresi azaltması bulunur. Psikolojik anlamda kattığı en önemli faktörlerden birisidir. Canınızın sıkkın olduğu bir zamanda piyano çalmak, piyano sesi duymak strese neden olan sinirlerin azalmasına neden olur. Psikolojik olarak da kanıtlanmış olan bu özellik piyano öğrenmenin faydaları arasında en başta bulunur.

Özgüven Arttırır

Özgüven çocukluk ve gençlik döneminde kazanılan bir özelliktir. Bu dönemde elde edilmeyen özgüven yetişkinlikte zor kazanılır. Eğer piyano çalmanın faydaları nelerdir diye soracak olursanız, özgüven kesin olarak bahsedilecek bir durumdur. Özellikle günümüzde piyano çalan insan sayısının az olduğu düşünüldüğünde siz ya da çocuğunuz bu sebeplerden dolayı özgüven kazanabilirsiniz.
Piyano öğrenmek ne kadar sürer şeklinde bir soru takıldı ise aklınıza sizlere bu konu ile güzel bir bir yazı hazırladık okuyabilirsiniz. Bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Öz Disiplini Arttırır

Her bir öğrenme süreci disiplini beraberinde getirir. Disiplin olmadan öğrenmek oldukça zordur. Ki söz konusu piyano öğrenmek en büyük disiplin gerektiren unsurların başındadır. Düzenli çalışmak ve kişinin kendini kontrol edip, ayarlamasını gerektirir. Duruş pozisyonunuz bile oldukça önemlidir bu yüzden sadece piyano çalarken değil hayatınızın genelinde disiplin sahibi olabilirsiniz.

Zaman Yönetimini Sağlar

Zaman yönetimi küçük yaşlarda ve gençlik döneminde zor olabilmektedir. Ancak piyano öğrenmek için ayıracağınız vakit bir süre sonra zaman yönetimi yapmanızı sağlar. Hayatınızı buna göre düzenlemek zorunda olmanız zamanı doğru kullanmaya neden olur. Psikolojik açıdan piyano çalmanın faydaları arasında en başta bulunur.

Sosyolojik Açıdan Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Sanılanın aksine piyano çalmanın faydaları sadece kişisel olarak katkı sunmaz. Sosyolojik yani toplumsal açıdan da çeşitli faydalarından söz edilebilmektedir.

Arkadaş Çevresini Geliştirir

Piyano çalanlarla bir araya gelmek, özel piyano dersleri almak arkadaş çevresini geliştirecektir. Topluma atılma ve burada bulunma noktasında fayda sağlar. Özellikle içine kapanık çocuklarda etkili olan yöntemler arasında piyano kursları bulunmaktadır.

Yeni Deneyimler Elde Etmeyi Sağlar

Çevresel gelişim ve bununla birlikte müzik aleti kullanımının gerçekleşmesi deneyimleri arttırır. Normal şartlardaki bir bireye göre daha fazla ileriye gidebilirsiniz. Daha farklı yaşantılar, deneyimler ve hatta düşünce yapısına sahip olacaksınız. Müzik aleti ve hatta piyano sandığınızdan çok daha fazlasını size sunacaktır.

 Fonksiyonel Olmaya Neden Olur

Fonksiyonel olmak, tek bir durum ve özellikte kalmayarak farklı durum, olay ve unsurlara adapte olmak demektir. Tek düze bir hayatınız ya da düşünceniz olmaktan çıkacak. Hangi alanda olduğu fark etmeksizin fonksiyonel olduğunuz için zorluk yaşamazsınız.

Psikomotor Açıdan Piyano Öğrenmenin Faydaları Neler?

4 Aşamada Piyano Çalmanın Faydaları Neler?

Piyano çalmanın faydaları arasında psikomotor faydalardan söz etmemek olmaz. Diğer müzik aletlerine kıyasla piyano çalarken birden fazla organınız harekete geçer. Harekete geçmekle kalmaz aynı zamanda birbirine uyum sağlar. Bu yüzden psikomotor piyano öğrenmenin faydaları arasında öncelikle bu unsurlar yer alacaktır.

Koordineli Çalışmayı Sağlar

Kişi piyanoyu çalarken iki elini, gözlerini, ayağını ve hatta neredeyse tüm vücudunu kullanır. Her birinin kontrolünü sağlamak ve uyumlu olmasına neden olmak koordineli olmayı gerektirir. Piyano çalmanın faydaları arasında özellikle el-göz koordinasyonu bulunmaktadır. Böylece birey günlük yaşamında da aynı anda birden fazla duruma odaklanabilecektir.

Birden Fazla Durumu Bir Arada Yönetmeyi Geliştirir

Bir diğer piyano çalmanın faydaları arasında birden fazla durumu yönetmek bulunur. Burada gerek organların eş zamanlı kontrol edilmesi gerekse prefrontal korteks etkilidir. Bireyler sadece bir müzik aletiyle konsantrasyonunu sağlar. Öğrendiği bu davranışı gündelik yaşamına da aktararak birden fazla durumu yönetebilme gücünü bulur.

İki Eli Kullanmayı Kolaylaştırır

İlk günlerde iki eli ve parmakları kontrol etmek zorlaşabilir. Ancak uzmanlaştıkça iki elinizi birden kullanabildiğinizi fark edeceksiniz. Başta bu his size elinizin kontrolünün siz de olmadığını hissettirebilir. Fakat ilerleyen özel piyano dersleri sonunda iki el kontrolü tamamen siz de olacak ve rahat bir şekilde hayatınızı sürdürebileceksiniz.

Piyano Zekayı Geliştirir mi?

Şüphesiz piyano çalmanın faydaları arasında en çok merak edilen aşamadır. Evet, piyano çalmanın faydaları arasında zekanın gelişmesi bulunmaktadır. Öncelikle müzikal zeka kesin olarak gelişir. Fakat tek katkı bununla sınırlı değildir. Beyin loblarının sık çalışmasından dolayı matematiksel zekada da gelişme görülür.

Siz de kaç yaşında olduğunuz fark etmeksizin özel piyano dersleri ile bahsedilen bu faydaları elde edebilirsiniz!

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı