Kaya Sanat Blog

Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kısımlar

Keman alırken dikkat edeceğiniz en önemli hususlardan biraz bahsedelim. Özellikle anlatacağımız hususlar hiç keman çalmayı bilmeseniz dahi sizleri belli özelliklere dikkat ederek nasıl iyi bir keman alabilirsiniz. Bunları anlatmak istiyoruz.

Keman burguları

Keman Burguları

Keman burguları özellikle kemana yeni başlayan kursiyerlerimiz için basit görünse de zevkli şekilde keman çalmanızı sağlayacak önemli keman kısımlarından birisidir. Yani keman çalışmalarınızı yaparken seslerin düzgün çıkmasını daha doğrusu akortlu şekilde çıkmasını eğer ki  öğretmeniniz akort yaptıysa bunların bozulması veya bozulmamasını sağlayan burgulardır. Bundan dolayı soracağınız ilk şey burgular akort tutuyor mu sorusudur.

Keman ağacı

Keman Ağacı

Keman ağacı ise çok göreceli ve yelpazesi geniştir. Yani 600 TL‘ye de keman var biliyorsunuz ki 20.000 TL‘ye de keman var. Peki ne değişiyor? Özellikle değişen kemanda kullanılan ağaç ve bir keman ustasının 3 ile 6 ay arasında yaptığı kemandır. Yani en ince ayrıntısına kadar her şeyi ile uğraşmasıdır kemanı pahalı yapan.

Keman ağacı ve kullanılan malzeme kemanın fiyatını etkiler fakat luthier dediğimiz keman yapımcısının el emeği aslında kemanın fiyatını etkilen en önemli noktalardan birtanesidir.

Keman telleri

Keman Telleri

Keman telleri özellikle fabrikasyon keman aldığınız da yani öğrenci başlangıç kemanı aldığınızda bu keman üzerinde bulunan teller ucuz ve kalitesizdir. Fakat el yapımı kemanların üzerinde ki teli dahi yapımcı sizlere sorarak takıyor. Yani sizler belirliyorsunuz. Çıkan sesi çok ama çok etkiliyor. Bundan dolayı sizler fabrikasyon keman alsanız dahi üzerinde ki telleri değiştirebilir daha kaliteli tel alabilirsiniz.

Keman tel yüksekliği

Tel yüksekliği sizlerin keman çalarken rahat çalıp çalamayacağınızı belirleyen en önemli unsurlardan birtanesidir. Yüksek eşik dediğimiz yani tellerin zemine olan yüksekliği fazla ise sizler tellere baskı yapmak zorunda kalacaksınız. Bunun sonunda ise parmaklarınızın ucu acıyacak ve keman çalışmak istemeyeceksiniz. Tellere bastığınız da ellerinizin ucunu acıtmayan bir keman almanız çok önemli olacaktır.

Keman arşe kalınlığı

Keman Arşe Kalınlığı

Arşe kalınlığı dediğimiz kemanın tellerinden ses çıkarmamızı sağlayan sağ elimizle tuttuğumuz yay veya arşe denen araçtır. Arşenin kıllarının bağlı olduğu ağacın ince olması ağır olmaması gerekir. Yani sizler keman çalarken bunu tutmak sizleri çok yoracaktır.

Keman telleri arasında ki açıklık

Keman Telleri Arasında ki Açıklık

Teller arasında ki açıklık ne kadar geniş ise sizler daha rahat yay çekip daha rahat ses çıkarabileceksiniz. Yani verimli çalışabileceksiniz. Bazı kemanların tel açıklığı çok dar olduğundan dolayı bir teli çekerken diğer tele de sürekli yayınız değeceği için çalışma süreniz düşecek moraliniz bozulacaktır.

Keman alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de size uygun keman çeşidini bulabilmenizdir. Aksi takdirde yanlış bir keman ile istediğiniz performansı alamazsınız ve bu yüzden hevesiniz kırılacaktır, bu yüzden size uygun kemanı seçebilmek için Keman Çeşitleri ve Özellikleri rehberimizi okumanızı öneririz. Bu noktalara dikkat ettikten sonra sizler için hazırladığımız 🎻 Keman Seçimi Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Online keman kursu

İnternetten online keman kursu almak istiyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli. Kaya Sanat Akademisi olarak bünyemizdeki keman öğretmenleri ile WhatsAppZoom ve Skype üzerinden konferans yolu ile online eğitimler vermekteyiz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir