DuyurularKaya Sanat Blog

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem, bilim ve sanat alanında yetenekli öğrencileri belirli sınavlardan sonra başarılı olan öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel öğretim kurumlarında ek olarak eğitim almalarını sağlamaktadır. Bilsem sınavında çocuğumuzun normal okulda ki düzenini aksatmayacak şekilde düzenlenir.

Bilsem her ilde bir adet olmak üzere planlansa da nüfusu fazla olan iller de 2 ve üzeri de olabilir.

Bilsem Eğitimi Nasıl Yapılıyor?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem eğitimi çocuklarımızın normal okullarından ayrı olarak küçük gruplar halinde (3-5) müzik alanında ekstra eğitim görmesine olanak sağlayan eğitim modelidir. Bu eğitim modelinde sınavlardan başarılı olan çocuklar belirli gruplar halinde planlanarak sınıflara alınır ve o alanda eğitim verilir.

Bilsem ile alakalı çok sağlıklı bilgiler olmadığından özellikle Bilsem’i ayrı bir okul olarak bilebiliyorlar. Yani çocuğum artık Bilsem okullarında okuyacak gibi. Böyle durum söz konusu değildir. Bilsem’i yetenekleri doğrultusunda özel eğitim veren yarı zamanlı dershane gibi düşünebilirsiniz.

Bilsem Sınavlarına Hazırlık Nasıl Yapılıyor?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem hazırlık sınavlarına giriş aşamasında özellikle özel bir eğitim alacağını unutmamalısınız. Bundan dolayı Bilsem’i kaliteli bir eğitim vereceğinden emin olabilirsiniz. Bilsem hazırlık sınavları 1-2-3 ve 4. sınıflar için yapılır. Bu sınavlarda müzikal hafıza ve müzikal işitme konusunda teste geçerler. Bilsem sınavlarına hazırlık aşamasında öncelikle bilmeniz gereken çocuklarımızın yaş skalasının küçük olmasından kaynaklı sınav stresine sokmamanızdır.

Bilsem evet güzel bir öğretim biçimi fakat başarısız olması durumunda bir daha enstrüman çalmak istemeyebilir. Bundan dolayı Bilsem sınavlarına hazırlanırken siz önemseyin doğru yerden ders alın fakat çocuklarımızı sınav stresine sokmayalım.

Bilsem Müzik Sınavında Ne Sorulur?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem müzik hazırlık sınavında çocuğumuzun müzikal hafıza ve müzikal işitmesini kontrol ederler. ,

  • 4 adet tek ses
  • 4 adet çift ses
  • 5 adet 3 ses
  • Melodi Tekrarı
  • Ritim Tekrarı
  • Sorulan 3 adet melodinin hangisinin farklı olduğu müzikal hafıza
  • Yaşasın okulumuz ve Arkadaşım Eşek Şarkılarını farklı tonlardan söyleyebilme becerisi

Sorulan sorular aslına bakarsanız destek almadan yapılabilecek sorular değil bu sınavın bir tık daha zoru güzel sanatlar lisesi ve konservatuvar hazırlık sınavları gibi oluyor. Bundan dolayı Bilsem hazırlık tecrübeli eğitim kurumlarından alınmalıdır. Yani Bilsem sınavlarına hazırlarken Bilsem’in ne olduğunu ve Bilsem sınavlarında neler istendiğine hakim olmak en önemlisidir.

Bilsem Sınavlarına Herkes Girebilir Mi?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem sınavlarına bireysel olarak başvurulmamaktadır. Bilsem sınavlarına aday olmak için sınıf öğretmenlerinin form doldurarak bu öğrencileri aday göstermeleri gerekir. Burada bu ayrıntıyı da vermek isteriz. Bilsem sınavlarına hazırlık için aday gösterilmek için müzik kurslarında bir enstrüman çalması öğrencileri hem Bilsem sınavlarını kazanması hem de hazırlık aşamasındaki durumunu kolaylaştırıyor.

Bilsem Sınavlarında Enstrüman Çalanlar İçin Ek Puan Var Mı?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem sınavlarında enstrüman çalanlar için ek puan yoktur. Bu sınavlarda enstrüman çaldığı için aday gösterilirler. Müzik kursuna giden çocuklar özellikle işitme ve ritim konusunda gelişecekleri için sınavlar da gayet kolay gelebiliyor.

Bilsem Eğitim Dönemleri Ne Zamandır?

Bilsem Müzik Sınavı Hazırlık

Bilsem eğitim dönemleri ilk dönem Eylül – Ocak ikinci dönem Şubat Haziran ayları arasında yapılır.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir
Kapalı