Kaya Sanat Blog

Elektro gitar çalmak istiyorum klasik gitardan mı başlamalıyım?

Elektro gitar çalmak istiyorsunuz ama kafanızda  soru işaretleri mi var? Kaya Sanat Akademi olarak sizlere ulaşıyoruz. Elektro gitar ile veya klasik gitar ile müzik hayatınıza başlayabilir ve bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ancak ilerleyen seviyelerde gitarların (elektro gitar-bas gitar- akustik gitar) kendi teknikleri özellikleri mevcuttur.

Elektro gitar çalmak istıyorum klasik gitardan mı başlamalıyım?


Çok öncelerden ortalama 20 yıl öncesinde kurs almak isteyen gitar öğrencileri ne çalmak isterlerse istesinler ( elektro-akustik-bas) istisnasız klasik gitar ile başlarlardı. Klasik gitar temel olarak öğrenilecek bir entrüman gözüyle bakılırdı.

Gitar tekniği olarak bakıldığında evet ikisinde apayrı teknikleri mevcuttur. Fakat klasik tekniklerini öğrenip bunları elektro gitara aktaracak bir köprü hiç bir zaman olmadı.Yanı klasik gitar sağ el tekniğinizi geliştirdiğiniz de bunu elektro gitar da veya bas gitar da uygulamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Son 10 yıldır bu duruma bi hayli yumuşadı. Hayatında gitar çalmayan yeni gitara başlayan ve hep elektro gitar çalmak isteyen öğrenciler elektro gitar ile başlayıp mükemmel seviyeye geldiler. Klasik gitar çalmak isteyenler klasik gitar ile başlayarak yollarına devam ettiler.

Metot sıkıntısı vardı..

Önceden elektro gitar metodu ayrı klasik gitar metodu ayrı değildi. Hepsi klasik gitar öğretim teknikleri üzerinden öğretiliyordu. Yeni metotların gelişmesi ile eletro gitara özgü eserler notalar yazılmaya başlandığı için kategorilere ayrılarak klasik gitar ile elektro gitar kursu ayrıldı.

Kendinizi hangi enstrümanda iyi hissediyorsanız o enstrümanı çalmalısınız.

Gitar çalmak için parmak yapısı önemli mi?

Gitar çalmak için parmak yapısı bizler için kırmızı çizgi değildir. Yani tamamen parmak yapısı ile alakalı değildir. El yapınız parmaklarınız kısa olsa dahi belirli egzersizler yaparak bu durumu rahatlıkla aşabilirsinniz.

Kısa parmak sorunu gitar için problem olur mu?

Bizler de bunu zamanında duyduk fakat bunu sadece duyduk. Yani parmakları kısa veya tombul diye gitar çalamamak gibi bi durum kesinlikle söz konusu değildir.

Küçük yaşta gitar çalmak isterseniz kendi el yapınıza göre gitar boyutları var bunlardan seçebilirsiniz. Artık gitar saplarının da incelik cve kalınlığı da seçenekler haline geldi.

Sizler için gitar çalmak tamamen çalışmaktan ibaret olmalıdır.Yani el yapınıza parmak yapınıza takılmayın. Bunlar işin yüzde beşlik dilimidir. Geriye kalan ise tamamen sevmek hayatınıza almak ve üzerine gitmektir.

 

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı