Kaya Sanat Blog

Şan Dersi Sizi Üzebilir!

Şan dersi daha doğrusu şan eğitimi sizlerin şarkı söylerken veya konuşurken daha az yorularak daha sağlıklı bir performans sergilemenizi sağlayan bir eğitim biçimidir. Günlük hayatımızda her an sesimizi kullandığımızı sayarsak bir ömür boyu da kullanacağımızı düşünürsek birazcık dikkat etmeliyiz.

Bu yazımızda sizlere şan kursunun detaylarından ve öneminden bahsetmek istiyoruz.

  • Doğru şekilde şan eğitimi nasıl alınır?
  • Şan dersi enstrüman kursu ile aynı önemde mi?
  • Ses teli yapısı ve şan dersi
  • Şan eğitmeninin size kattıkları
  • Şan eğitmenini tanımak

Özellikle ses telleri dediğimiz zaman aklımıza çok etkilenmeyen bir kas gelebilir. Fakat ses teli dediğimiz çok ince 2 adet kastan oluşmaktadır. Burada betimlediğimiz çok ince olması ve hassas olmasıdır.

Şan Dersi Neden Önemli?

Şan Dersi Sizi Üzebilir!

Şan dersi başlıkta da gördüğünüz üzere keman dersi veya gitar dersi nasıl veriliyorsa aynı kategoride düşünülüp eğitimlere devam ediliyor. Fakat burada dikkat edilmesi ve diğer enstrümanlardan şan dersini ayıran en önemli fark enstrüman sizsiniz. Yani ses telleriniz bizlerin ses kaynağıdır.

Bundan dolayı şan eğitimi alırken biraz daha detaylıca araştırılmalıdır. Çünkü enstrüman çalarsınız çalışırsınız sonra kaldırıp yerine koyarsınız. Fakat şan eğitiminden sonra sesinizi kullanmaya devam ediyorsunuz

Şan Eğitimi Sadece Bağırmak Değildir?

Şan Dersi Sizi Üzebilir!

Şan dersi alırken biz eğitmenler çok dikkat etmeliyiz. Sadece yüksek sesle bağırıp egzersiz yapmak şan dersinin konusu değildir. Ses açma egzersizler evet yapılmaktadır. Fakat bu egzersizler sizlerin ses yapısına ve oktav genişliğinize göre hesaplanarak yapılmalıdır. Bundan kaynaklı sadece şan dersi veren eğitmenin sesinin güzel olması şan dersi verebildiğini göstermez.

Sizler şarkı söylerken kendinizi çok iyi bir seviyeye getirip daha doğru , kendinizden emin şarkı söylemek için şan eğitimi alıyorsunuz. Burada bilmeniz gereken en önemli unsuz ses tellerinizin sizin en önemli enstrüman olduğunun farkında olmanız ve ses tellerinizi yani enstrümanınızı herkese emanet etmemenizdir.

Unutmayın keman teli değişir fakat ses teli değişmez!

Şan eğitimi almadan önce eğitiminiz ile alakalı bilgi edinmelisiniz. Özellikle deneme dersi dediğimiz eğitmen ile tanışma bunun yanında müzik kulağı testi için gidildiğin de eğitmeni tanımalı ses eğitmenliği konusunda yetkin olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. Bu sizin en doğal hakkınız sizlere kimin eğitim verdiğini bilmeniz sizlerin en doğal hakkıdır.

Ses tellerinizi sizin kadar önemseyen kurumlardan şan dersi almalısınız. Çünkü sizi iyi tanımalıyız neler yapmak istediğinizi iyi anlamalıyız buna göre sizlere eğitim vermeliyiz.

Ses Telleriniz Neden Hassas Ve Önemlidir?

Şan Dersi Sizi Üzebilir!

Şan eğitimi alan öğrencilerimize öncelikle ses teli konusunda bilgilendirmek gerekiyor. Yukarıda da gördüğünüz gibi ses teli vocal chords olarak işaretlenmiştir. Diyafram veya akciğerlerimizden pompalanan hava ses telimizin açılıp kapanması ile sese dönüşmektedir.

Ses telleri sağlıklı şekilde açılıp kapandığında her hangi bir problem yaşanmamaktadır. Bazı durumlar da ses telleri tam olarak açılıp kapanmaz. Ses terapisi veya iyi bir şan dersi ile toparlamak mümkündür.

Farkındaysanız çok ayrıntılı anlatıyoruz. Ses teli, şan eğitimi gibi çok önemseyerek anlatmamızın amacı yanlış bir eğitim ile anlamsız amaçsız bağırmakla ses eğiti alınmaz aksine ses teli rahatsızlıkları veya ses teliniz de nodül görünmektedir. Bunların bir tık ilerisi ameliyat ile çözülmektedir.

İncecik 2 adet kası çok hassas eğitimlerle belirli forma kazandırmak için hem sizlerin hem de biz eğitmenlerin dikkatli olarak bu eğitimi sizlere sunması şan dersinin en önemli amaçlarından olmasını son derece önemlidir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir