Kaya Sanat Blog

Keman Eğitiminde Öğrenmeniz Gereken 5 Temel Kural!

Keman eğitiminde alan her öğrencimize anlatmamız gereken çok önemli kurallar olduğunu söylemeliyiz. Çok fazla önemli gibi gösterip önemsiz olan bir konu anlatmayacağımıza emin olabilirsiniz. Açıkçası anlatacağımız bu konular sizleri birer basamak yukarı çıkaracağından emin olabilirsiniz.

 • Keman Tutuşu ve Duruş
 • Keman Notası Okuyabilme
 • Keman Çalarken Nota Süreleri
 • Günlük Egzersizler
 • Keman Eserleri Çalma Stratejisi

Keman Eğitiminde En Önemli İlk Kural!

Keman kursu alırken aslında bizlerin ilk olarak sizlere kazandırmak istediği rahat bir keman tutuşu ve yay tutuşudur. Bu konu basit gibi görülse de keman tutuşunun müzik hayatınız boyunca sizlere olumsu ve olumsuz olarak bir çok yansıması olacaktır.

Aslına bakarsanız keman çalarken boyun ağrısı, bel ağrısı gibi bir çok rahatsızlıklar keman tutuşunun çok verimli olmamasından kaynaklanır.

Keman tutarken vücudunuzun keman yokmuş gibi rahat ve dik durması gerekir. Keman dersi esnasında notalara veya şarkı çalarken şarkıya odaklanırken aslında keman tutuşumuz hafiften bozulur ve bunu o an farkedemeyiz. Burada devreye keman eğitmeni girmelidir.

Hemen dik durması konusunda farkındalık yaratmalı öne doğru eğimli olan kemanı tekrar düzeltmelidir.

Keman Kursunda Nota Öğrenirseniz Kendinizi Geliştirirsiniz!

Keman eğitimi alırken özellikle ilk bakışta nota okumak zor gibi bilindiğinden hep geri plana atılır. Nota okumak zor olarak bilinse de burada nota öğretmenin bir çok yöntemi vardır.

Sizler değil fakat keman eğitimi aldığınız yer de sizlere notayı çok kolay öğretebilecek sistemler uygulanırsa notadan hiç ama hiç çekinmenize gerek olmadığınıda anlayacaksınız.

Kaya Sanat Akademi keman kursunda bizler sürekli şunu deriz. ” Nota Öğren Bizlere İhtiyaç Duyma” !

Nota öğrenmek inanın zor değil. Nota dediğiniz rota demektir. Notaları kavradığınız zaman keman ile iyice bütünleşeceksiniz.

Keman Notalarını Öğrenmek İçin Şu Adımları izleyebilirsiniz;

 • Re Teli Üzerinde Notaları
 • La Teli Üzerinde Notalar
 • Sol Teli Üzerinde Notalar
 • Mi Teli Üzerinde Notaları

KEMAN TELLERİ ÜZERİNDE NOTALAR PDF ÇALIŞMA KAĞIDI

Nota Sürelerini Bilmeniz Şarkıyı Çalmanızı Sağlar!

Keman notaları keman eğitiminin en önemli noktalarından belki en önemlisidir. Çünkü bir şarkıyı çalabilmek için nota sürelerine bağlıdır.

Nota süreleri : Nota şekillerinden hangi notayı ne kadar süre içinde çalmanız gerektiğini bilmektir. Şimdi diyelim ki bir şarkı var ve siz bu şarkıyı kendiniz çalmak istiyorsunuz. İlk olarak notaların yerlerini bilmeniz daha sonra ise notaların sürelerini yani ritimlerini bilmeniz gerekmektedir.

Nota süreleri konusunda sizlere mükemmel bir kaynak oluşturduk.

Günlük Egzersizler Maksimum 30 Dakika!

Keman eğitiminde belki ilerlemenizi belirleyecek en önemli başlık keman çalışma süreniz ve günlük keman eğitimlerinizdir. Keman egzersizleri olmazsa olmanızdır. Fakat burada bilinçsiz bir egzersiz çalışma yöntemi değil daha doğru daha sağlıklı planlı bir şekilde keman çalışmaktır.

Günlük keman egzersizlerinde öncelikle zamanınızı bölmenizi isteriz. Her keman öğrencisinin 2 saati olmadığını veya sadece keman eğitimine bu kadar zaman ayırmayacağını biliyoruz. Bizler de bunu gözeterek ortalama 30 dakika maksimum konsantrasyon ile çalışmanızı sağlayacak bir program vermek istiyoruz.

Günlük keman egzersizlerinde öncelikle;

 • Keman notalarını okuma (5 dakika)
 • Keman notalarının ritimleri ile okuma (5 dakika)
 • Günlük egzersizleri yapmak (10 dakika)
 • Eser çalımına çalışmak (10 dakika )

Keman Eserleri Çalma Stratejisi

keman eğitimi

Keman eğitimine başlarken aslında hepimiz ne zaman şarkı çalarız. Şarkı çalmak için başlarız. Keyifli şarkıları kendi kendimize veya arkadaş ortamımız arasında çalmak keyif almak isteriz. Bu aşamaya gelene kadar sizlere yapmanız gereken bir kaç ip ucu vermek istiyoruz.

Şarkı çalışmadan önce;

 • Notaları ölçü ölçü okumaya başlayın
 • Notaları okurken eser içinde hangi değiştirici işaretler yapacağınıza bakmalısınız.
 • Eserin ritmine bakmalısınız.
 • Çalarken yay hareketleri nasıl olmalı anlamalısınız.

Tüm bu anlatılanlarları yaptıktan sonra yavaş yavaş ilk ölçünün notalarına bakmalısınız. İlk ölçünün notalarını okuduktan sonra çalmaya o şekilde başlayabilirsiniz. Metronom ile çalışmayı ihmal etmemenizi de öneririm. Çünkü metronom sizleri belirli bir kalıba sokmaya ritim sorunlarınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Şarkı çalmaya başlarken önce basit nota kalıpları içeren notalar ile başlayabilirsiniz. Örneğin 8 lik notalar içeren notalar olabilir.

Muhakkak çaldığınız eseri keman eğitmeniniz ile çalışarak hızlandırmayı denemenizi öneririz. Keman eğitiminde mutlaka bir eğitmeniniz olmalı diye düşünüyoruz. Fakat bu 2 yılı geçmemelidir. Standart keman eğitiminde kulağa güzel gelecek çalım 2 yılda gerçekleşmektedir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir