Kaya Sanat Blog

Gitar Çalarken Yapılmaması Gereken 5 hata

Gitar çalarken daha performanslı ve konforlu çalabilmek için yapmamamız gereken 5 hatayı sizler için listeledik. Bu hatalara dikkat ederseniz gitar çalma kondisyonunuz ve konforunuzun artacağına emin olabilirsiniz. Hazırsanız yazımıza geçebiliriz.

Bir saniye… Parmaklarım yoruldu…

Gitar çalmanızı en yavaşlatan aynı zamanda sizi en çok yoran davranıştır. Çünkü tellere tansiyonlu bastığınızda parmaklarınızın hareket kabiliyeti ve hızı oldukça azalır. Bu da uzun süreli çalımda performansınızı düşürür.

Ayrıca tellere gereğinden fazla güç uygulamak telleri bulunduğu düzlemden çıkarıp aşağıya doğru çeker ve sesler doğru duyulmaz. Biz İzmir gitar kursu olarak sizlere kendinizi yormadan doğru sesleri çıkartmanıza yardımcı olup gitar çalmaktan keyif almanızı hedefliyoruz.

Elime kramp girdi!

Bu cümle uzun süre gitarı elimize almayıp parmak egzersizlerini de yapmadan gitar çalmaya başladığımızda sık sık kullandığımız bir cümledir. El kaslarımızı ısıtmadan çalmaya başladığımızda parmaklarımız ister istemez yanmaya ya da ağrımaya başlar.

Birkaç ay gibi uzun bir süre boyunca hiç gitar çalmamış olsak da kas hafızasına bağlı olarak belli başlı alıştırmaları veya parçaları hatırlayabiliriz. Ancak bu, bizi istediğimiz hıza ulaştırmak için yeterli olmayacaktır.

İzmir’de gitar kursu olan Kaya Sanat Akademi ile kas hafızamızı dinç tutmak ve klavyedeki hızımızı artırmak için düzenli bir şekilde parmak egzersizlerini yapmayı unutmuyoruz.

Bu nota neredeydi?

Gitar Çalarken Yapılmaması Gereken 5 hata

Klavyedeki notaların yerlerini öğrenmek gitar çalmayı öğrenmeye başlarken yapılması gereken ilk şeydir desek yalan olmaz. Nedendir bilinmez ama bu aşama ya atlanır ya da öğrenilen zamanla unutulur. Notaların yerlerinin unutulmaması için bol bol pratik yapılmalıdır.

Çünkü ilerleyen seviyelerde notaların yerlerini bilmemek solo çalmayı oldukça yavaşlatan ve zorlaştıran bir etkendir. Gitar kursu verirken öğrencilerimizin ileride zorlanmamaları için klavyeye hakim olmalarını böylelikle de efsane sololar çalabilmelerini sağlıyoruz.

Hocam ritim kaçıyor!

Gitar çalarken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Günümüzde her ne kadar önemsenmese de biz gitar kursumuzda derslerimizi metronom eşliğinde yapıyoruz. Biliyoruz ki eğer metronom kullanmazsanız ritim algınızın gelişmesini engellersiniz.

Zamanla da bir grup içerisinde çalmayı geçtim kendi kendinize bile çalmakta zorlanmaya başlarsınız. İşte bu yüzden gitar kursumuzda sadece sizlere gitar çalmayı değil kulağınızı nasıl eğiteceğinizi de öğretiyoruz.

F mi korkulu rüyam… Nereye koymuştum ben şu kapoyu!?

Gitar Çalarken Yapılmaması Gereken 5 hata

İlk defa bare basmaya çalışmak, her ne kadar yorucu bir süreç olsa da her gitar öğrencisinin geçmesi gereken bir yoldur. Başlangıçta basamayınca hemen vazgeçip “amaaan kelepçe kullanırım, n’olucak” dememek gerekir.

Maalesef her zaman her parçayı kapo kullanarak çalamayız. Bunun yanı sıra bare basamamak tekniğinizi zayıflatacağından gitar çalmakta ilerlemenizin önüne geçecektir. İzmir gitar kursu olarak bu duruma bir son vermek için önce bare basmayı öğretiyoruz. Bare basabilmenizin ardından ise istediğiniz gibi kapo kullanabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir