Kaya Sanat Blog

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

Piyano kursuna gitmek bazen bizler için yeterli imkanlar ile olmayabiliyor. Bundan kaynaklı olarak alternatif mecralara yönelebiliyoruz. Sosyal medya youtube vs bu gibi kanallar da öğretici videolar mevcuttur.Bu şekilde piyano öğrenilir mi konusunda sizlere detaylı olarak yazıp olumlu olumsuz yanlarını da konuşalım istiyoruz.

Evde piyano çalmayı öğrenmek için öncelikle piyano çalmaya karar vermiş olmak ve bunun yanında ise bir org veya piyano almak gerekir.

Evde Piyano Öğrenmek İçin Önerileriniz Ne Olur?

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

Evde piyano çalmak için öncelikle org modelleri ile başlayabilirsiniz.Bizlerin en önemli tavsiyesi direkt piyano almak yerine önce piyano sesine yakın orglar ile başlamanız olacaktır. Çünkü org fiyatları özellikle 2000 lira iken 13000 liraya piyano almak riskli olabilir.

Piyano sesine en yakın org modeller ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.

  • Piyano çalarken duruş ve oturuş
  • Piyano da sağ ve sol el konumu
  • Piyano çalarken sol ve fa anahtarı öğrenme
  • Piyano çalarken parmak numaraları öğrenme
  • Piyano da akor takibi
  • Piyano da sol el ve fa anahtarı ilişkisi

Aslına bakarsanız bu böyle uzayıp gidiyor fakat sizler hobi olarak piyano çalmak istiyorsanız buraya kadar yapabilirsiniz. Bu durumda özellikle sol ve fa anahtarı öğrenme ilk aşamadan sizlerin işini çok çok hızlandıracaktır.

Sadece Sağ Elinizle Çalmak Piyano Çalmak Değil Dikkat!

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

 

İzmir de piyano kursu arayan öğrencilerimiz bilgi almak isterlerken bizlerden isteği ben belli bir yere kadar geldim ilerletemiyorum gibi sorulardır. Bizler deneme dersine davet ettikten sonra burada sadece sağ elimiz ile melodi çalarak geliştirdiğini ifade ediyor.

Sadece sağ eliniz ile piyano çalmak piyano çalmak değildir. İki el ile çaldığınız da piyano çalmış oluyorsunuz.

Sadece sağ el ile çıkarılan melodi sizlerin müzik kulağı olduğunuzu gösterir. Bu aslında en çok istediğimiz şeydir. Fakat sağ eli ile devam ederseniz çok fazla bir şey öğreneceğinizi düşünmüyoruz. Çünkü beyin her iki eli bastığınız zaman zorlanacak ve piyanoda ki çok sesli müzik bu şekilde çıkacaktır.

Piyano ise sağ ve sol elin aynı anda ki uyumundan oluşur. Yani sağ elinizde melodi sol eliniz de ise melodiye uygun akorları basmak sizlere piyano çaldığınızı gösterir. Piyano sadece sol el veya sadece sağ el ile çalınmaz. Evde piyano öğrenirken bundan dolayı tekniğinizin oturması gerektiğini bunun da başlangıçta piyano dersi alarak oturtabileceğinizi söyleyebiliriz.

Evde Piyano Olmadan Piyano Öğrenilir Mi!

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

Evde piyano olmadan piyano öğrenmek zordur. Fakat piyano çalmak isterseniz bu çalıma yatırım yapabilirsiniz. Yani sol el ve sağ el nota yerlerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanında nota sürelerini örenebilirsiniz. Solfej ve bona yaparak çalımınızı geliştirebilirsiniz.

Belirli bir süre sonra mutlaka evde çalışabileceğiniz piyano veya 5 oktav genişliğe sahip org alabilirsiniz. Bu orglar sizlerin sağ ve sol elinizi pekiştirebileceğiniz kadar öğrenmenizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Piyano kursunun önemi sizlere burası olmuyor böyle olacak diyerek öncülük etmesidir. Kısaca 30 dakika da anlayacağınız yeri 3 dakika da sizlere çaldırmaya ve motivasyonunuzu yükseltemeye yarayacaktır.

Bu videoda gördüğünüz üzere sol ve sağ elin uyumundan kaynaklı bir ezgi bütünlüğü ve doluluk vardır. Bunu sadece sol el veya sağ el ile tek başına yakalamak çok mümkün değildir.

Temel Piyano Bilgisini Alıp Evde Devam Edebilirsiniz!

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

Temel piyano bilgisini aldıktan sonra evde piyano öğrenmek verimli olabilir. Fakat bunun tam tersi verimli olmayacaktır. Yani önce evde öğreneyim sonra çalamazsam kursa başlarım son derece yanlış bir karardır. Çünkü ister istemez piyano tekniğiniz yanlış oturacak ve sonrasında bunu toparlamak için kursa geldiğiniz de çoğu yanlış dediğimiz teknik oturmuş olacaktır.

Hem maddi hem manevi olarak kendinizi evde daha iyi hissediyorsanız öncelikle piyano kursunda temel eğitimi alıp mantığı anladıktan sonra evde piyano çalmayı öğrenebilirsiniz.

Piyano Öğrenmek İçin Uygulama İşe Yarar Mı?

Evde Piyano Çalmayı Öğrenmek

Piyano öğrenmek için bir çok uygulama aktif şekilde kullanılıyor. Hem ücretli hem ücretsiz uygulamalar var. Fakat tekrar aynı konuya geliyoruz. Uygulama sizler yanlış basınca veya elinizin yapısını bozunca eliniz yanlış böyle yapacaksınız demeyecek. 🙂 Bundan dolayı faydalı olması için öncelikle bir süre en azında 3 ay piyano eğitimi alabilirsiniz.

Temel piyano eğitimini aldıktan sonra rahatça bu uygulamalar ile geliştirebilirsiniz. Başlangıç için piyano deneme dersimizden faydalanmanızı öneriyoruz. Çünkü tamamen ücretsiz ve sizlere yol gösterici olarak yapılacaktır.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı