Kaya Sanat Blog

Çello Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Çello alırken dikkat etmeniz gereken kısımlar aslına bakarsanız çello çalmasanız dahi anlayabileceğiniz önemli detaylardır. İzmir’de çello kursu olarak arattığınız da sizlerle iletişime geçerken en fazla karşılaştığımız soru doğal olarak yeni başlayanlar için çello fiyatları ne kadar gibi sorulardır.

Doğal olarak önceliğimiz her zaman çello kursu veya çello alımı için harcadığımız bütçedir. Özellikle kendinize bir minimum ve maksimum bütçe belirlemelisiniz. Örneğin şu fiyattan yukarısına çıkamam gibi.

Online çello kursu alan öğrencilerimize de İzmir’de çello kursu alan öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz gibi yönlendiriyoruz. Bundan dolayı internetten çello kursu almak isteyen öğrencilerimiz de çekinmeden bizlerle iletişime geçip yardım isteyebilir.

Önceliğimiz akort tutan çello

Akort perdesiz çalgı çalanlar için keman, çello, viola gibi enstrümanlar için akortlu çalmak çok önemlidir. Çünkü perdesiz enstrümanlar çalanlar için bastıkları yer milimetrik kayma olsa bütün parmak basma sistemi değişir. Bundan kaynaklı akortsuz çello çalmak sizlerin çello çalma süresini uzatacak ve hevesinizi kıracaktır.

Alacağınız çelloyu akort ettirip satıcı personelin çalmasını isteyin bunun yanında çalmasını bilmiyorsa akort yaptıktan sonra 5 dakika sonra tekrar akort kontrolü yaptırmalısınız . O arada akort kaçırıyorsa sizleri yorabilir. Bir çello akordu sizleri yormamalı rahat şekilde yapabilmelisiniz.

Tuşe ve tel yüksekliği sizi yormamalı

Çello Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Tuşe çello çalarken parmağınızı basit notaları çıkardığımız yere denir. Tel yüksekliği çello çalmakta çok önemlidir. Çünkü çello çalarken parmaklarınız acıyabilir çok yüksek olursa parmaklarınız yara olabilir.

Çünkü tele kuvvet uygulayarak basmanız gerekiyor ki temiz ses çıkarabilelim. Bundan dolayı tel ve tuşe arasında ki yer aralığı minimum olması gerekir.

Pik dediğimiz kısmında sorun olmamalı

Çello piki dediğimiz çelloyu ayakta tutmaya çalışan çellonun altından çıkan bir demir parçası gibi düşünebilirsiniz.Bu demiri altından açıp boyunuza göre ayarladıktan sonra vida yardımıyla sıkıp kaymasını önleyebilirsiniz.

Problem olan şu ki bazen bu vida sıkılsa da çello piki sıkılmayıp içine kaçıyor. Bu şekilde de çello çalmak çok zor olur.

Sizlere tavsiye ettiğimiz çello marka modellerini verelim

Çello Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Kısımlar

Çello satın alırken ortalama 2000 TL de 5000 TL‘ye kadar alacağınız çellolar öncelikle yukarı da saydığımız kusurları ve problemleri olmayan çellolardır. Straus çello bunun yanında Landler çello daha sonra Carlovy çello markaları sizleri uzun süre rahat ettirecek çello markalarıdır.

Özellikle eskitme mat çello seviyorsanız ki hem İzmir’de çello kursu alan bunun yanında online çello kursu alan öğrencilerimiz bu çelloya bayılıyorlar.

Çello kursuna yeni başlasanız da mutlaka klavyesinin rahat olup olmadığına bakmalısınız?

Çello alırken elinizin rahat hareket etmesi çok çok önemlidir. Başlıkta dediğimiz gibi çello çalmanıza gerek yoktur. Önemli olan klavyeyi tuttuğumuz da tellere rahat basabilecek bir kalınlığı olmalıdır.

Eğer sap sizi zorluyorsa bunun sizinle alakası yoktur. Zorlanıyorsanız hiç kendinizi üzmeyin başka çello bakabilirsiniz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir