Kaya Sanat Blog

Kimler Şarkı Söyleyemez?

Şarkı söylemek hepimizi için çok güzel bir motivasyon kaynağı kendimiz için sevdiğimiz bir hobi olarak hayatımızın her anında yanımızdadır. Fakat her durumda herkes şarkı söylemeye çalışsa da bu konuda çok çok dikkatli olmanızı isteriz.

Bilinçsiz şekilde şarkı söyleme esnasında o an fark etmezsiniz ama belirli bir süre sonra sesinizde zorlanmalar kısılmalar meydana gelecektir. Bunun fark etmeyip sizler şan eğitimi veya şan kursu almayıp devam ettiğinizde ses telinde kanamalar ve nodül yani kistler meydana gelecektir. Bu aşamadan sonra şarkı söylemeniz sizler için zor olacaktır.

İzmir’de şan kursu veya online şan kurslarına başladığınız da sizlere ilk olarak ses sağlığı nasıl sağlanır bunun bilincini edindirmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı ilk işimiz ses sağlığı olmaktadır.

Enstrüman kurslarını şan kursları kadar ayrıntılı anlatmıyoruz. Çünkü enstrümanda maksimum tel kopar o da değiştirilir. Fakat ses sağlığında tel koparsa ki kopmaz sadece kanamalar nodül veya kist olur daha ilerisi ses teli felcidir bu da ses teli için acı sondur.

O zaman şarkı söylemeniz çok çok zordur. Aslına bakarsanız ses bizler için sadece şarkı söylemek değil sürekli kullandığımız elimiz ayağımız gibidir. Bundan dolayı şarkı söylemek için küçük bir adım atmanız halinde hemen şan dersi almanız ve temeli oturmanızı isteriz. Sonrasında kendi kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kimler Şarkı Söyleyemez?

Müzik kulağı olmayanlar şarkı söyleyemez mi?

Müzik kulağı her hangi bir melodi veya ritm duyduğumuz da bu melodiyi veya ritmi tona uygun bir şekilde duyabilmektir. Müzik kulağım var mı gibi sorular sorulduğunda müzik kulağı testi dediğimiz testleri yaparız bu testler de ilk önce tek ses daha sonra çift ses daha sonrası ritm kulağına bakarız ve en son da da şarkı söyleterek ton da kalma becerisine bakarız.

Ne zaman şarkı söyleyemez veya İzmir’de şan kursu veya online şan kursunda başarısız olursunuz. Sizlere sorulan 5 ritm kalıbından sadece 1 tanesini 3 sesten hiç birini yapamadığınız zaman sizlere şan konusunda değilde başka bir hobi ile ilgilenmeniz gerektiğini söylemek zorundayız.

Çünkü bu konuda hem maddi hem manevi olarak zaman para emek gibi bizler için çok önemli olan şeyleri sonuç alamayacağımızı bilerek sizleri devam ettirmek çok ahlaklı etik gelmeyecektir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı