Kaya Sanat Blog

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Bu içeriğimiz de sizlere yeni başlayanlar için dijital piyano önerisinde bulunmak istiyoruz.Genel olarak piyano bizlerin başlangıç yani temel enstrümanıdır. Bundan dolayı müziğe yeni başlayacak 4veya 5  üzeri tüm çocuklarımızı piyano kursuna yönlendirerek hem beyin gelişimi hem de temel müzik bilgisini tamamlamasını istiyoruz. Aslında enstrüman alımında da risk almış oluruz. Sizleri maddi manevi bu durumdan kurtarmak adına hemen piyano aldırmıyoruz.

Piyano alırken acele etmemelisiniz. Çünkü çocuğumuz sıkılabilir çalmak istemeyebilir bir çok olumlu olumsuz problem yaşayabiliriz. Kursun hemen piyano almalısınız yaklaşımını red edip emin olmak için en az 2 ay yani 8 ders beklemelisiniz.

Bundan kaynaklı alacağınız piyanonun dekor olarak durmaması için adım adım gitmekte fayda vardır.

Piyano Ne Zaman Alınır?

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Kaya Sanat Akademi İzmir piyano kursuna başladıktan sonra piyano eğitmenleri olarak öncelikle ilk 2 ay gibi sürede sizlerden herhangi bir piyano vs. bir alet almanızı istemiyoruz. Öncelikle kursumuzda bulunan piyanoları ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Piyano kursu bittikten sonra sizler biraz daha çalmaya ve etütlerinizi, çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Hem veli olarak sizler hemde piyano eğitmenleri olarak bizler de piyano bir heves mi yoksa evet gerçekten öğrencimiz piyano çalabilir kanaatine varmamız gerekiyor.

Ortalama 2 ay sonra bizler bunu anlayabiliyoruz. 2 ay sonra sizlerden 5 oktav ve tuş hassasiyeti olan bir org almanızı öneriyoruz. Özellikle  Casio CTK 3500 modeli bununla beraber Ringway TB100 bizlerin bu beklentisi karşılıyor.

Ortalama 5 ay ile 1 yıl içerisinde artık piyano alma zamanı gelmiştir. Piyano alma zamanımızın geldiğini hem bizler hemde sizler anlıyoruz. Bu süreçte hevesin geçtiğini ciddi olarak çalmak istediği biz piyano eğitmenlerinin tecrübesi ile anlaşılabiliyor.

Hangi Dijital Piyanoyu Almalıyım?

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Ülkemiz de enstrümanlar döviz ile satıldığından dolayı fiyatları her an değişebiliyor. Bundan dolayı özellikle dolardan dolayı sürekli önerdiğimiz piyano marka ve modellerini tavsiye etmekten kaygılanıyoruz. 10000 Tl ‘ye alınan piyanolar şuan 20000 tl  civarına çıkınca alternatif çözümler bulmaya çalıştık.

Özellikle o kalitede fakat ismini duyuramamış piyanolar ile bütçenize göre piyano markalarını da bu listede görebileceksiniz. Türkiye’nin bir çok ilinden bu konuda bizler iletişime geçen velilerimize de söylediklerimizi buraya yazmak istiyoruz.

Öncelikle sorularımızı yazalım sizler de bu soruları kendinize sorarak karar verin

 • Ne kadar süredir piyano çalmak istiyor.
 • Ne kadar süredir piyano çalıyor.
 • Ne kadar süredir piyano kursu alıyor.
 • İlk 2 aylık süreçte evde piyano ile ilgili görüşlerini dile getiriyor mu?
 • Sizlere piyano olmadığı için çalışamıyorum diyor mu yoksa kurs günü gelince mi aklına geliyor.

Bu sorulan cevapları piyano alma sürecinizi belirliyor.

Cevaplara geçelim.

 • Okulda bir arkadaşından görmüş heveslenmiş bir çocuğun piyano çalmayı ciddi anlamda istediğini anlayamayız. Ortalama 1 ay piyano ile ilgili sizin başınızın etini yemesi gerek:)
 • Kursa yazılmayıpta öğrenmek isteyenler oluyor. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yanlış teknik açısından. Ortalama org vs ile 2-3 ay çalıyor ve devam ediyorsa o zaman piyano düşünülebilir.
 • Piyano kursuna yazıldı. 2 dersinde piyano alırsanız ciddi bir kumar oynamış olursunuz. Çünkü adaptasyon süresi dediğimiz 2 ay çok önemlidir.
 • Piyano kursuna başladıktan sonra org veya piyano olmamasına rağmen piyano videolar piyano sohbetleri ile hayatına ne kadar aldığını öğrenebilirsiniz.
 • Bazı çocuklar derse başladıktan sonra bir sonra ki derse hiç piyano bahsi geçmiyor ise o zaman sıkıntı olabilir.

Yamaha YDP144 Bütçenizi Aşmıyor İse Alınabilir!

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Yamaha piyano olarak ismini en tepeye yazdırmıştır. Özellikle işçiliği ve bu konudaki hassasiyetleri birazcık fiyatlara da yansımıştır. Şuan ortalama fiyatları 19000 ile 19500 TL arasında değişmektedir. Bu fiyata Yamaha alınır mı kalite olarak evet düşünülmeden alınır.

Aslına bakarsanız piyano fiyatları olarak ülkemizde ki kur farkından dolayı bu kadar yüksek. Bütçeniz açısında sizleri zorlamıyor ise alınabilir mi bizce düşünülmeden alınabilir.
Hem satış sonrası destek  servis ağı olarak da sizlere sorunsuz bir koşul sunuyor.

Kawai Kdp110 Yamaha Kadar İyi!

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Kawai Kdp 110 Yamaha İle aynı fabrikada üretiliyor! Son yıllar da adından çokça söz ettiren bizleri ise çok heyecanlandıran bir piyano markasından bahsetmek istiyoruz. Kdp110 gerek ağacı gerekse elektronik aksam olarak İzmir piyano kursu olan Kaya Sanat Akademi bünyesinde Yamaha ile neredeyse aynı kalitede olan Kdp110 piyanolarından kullanmaktayız.

Bizlere sorun yaşatmayan bu piyano markası fiyat olarak şuan 14900 ile 16000 arasında değişmektedir.

Yamaha mı almalıyım Kawai mi?

Açıkçası marka takıntını yoksa bu iki marka arasında çok bir fark hissetmeyeceksiniz. Aynı fabrikalarda üretilen bu iki marka model bütçe olarak Yamaha’dan bir tık daha düşük Yamaha gibi 3 farklı renk seçeneği ile satışına devam edilen piyano modelidir.

Casio Ap-470 Fiyatları Kawai ile aynı

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Casio piyanolar fiyat olarak her ne kadar Kawai ile aynı olsa da Casio piyano sahibi olan öğrencilerimiz Kawai piyanoları çaldığında daha çok sevmektedir. Bize göre Kawai ve Yamaha daha yumuşak bir sese sahiptir. Casio piyanoların sesi sanki biraz daha mat ve sert geliyor.

Belki de yanılıyoruzdur. Fakat biz piyano eğitmenlerinin görüşleri bu şekildedir. Fiyat olarak yine 15000 ile 16700 tl   bandında seyrediyor. Şahsi görüşümüz 15000 tl ye Kawai veya biraz daha üzerine koyup Yamaha almak daha doğru karar gibi geliyor.

Steinback Piyano Uygun Fiyatlı Şaşırtıcı Sesi Olan Sürpriz Ürün !

Piyano önerileri

Piyano kursuna başladıktan sonra kursumuz da piyanoların yetmemesinden sonra bizlerde sizin gibi piyano araştırmaya başladığımız da müzik toptancımız da ki bu piyanoyu gördük. Çok fazla tanımadığımız için deneyelim dediğimiz de hem tuşları hem de sesleri bizleri birazcık şaşırttı açıkçası. Çünkü şuan ki kurla (17/09/2021) tarihinde kawai ve üzeri yani yamaha gibi piyanolar 10.000 tl civarındadır. Bu piyano şuan 6500 tl hem de siyah ve beyaz seçeneğiniz var.

Olumsuz yanları ise kurulum için ekstra ücret istiyorlar. Yanında kulaklık vermiyorlar ama çok da problem değil çünkü verdikleri kulaklıkta çok kaliteli olmadığını biliyorum. Bundan kaynaklı kendiniz daha kaliteli hp-100 modelinde bir kulaklık alabilirsiniz. 150tl civarı ama kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak kurumumuz da beyaz bir steinback piyanomuz var ve memnunuz. 🙂

Kurzweil – M70SR fiyat olarak uygun düşünülebilir!

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Kurzweil piyanolar fiyat olarak yukarıda saydığımız markalardan çok aşağıda ortalama 10000 tl ye bulabileceğiniz piyano markasıdır. Nedense çok tutulmamak ile beraber bizce o kadar da kötü olmayı hak etmemiş bir piyano markasıdır. Bu piyanolar da gayet kullanışlı ve verim alabileceğiniz bir piyano marka modelidir.

Fiyat olarak düşük olmasının bizce sebebi özellikte Kurzweil marka org üretimi olarak kendini ispatlamış sonradan piyano üretmeye başlamış bir marka olmasından kaynaklı daha doğrusu bilinmemezlikten dolayı kaynaklanan bir güvensizlik oluştuğundandır.

Son olarak bu piyano marka modeli de yeni başlayan bir piyano öğrencisinin gayet sorunsuz ve iyi bir verim almasını sağlayacaktır.

Pearl River V-05 Dijital Piyano

piyano

Perl – River piyanolar konusunda çok eski ve özellikle akustik piyanolar yapım konusunda bir hayli iddialı olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca hali hazırda doların bu denli yüksek olmasının yanında etiket fiyatları ortalama 10.000 tl gibi bir rakam olduğu için fiyat olarak çok uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü Pearl – River akustik piyanoları 70.000 den başlıyor. Dünya’da aktif bir şekilde üretime devam eden bu markanın dijital piyanolar için yüklenilen seslerinde pearl – river akustik piyanosunun daha doğrusu en kaliteli olanlarından stüdyoda çalımı ile alınmış seslerdir. Açıkçası 10.000 bandında alabileceğiniz en iyi piyanolardan bir tanesidir.

Pearl River V-03 Dijital Piyano

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Ortalama 9.000 tllik fiyatı ile açıkçası insan neden bu kadar uygun diye düşünmüyor da değil. Tabi ki 9800 tl başlı başına yüksek bir para ama diğer piyanolar ile kıyasladığınız zaman aralarında onlar kada r kaliteli olupta neredeyse 4 – 5 bin tl aşağısı olmasından kaynaklanan şüphemizi yerinde inceleme fırsatımız olduğunda açıkçası biz yanıldık ve gerçekten iyi piyanolar üretiyorlar.

Bundan dolayı tercih edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

 

2022 Güncel Fiyatlar İle Piyano Önerileri

Ne yazık ki artık hobi yapmakta çok pahalılaştı. Yukarıda yazdığımız piyano modelleri çok sağlam ve yeni başlayacaklar için mükemmel piyano önerileri başlığı altında kalmaları istedik. Yani bunları silip yeni piyanoları eklemek değil de bu piyanoları tutalım çünkü uygun fiyatlı bu piyano markalarına denk gelirseniz kaçırmayın diyebiliriz.

Fenix SLP-175

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Fenix piyanolar yeni başlayan serisi olmakla beraber fiyatları şuan 9750 civarında seyretmektedir. Kore üretimi olan bu piyanolar İngiliz Kore yapımı ses kartına sahiptir. Aslına bakarsanız Kore – Taywan üretimi her üretimi çok çok kaliteli olmuştur. Muadil olarak markasız ve no name dediğimiz yerli üretimler yapılmaya başlandı. Bu piyanolar bile ortalama 10 bin tl civarında seyretmektedir.

Youtube da tanıtım videoları olan bu seriye açıkçası bizler güveniyoruz. Çünkü çıkan ses aynı anda bir den fazla özellikle sahip ve bir kaç renkte üretilmesi ve Türkiye’nin en büyük müzik marketleri bu markayı satıyorsa vardır bişey 🙂

KOZMOS KHP-164

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Kozmos model dijital piyanolar açıkçası çok fazla tercih ettiğimiz bir model değildi. Taki fiyatlar 15000 tl ye çıkınca deneme şansımız oldu.Kozmos piyanolar da olumlu ve olumsuz yanlar bariz kullanıcıya yansıyor. Öncelikle 9000 tl gibi bir rakam şuan için uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Yanında kulaklık ve tabure hediyesi olması güzel bir avantajdır. Mobilyası ağacı gayet kaliteli ve kawai modelini andırıyor. Fakat tabiki bizim işimiz mobilya ile değiş sesler ile…

Kozmos piyano da sesler bir casio bir kawai veya yamaha gibi gelmiyor. Aslında şunu diyebilirsiniz tabi ki gelmeyecek. Fakat demek istediğimiz biraz daha yakın gelmesi o aradaki farkın çok bariz belli olmamasıdır.

Yine bir çok özellik olduğunu belirtmeliyiz. Tuş hassasiyeti, fildişi tuşlar kayıt yapabilme gibi bir çok fonksiyon aktif olarak kullanılabiliyor. 9000 tl fiyatını hak ediyor fakat uzun  süreli piyano kursu düşünüyorsanız  üzerine azıcık daha koyup daha iyi modeller düşünülebilir.

Kurzweil KA130SR Dijital Piyano

Yeni Başlayanlar için Dijital Piyano Önerisi

Kurzweil piyanoları kaliteli markalar arasına girmiş ve bu konuda diğerlerine göre daha uygun fiyatlı piyanolar kategorisinede yerini almıştır. Bu piyanomuzun muadili yukarıda bulunmaktadır. Fiyat olarak m70 ile neredeyse aynı fiyat olduğunu görebilirsiniz.

30 watlık ses hoparlörleri ile güçlü bir stereo çıkışı ile sisleri ses anlamında çokça tatmin etmektedir.
M70 mi yoksa Ka 130 mu derseniz biz Ka130 u seçmek isteriz. Kısmi de olsa bazı özellikleri ve kullanım kolaylığı konusunda gayet iyi olduğunu düşünebilirsiniz.

Eğitim Modu Çok İyi!

Bu piyano da eğitim modu dediğimiz yani genel olarak piyanoda çaldırılan metotlar olan cherny, beyer gibi metotların eşlikleri kaydedilerek eşlikli çalmanız hedeflenmiştir. Hız olarak 100-110 ve 130 bpm hızında eşliklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Fiyat olarak şuan 2022 de 10800 tl fiyatı ve ücretsiz kurulum desteği ile tercih edilebilir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

133 Yorumlar

 1. Yaziniz cok guzel, acik ve durust olmus. Izmir’de olsam sizi tercih ederdim sanirim 🙂 Digital Piyano onerisi icin tesekkur ederim.

    1. Şuan için bu fiyatlardan marka olmuş piyanolara muadil çok bilinmeyen marka çıktı . Bundan dolayı söylediğiniz marka ve model çok daha iyi bir durumda alınabilir piyanolardan:)

   1. Eren bey 7 yaşında kızım yaklaşık 1 senedir ders alıor ve kurzweil almaya karar verdim sizce dijital mi alalım

    1. Merhabalar evet kurzweil iyi fakat daha iyileri de çıktı dilerseniz. İletişime geçin bizlerle alternatifleri konuşalım. Sağlıklı günler dilerim.

     1. Keşke bir ekleme yazısı yazsanız.Benim oğlum 6 yaşında.İstanbuldayız .Bize de öğretmenimiz kurzweil önerdi .

  1. Merhabalar evet ctk 3500 aslında alınabilir. Fakat muadil olarak orglarda mevcut 0542 696 83 03 numaraları iletişim hattından yardımcı olabiliriz.

  1. Piyano Kursu pratiği yapmak için 88 tuş güzel fakat bu marka model değil bunun yerine casio alıp bozulacak mı endişesi olmadan uzun seneler kullanmazını öneriririm.

 2. Sayın hocam yazı mükemmel olmuş elinize sağlık. Acaba bu yazıya Şubat 2022 güncellemesi yapabilir misiniz? Zira Yamaha 144 neredeyse 20.000 TL civarında satılıyor. Bu kadar kısa sürede böyle değişiklik görünce şaşırdım kaldım. 8000 iken almaya niyetlendim. Para toparlandı ama fiyat 20.000 oldu. Yeni fiyatları da göz önüne alan güncellemenizi heyecanla bekliyor olacağım. Şu an 10.000 TL’ye kadar alabileceğim iyi bir piyano tavsiyesine açığım. Çok teşekkür ederim.

  1. Ne yazık ki bizlerde aynı şaşkınlıkla izliyoruz. En kısa sürede revize olarak 2022 yılı piyano modelleri olarak bilgilendirme yapacağız.

 3. Merhaba Eren bey, piyano almaya karar verdim ve 2 model arasında kaldım. Yamaha Ydp144 – casio ap470 Yamaha 18 bin casio ise 14. Piyano eğitimine yeni başlayacağım ve birkaç yıl sonra pişman olacağım bi ürün almak istemiyorum. Casio için sesi biraz sert denilmiş ben beğenmiştim ama dediğim gibi ilk kez başlayacağım için emin değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Sevgiler günü

 4. Merhaba, başlangıç için ve mümkünse uzun yıllar idare edebilecek bir piyano için 9-11.000 arasında bir tavsiyeniz var mı acaba? Şu anki fiyatlar çok değiştiğinden bu listeyi kullanamıyorum. Bu fiyat aralığında kurzweil m70sr, yamaha p45 gibi ürünler buldum, tavsiyeniz var mı acaba?

  1. Aslına bakarsanız P 45 çok güzel ama insanlarda org görünümü olduğu için çok tercih edilmiyor. Fakat çok güzel bir dijital piyano olduğunu söyleyebiliriz. 🙂

 5. Merhaba Eren bey, açık ve dürüst bilgilendirmeniz için teşekkürler. Bizde yeni başlayan ikizlerimiz için, sizin tavsiyeniz ve tabi ki fiyatlar nedeni ile Kurzweil KA130SR ve Pearl River V-05 Dijital Piyano arasında kaldık. Mümkünse destek ve önerinizi rica ediyorum. Teşekkürler

 6. Merhaba Eren Bey, 7 yaşındaki ikiz çocuklarıma piyano dersi aldırıyorum . Henüz 2 ders aldılar .bir tanesinin öğretmeni deneme dersinde tüm seslere doğru cevap verdiğini ve 45 dakikalık derste nerdeyse 40 dakika aktif olarak ders yapabildiklerini ilk dersin sonunda oğlumun daha önce piyano dersi alıp almadığını sordu . İkincisinin öğretmeni deneme dersinde 2 sesi duyduğunu ve çok yetenekli olduğunu düşündüğünü söyledi ve acil olarak eve digital piyano almamız gerektiğini söylediler . Biz en azından 1 ay almayıp sonrasında da ise org almayı düşünüyorduk . Bu durumda bize tavsiyeniz ne olur ?

  1. Merhabalar selamlar.
   Piyano konusunda yetenekli olmalarına çok ama çok sevindik. Fakat sesleri duymaları ve piyano konusunda derslerinin aktif olarak güzel geçmesine karşın ilk derste piyano almayı hatta org almayı dahi önermiyoruz. Çünkü 7 yaş ve ilk ders piyanoyu direkt eve aldığınız zaman başarmış ve artık elde etmiş hissiyatı olabilir. Bundan kaynaklı ilk 4 ders kesinlikle izlemeli ders sonlarında çocuklarınızın dersine girmelisiniz. 4 dersin sonunda org 2 ay sonunda ise piyano alarak sağlıklı bir temel atmış olursunuz. 🙂

 7. Merhabalar Eren bey, 30 yaşındayım yaklaşık 6 aydır piyano kursu aldım, 10 bin tl civarı satın alabileceğim taşınabilir piyano önerilerinizi alabilirmiyim. Bir kaç alternatif olursa sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Kawai kdp 90 temiz olursa 70 alabilirsiniz. Casio nun alt modelleri veya pearl rever vvl 03 de düşünebilirsiniz sıfır olarak.

 8. selamlar verdiğiniz bilgiler çok değerli, teşekkür ederim. samimiyetinizi yazıyla dâhi karşı tarafa geçirebilmişsiniz. ancak, de ve ki lerin yazımında çok ciddi hatalar var, okurken çok zorlandım, bir yerden sonra da okumayı bıraktım. bu hususta yardım alabileceğiniz birileri olsa iyi olur. iyi günler ve kolayıklar dilerim.

 9. Üstadım merhabalar, kızım 5 yaşına yaklasmak üzere, yaklasik 1 senedir haftada iki gün olmak olmak üzere hocası eşliğinde ders almaktalar. İleride ne olur sıkılır mı bilemiyorum ama şu an iyi bir seviyede gibi hocasının dedigine göre ve kendini gelistirirken epey eğleniyor. Seviye detayına giremiyorum cünkü benim algim hocanın dediginden ibaret. Biraz araştırdım ve güncel kur ile belli bir fiyat araligindan sonra ciddi bir kalite farkindan bahsediyorlar. Özellikle Kawai CN29(20K TL) u inceleme ve kiyas videoları izledikten sonra çok beğendim, CN39(35K) ise bütçemi aşıyor. Eğer cihazlara aşina iseniz, bu fiyatlara daha uygun bir cihaz hali hazırda zahmet etmeden, ben yatırım yapmadan önerebilirseniz cok mutlu olurum.

  Değerli vaktiniz ve paylasimlariniz için cok teşekkürler.

  1. Merhabalar iki piyanoda gayet iyi üst segment aslında… Önerimiz Kdp 120 veya Cn 29 5 Yaş için piyano almak her ne kadar riskli olsada bence yinede bütçeyi kontrollü kullanmak gerecektir. Önce kdp 120 sonra cn 28 veya cn 39 çok daha temkinli adım atmanıza yarayacaktır. 5 yaşındaki kızımızın bu piyanolar arasında çok çok fark olmadığı için hepsine aynı gözle bakacaktır. 🙂

 10. 3 model hakkında yorum alabilir miyim 1 casio cdp-s160bk hammer action 2 Roland go-88p 88key dijital piyano 3 korg b2n 88 key lighter touch dijital piyano bunların arasında hangisi seçmek mantıklı yoksa korg xe20 varken bunlara bakmayın mı dersiniz
  teşekkür ederim
  sevgiler saygılar

 11. Yazılarınız çok faydalı bizim gibi bu alanda bilgisi olmayanlar için..Çok teşekkürler..Karar vermek gerçekten çok zor..
  10 yaşında kızım için Kawai kdp 120 mi Steinback mi Kurzweil m130 mu Pearl River V-05 mi Fenix Slp120 sizce

 12. 11 yaşındaki kızımız 6 aydır kursa gidiyor. Her geçen gün piyano diye kriz çıkarıyor. Hocamızda kozmos khp-164 var, Evimizde jwin MK-6145U org var.

  Kozmos khp-164
  Bolanschi BI-8808
  Kurzweil M70

  Bütçemiz gereği bu ürünler arasında tercih yapmam gerekiyor. Hocamız kozmos öneriyor fakat makalenizi okuyunca kozmos’dan biraz soğudum. Değerli yorumuzu paylaşırsanız sevinirim.

  1. Kozmoz ve Bolanschi açıkçası kapsama alanımız dışında olduğunu söyleyebiliriz. Dilersen kurzweil alarak daha rahat edebilirsiniz. Kurzweil dünya çapında bir marka açıkçası…

 13. Hocam öncelikle önerileriniz için teşekkürler. Max 12-13 bin tl arası bir bütçem var.
  Fenix slp 175/Kozmos khp 164/Pearl River v-03/Kurzweil m90/Fenix Slp210/Choloris CDU 190 gibi seçeneklerim var. Beni uzun süre idare edecek, ses kalitesi ve tuşesi en iyi olan hangisidir yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de bütçeyi bir şekilde arttırıp roland veya casio almaya değer mi sizce?

  1. Sanırım bütçeyi bir tık arttırıp 2.el kawai kdp 120 almak sizler için en verimli seçenek olacaktır. Özellikle tüm müzik kurslarında kawai ilk seçenek olarak kullanılıyor. Çünkü sağlam ve uzun ömürlü olduğunu düşünüyoruz.Fenix ve kozmos çok uzun ömürlü verimli değil diye düşünüyoruz.

 14. Hocam merhabalar çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Benim 2 kızım var ( 9- 11 yaşlarında )yaklaşık 10 derstir piyano kursu alıyorlar.yamaha ydp 141 marka piyano buldum bir arkadaşdan fiyatı 15 bin lira Nasıldır önerirmisiniz ?

  1. Güzel fiyat tuşlar vs kontrol edildikten sonra alınabilir. 🙂 Mutlaka kontrol her aksamına bakın olur mu yedek parça sıkıntısı var.

   1. Satılmış malesef alamadık cevap için teşekkür ederim. Önerebileceğiniz bu rakamlara piyano varmıdır acaba ?

 15. Merhabalar
  Yamaha p 45 5 yaşındaki çocuğum için almak istiyorum . Önerir misiniz_? Yada muadil önereceğiniz var mıdır_?

 16. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Çocuğa alınacak ilk org için, CTK 1150 veya 1550 önerir misiniz ? 5 oktav ve tuş hassasiyeti kriterlerini karşılıyor sanırım

  1. Merhabalar ctk 1150 1550 sağlam tuş hassasiyeti olan orglardandır. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

 17. Merhaba. Kurzweil KA130 ve Kawai KDP75 arasında kaldım. Tercihiniz ne olurdu? İkisi hemen hemen aynı fiyatta.
  Bir de bu seçeneklere Kawai KDP 120 eklersek (fiyatı 3-4 bin daha pahalı) hangisi tercihiniz olurdu?
  Bu arada piyano çalmayı bilmiyorum. Teşekkürler

  1. Esra Hanım Merhabalar
   Kurzweil Ka 13o ile Kdp 75 mukayese edildiğinde ikiside aynı etkiyi yaratacaktır. Fakat ileriki zamanlarda arızalanması durumunda sanırım kawai servis desteği sizlere yardımcı olacaktır.

 18. merhabalar,

  32 yaşında piyano öğrenmeye başlayan biri olarak iki model arasında kaldım,
  KAWAI KDP120 ve KURZWEIL KA130 ? Hangisi tercih etmeliyim? Yada bu segmentte başka bir öneriniz olur mu ?
  İlginiz için şimdiden çok teşekkürler

 19. Hocam merhaba 8 yaşında kızım 3 aydır piano kursuna gidiyor, köhner fx 220 taşınabilir piano hakkındaki yorumu nedir veya buna benzer taşınabilir piano tavsiyeniz varmı?

  1. Merhabalar köhner firması gayet iyi ürünler yapmaya başladı. Servis desteğinin de iyi olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı fiyat performans olarak alınabilir.

 20. Mrb hocam öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim.ben 7 yaşında oğlum için piyano araştırmasindayim.pearl river v05 Casio ap270 ve Kawai kdp75 seçeneklerinden.tavsiyeniz hangisi olur.simdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Kawai kdp 75 ile casiı ap 270 arasında çok fark bulunmazken kdp 75 biraz daha bizlere sıcak geliyor.

 21. Merhaba. Kızım piyano kursunda 5. yılı ve 88 tuşlu piyano almamızı istediler. Araştırdım ve casio cdp-s350 modelini bütçeme uygun olduğundan almayı planlıyorum. Sizin de fikrinizi alabilir miyim? İlginiz için teşekkürler.

  1. Merhabalar fiyat performans ürünü özellikle casio piyanolar dair kaç öneri isterseniz açıkçası 5. yılı olan bir öğrenci için biraz basit kalabilir. Özellikle tuş ağırlığı ve ses kalitesi bakımından muhtemelen kursta çaldığı piyanoların sesinden biraz daha aşağıda kalacak. Bundan dolayı biraz daha bütçeyi zorlamanız gerekebilir.

 22. Merhaba hocam. Casio CDP S100 ve Casio AP270. Biraz uzun vadede hangisi daha iyi olur? İlginiz için çok teşekkür ederim.

 23. merhabalar, yazınız çok güzel olmuş teşekkürler.
  ben de KAWAI KDP120B ile ROLAND RP107 arasında hangisini önerirsiniz diye sormak istiyorum.
  Teşekkür ederim.

  1. Şuan için kurumumuzda 8 piyano kawai 🙂 4 yıldır aktif olarak kullanıyoruz. Bundan kaynaklı kullanıcı yorumu olarak yazabilirim ki yamaha almayacaksanız kawai sizleri için en doğru tercih olacaktır.

 24. Bütün bir sorulara vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim, iyi ki varsınız.
  Ben henüz araştırma kısmında olduğumdan ne soracağımı da bilmiyorum. İlerleyen güncelerde görüşmek üzere…

 25. Eren bey merhaba 6.5 yaşındaki oğlum 2 aydır piyano kursuna gidiyor.öğretmenimiz artık piyano almamız gerektiğini söyledi bir kaç marka verdi.Sizin öneriniz nedir acaba 61 tuşlu olması gerekiyor fln dedi yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Merhabalar ilk 4 ile 8 arasında çok fazla piyano alma taraftarı değiliz. Çok farklı bir gidişat ilerleyiz olursa alınabilir fakat satandart ilerleyiş için biraz riskli bir durumdur. 61 tuş tuş hassasiyeti olan bir org sizlerin işini görecektir. Sadece şuna dikkat etmeniz önemli. Org ile beraber org sehpası ve buna uygun bir tabure ile piyano oturma düzenini oturtmanız gerekecektir.
   Veliler bazen sadece org alıp masanın üzerine koyup çalmasını istiyorlar bu son derece yanlıştır.

 26. Hocam merhaba,
  Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Hocam 9 yaşında bir kızımız var ve evde son birkaç aydır sürekli bir piyano konusu konuşuyoruz. Fakat heves mi yoksa gerçekten devam eder mi bilemiyoruz. Henüz kursa falan gitmiyor. Özel ders aldırmayı düşünüyoruz. Sizin yazınızdaki önerilerinizide düşündüğümüzde direk piyano almak gerçekten riskli olabilir. Fakat diğer taraftanda bir org alalım ve hiç birşey olmasada zaman geçirsin istiyoruz. Aynı zamanda derslerinde de kullanabilsin istiyoruz. Eğer devam edersede sonrasında piyanoya geçebiliriz.
  Hocam bu kapsamda piyonayada temel olacak şekilde önereceğiniz org ne olur?
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederiz.

  1. Merhabalar bize ulaştığınız için çok teşekkür ederiz. Evet doğru olan piyanoya hemen geçmemektir.Org olarak 1 yıllık casıo ctk modellerinden uygun olanı ctk serisinin hepsi iyi kalite yada ringway da olarabilir piyanosu değil ama org için alınabilir.

 27. Hocam merhaba. Ben 2 aydır, 7 yasindaki oğlum ise yaklaşık 6 aydır kursa devam ediyor. Derslerde benim keyifli, oğlumun ise gayet istekli ve özverili geçiyor. Org almadan direk piyano ile devam edecez. Yalnız model konusunda çok kararsız kaldık. Kawai kdp-120 ve yamaha ydp-145 ve 165 incelemelerimiz arasındaydı aslinda. Fakat dün bir Zuhal müzik magazasinda canlı canlı Kawai kdp-120, CN201 ve CN301 ile Roland 501,701 ve 702 modellerini inceleme şansıda yakaladik. Yamaha ise bu mağazalarda satılmiyordu. Buradaki arkadaşlar kawai ve yamaha’nin benzer ürünler olduğunu Yamaha’nin ülkemizdeki yüksek fiyat politikasından dolayı Kawai’nin daha cazip olduğunu söylediler. Başlangıç için kdp-120 çok ideal bir cihaz ve Yamaha 165 ile benzer yapıda, birçok kuruma veriyoruz hatta aynı kategoride Roland 107’de olabilir hatta bir tık üstte dediler 107 için. Yada bütçenizi yukseltebilirseniz Cn201 yada Cn301 yada Roland 501 ve üstüde olabilir dedi. Küçük denemelerimizde Kawai’nin sesi biraz daha tok, Roland’ta ise daha soft bir ses duyduk gibi. Bu noktada sizin tecrübenize istinaden farklı fiyat segmentteki ürünler için tavsiyeniz ne olabilir acaba?

  1. Can Bey merhabalar
   Roland müzik aletleri piyasasında çok köklü bir geçmişe sahip fakat tecrübelerimizden çıkardığımız sonuca göre kawai veya yamaha arasında bir tercih yapmanız yönünde olacaktır. Kawai kdp 120 veya yamaha 165 açıçası ikisi de bizler için okey bir piyano fakat kawai 120 alınabilir. Ama yamaha 165 de alınabilir ikisi de tartışılmaz şuan için piyasayı elinde tutuyor. Kawai cn serisine gerek olmadığını düşünüyorum. Saygılar

   1. Öncelikle ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ediyorum hocam. Kawai 120 ile Yamaha 165 arasında yaklaşık 15000’lik bir fiyat farkı göze çarpıyor zaten, Kawai’nin ciddi bir fiyat avantajı görünüyor. Ekonomik olarak aradaki bu fiyat farkını verebilme imkanım mevcut öncelikle akustik ses olarak ve diğer detayları bakımından bu farkı vermek sizce nasıl olur. Kawai 120 için 20000, yamaha 165 için 34000 ve birde Cn201 ve 301 için sırasıyla 34000 ve 38000 etiket fiyatı veriliyor. Aslında yamaha 165 ile Kawai CN’ler çok yakın durumda birbirine ama anladığım kadarıyla segment farkıda var aralarında. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

 28. Eren Bey merhaba. Bu üç modelden hangisini alacağımıza bir türlü karar veremedik.
  Kawai kdp120, Yamaha ydp 105 ve Roland rp107
  Sizce hangisini tercih etmeliyiz ?

  1. Merhabalar Yamaha ile Kdp arasında 3500 tl lik bir fark var. Yamaha bu konuda Dünya markası olarak düşünürsek ve öğrencimiz bu konuda gelecek vadediyor ve piyanoyu seviyorsa özellikle yaşı 5-6-7 üzeri ise alınabilir.
   Neden?
   Çünkü bu yaşlar piyano açısından arasında bulunan mini farkları çok fazla anlamayacaktır. Bundan kaynaklı bizim önerimiz Kdp 120 olur fiyat açısından ama Yamaha ya da kesinlikle hayır diyemeyiz. 🙂

 29. Hocam harika bilgiler için çok teşekkürler. Gerçekten pek çok farklı mecrada araştırma yapsam da böylesi bir kaynak bulamadım. Genellikle KDP-120 önerdiğinizi gördüm. Bugün mağazaya gidip hem kdp-120 hem de roland rp-107 denedim. Kawai kdp 120 sesi ve en tiz seslerdeki tınısı daha mutlu etti beni. Ancak roland’da da tarif edemediğim hafif jazımsı bir ses rengi var sanki. Rp 107’nin 2 yaş daha genç bir model olması ve şu anda kawai 120 ile aynı fiyata inmiş olması bana acaba daha mı mantıklı dedirtiyor. Bu konuda sizin yorumunuz ne olur? (Yeni teknoloji, ikinci el değeri ve uygulaması açısından roland tercih edilebilir mi) yoksa kdp-120 her zaman geçerliliği olan ve olacak bir model midir?

  1. Selamlar merhabalar çok teşekkür ederiz. Röland gerçekten yılların markası ama evet dediğiniz doğru biraz daha elektro piyano hissiyatı verebiliyor. Fakat bu çok ama çok az bir hissiyat olduğunu söyleyebilirim. Kdp ile ilgili son zamanlarda sürekli güncellenmeleri ve Tr piyasasında çok hızlı yayılması ile alakalı çok daha fazla talep almaya başladı. Sizin için ikisi de doğru seçim 🙂

 30. Hocam merhaba,
  Casio AP-470, Yamaha YDP145B ve Fenix DPS-85RW arasından hangisini önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

 31. Merhaba, bilgilendirici yaziniz icin tesekkur ederim. 5 yaşinda kizimiz icin piyano arastirmasindayiz. Gittigi kursta Arsenberg marka onerisi oldu. Ust limit butcemiz 20 bin tl ben sizin fikrinizi objektif ve degerli buluyorum. Cevap icin simdiden tesekkurler.

   1. Cevap icin tesekkurler. Yamaha ydp 145 almaya karar verdik. Ne dersiniz? gittigimiz muzik satis dukkaninda kawai ile aralarindaki fark verilmeyecek oranda degildi. 20 bini veren 3 bucugu da verir olduk.

 32. hocam merhaba roland rp102 giriş seviyesi bir piyanom var kawai cn 201 almayaı düşünüyorum tavsiye edermisiniz aradaki fiyat farkına değermi

 33. Hocam kawai kdp120 ile yamaha ydp145 arasında çok kaldım. Fiyat açısından pek bakmazsak eğer hangisini önerirsiniz? Yamaha’nın daha tok bir sesi varken Kawai’nin daha tiz bir sesi var gibime geliyor. Bu yüzden gönlüm yamaha ydp145’ten yana ama emin olmak için size soruyorum

 34. Merhaba. Günlerdir piyano almak için araştırma yapıyorum ama bu kadar katkısı yüksek bir paylaşım görmemiştim. Bilgilendirici yazınız ve soru cevap etkinliğiniz için çok teşekkür ederim. Yaklaşık 8 aydır okulda piyano kursuna giden 8 yaşındaki kızım için piyano arayışı içindeyim. Şu ana kadar evde jwin 61 tuşlu org, okulda ise Kawai piyano ile sürdürdü çalışmalarını. Ögretmeni artık tamamen piyanoyla devam etmesi gerektiğini ve çok yetenekli olduğunu söyledi. Orgla çalışmanın artık çok katkısı olmayacağını belirtti. Biz de bütcemiz dahilinde Kawai kdp75, pearl River V-03 arasında kaldık ki kur artışından dolayı bunların fiyatı bile şu anda 20bin üzerine çıkmış durumda. Sizce uzun süreli kullanım için hangisi daha verimli olur, ya da bu fiyat bandında onerebileceginiz başka bir ürün var mı?

 35. Merhaba, öncelikle yazınız çok güzel ve işlevsel. Soruları ilgiyle cevapladığınızı görünce açıkçası soru sormak için cesaretim oluştu. Ne yazık ki fiyatlar iyice arttı ve bu fiyatlarla kaliteli bir piyano almak daha zor gibi görünüyor. Belki biraz geç olsa da piyano öğrenmeye karar verdim. Gerçekten devam etmek ister miyim yoksa bir heves mi sadece diye düşünüp çok büyük harcamalar yapmak istemiyorum ancak kalitesiz bir şey de almak istemiyorum. Taşınabilir dijital piyanolarda 12 bine kadar bir bütçe için araştırma yaptığımda Sonic BL-170S, Casio CDP S90, Casio CDP-S110, Artesia Performer çıktı karşımda. Bunlardan hangisini önerirsiniz veya önerebileceğiniz başka bir model/marka var mı?

 36. Merhabalar,

  Yeni başlacak olan 8 yaşındaki kızım için tuş hassaiyeti ve akustiğe benzerliğe tabletden uygulama bağlantılı bir model önerebilir misiniz?

  Yamaha ydp 163R karşılar mı desteğiniz için şimdiden teşekkürler

  1. Kawai kdp 120 bluetooth ile tablete veya telafona bağlanıyor. Piyano remote adlı uygulamayı indirip kullanabilirsiniz.

 37. Merhabalar Hocam, Yazınız harikaydı. Kawai CN17 ile KDP110 nun aynı oldugunu söylüyorlar. Fikriniz nedir?Siz hangisini tercih ederdiniz? CN17 biraz daha uygun fiyatlı

 38. Merhaba. İlk kez bir piyano alacağım ancak sürekli yer değiştirdiğimden dolayı katlanır bir piyano almayı düşünüyorum. İnternette 3 model bulabildim. Köhner FX 220, Midex PLX100, Codax cdx240. Sizce bu üç model arasından en iyisi hangisidir? Hangisini tercih etmeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 39. Eren Bey Merhaba,
  Kawai CA59 şuan %30 indirimde. Kawai CA59’un indirimli fiyatı CN201 ve CN301’e çok yakın. Sizce hangisini almalıyım? Teşekkür ederim.

 40. Eren Bey Merhaba,
  9 yaşında kızım yaklaşık 3 aydır piyano kursuna gidiyor. Öğretmeni de kendisinin istekli ve yetenekli olduğunu söyledi ve bir piyano almamızı tavsiye etti. Yalnız kısıtlı bir bütçeyle orta sınıf bir dijital piyano arıyoruz. Bir kaç Model var önerilen ama karar veremedik . Pearl River V-05 , Kawai KDP75 W , Casio cdp -s110 , Steinbeck 088, Kurzweil KA130SR , Roland RP30 modellerine baktım. Sizin bunların içinde veya 20000 -25000 TL aralığında önerebileceğiniz piyano modeli nedir acaba ? Şimdiden teşekkür ederim .

  1. Merhabalar Aysun Hanım sizin için önerebileceğimiz model kawai kdp 75 olabilir veya casio cdp s110 da olabilir. İkisinide gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

 41. Eren bey selamlar. 4 yaşındaki oğlum için piyano kursu aldırmak istiyorum. Sizce bu yaş piyano için uygun mu?
  Siz bu yaşlara böyle bir kurs veriyor musunuz?
  Ayrıca bende amatör olarak müzikle uğraşıyorum ve eve dijital bir piyano almak istiyorum. Bir kaç model arasında kaldım sizin öneriniz ne olur?
  1. Kawai kdp75
  2. Roland rp30
  3. pearl river v05

  1. Merhabalar 4 yaş ile 5 yaş piyano için kurs almaya uygundur. Fakat 4 yaş dneyerek bilgi alışverişinin ne kadar verimli olduğunu piyano öğretmeni incelemeli.
   Ben sizin yerinizde olsam hemen piyano almam. Önce 1 ay kurs sonra 2. ay org 6 ay sonra okeyse piyano almak mantıklıdır.

 42. Merhaba
  Kızım 9 yaşında ve yaklaşık 1 senedir piyano dersi alıyor. Bu zamana kadar 2. el bir orgla idare etti ama artık yetmiyor. Bütçemiz de 20000 tl ye kadar açıkçası. Bana Bolanschi Bl8808 modelini önerdiler bu fiyatlar için. Kawai 120 ile hemen hemen aynı özellikleri olduğunu söylediler. Sizce 20000 tl ye fiyat performans olarak hangi marka ve modeli alabiliriz.

 43. Merhaba ilk defa piyano alacağız Kawai Kdp 120 ile Cn201 arasında kaldık. Sizce aradaki fiyat farkına değer mi hangisini tercih etmeliyiz?

 44. Merhaba, kawai cn301 ve yamaha Clp 725 arasında kararsız kaldım. Hangisini önerirsiniz? Ömürlük bir piyano olsun istiyorum.

 45. Merhaba hocam, 35 yaşında piyano öğrenmeye karar verdim. Kursa ayıracak zamanım olmadığı için ve kızım piyano çalabildiği için Pearl River V05, Kurzweil KA130, Arsenberg ADP 1983, Pearl River V03 arasında sıralamanız ne olurdu ? Samimi cevabınız için şimdiden teşekkürler ☺️

  1. Merhabalar sizin yerinizde olsam kurzweil ka 130 alırdım. sonra ki tercihim ise pearl river olurdu 🙂

   1. Merhaba hocam 10 yaşındaki oglum 1 senedir piyano dersi görüyor Kurzweil Ka 130 mu kurzweil M90 hangisini önerirsiniz teşekkür ederim

 46. Merhaba, bende çocuk için piyano almak istiyorum, daha doğrusu beni zorluyorlar, zamanla sıkılabilir, fazla para harcamak istemiyorum. Midex-ps-4000bk-pak 61 tuşlu piyano iyi midir?

 47. Merhabalar. 8 yaşındaki kızım için piyano almayı planlıyorum. 2. El kawai kdp 110 buldum. 120 ile arasında ne farklar var yazarsanız sevinirim.

 48. Merhaba 8 yaşındaki kızım için 2.el kawai kdp 110 buldum. 120’den farkı nedir yazarsanız çok sevinirim.

 49. Merhabalar kizim 7 yasinda bir piyano almak istiyoruz ancak kurzwell 1300 kawai kdp 120 ve marcia mk 880 bu uc modelden oneriniz ne olur acaba kawai ile marcia fiyati ayni kurzweil tabi 10 bin kadar ucuz. Onerinizi almak isterim. Marcia icin cok daha ust bir model dediler ama bilmiyorum.

  1. Marcia alabilirsiniz ama servis desteğinizi üşünürseniz çok verimli bir seçenek olduğunu söyleyemem bundan dolayı Kdp 12 mantıklı bir seçim olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir