Kaya Sanat Blog

Keman Yay Arşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Keman bakımını sürekli duyuyoruz ama arşe bakımı nasıl yapılır konusunda da sanırım biraz bilgiye ihtiyacımız var. Öncelikle keman yayı bir adet ağaç ve buna bağlı sentetik veya at kuyruğundan veya yelesinden yapılan türleri de mevcuttur.

Keman yayı bakımı derken aslına bakarsanız çok iyi kemanlarda yani el yapımı kemanların arşelerinin bakımı çok daha önemlidir. El yapımı kemanların arşe kılları çok daha narin ve bakımı önemlidir. Özellikle at kıllarına kimyasal bir dokunuş olmadığı için yayı kullandıktan sonra mutlaka yayı gevşetmeniz gerekiyor.

Keman Yay Arşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yaylarda özellikle kaliteli reçine kullanımı çok önemlidir. Çok fazla reçine sürmek çok az reçine sürmek yayınızın ömrünü kısaltacaktır. Fabrikasyon keman yaylarında ise aslında bakarsanız çok fazla dikkat etmenize gerek yoktur.

Çünkü tamamen plastikten yapıldığı ve doğal olmadığı için bakım olarak bir at kılı arşe kadar dikkat etmeniz gereken bir özellik yoktur.Ortalama 600TL‘lik keman için arşesi de bir el yapımı keman arşesi kadar kaliteli olmadığından dolayı çok dikkat etmenize de gerek yoktur. Yinede reçine sürmeye dikkat ederek ortalama bir yay ömrünü yakalayabilirsiniz.

Bu eğitim videomuzda Keman Yay (Arşe) Bakımı Nasıl Yapılır? konusunu anlattık. Keman çalanlar için keman yayı önemli bir konudur. Kemanınızın bakımını düzenli aralıklarla yapmanızı öneririz.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir