Kaya Sanat Blog

Online Şan Dersine Başlamadan Önce Enstrüman Öğrenmem Gerekir Mi?

Online şan eğitimi almadan önce bir enstrüman çalmaya başladıysanız muhakkak nota bilgimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Çünkü, nota bilgimiz olmadan enstrüman çalmak, sosyal medya platformunun, sanat merkezlerinin ve daha birçok yerlerde insanlara imkan sağladığı bu dönemde, notasız eser çalmak tavsiye edilen bir çalışma yöntemi değildir.

İşte bizler bu notaları temiz basabilmek için aslında öncelikle sesimizi kullanıyoruz, çünkü kulaklarımızın doğru duyduğunu dilimiz rahatlıkla söyleyebilmektedir.

Bu anlamda önce ses eğitimi dersi alıp sesleri doğru seslendirmeyi öğrendiğimizde, daha sonradan yanında herhangi bir enstrümanı eşlik amaçlı kullanabilmeyi öğrenmek bizlere müzikal anlamda büyük bir doyuma kavuşturacaktır.

Unutmayalım ki basmak istediğimiz sesleri dilimizle seslendiremediğimiz zaman, enstrümanımızda büyük sıkıntılar yaşarız. Bunun için bize köprü olacak ilk adım şan dersi olacaktır.

Online Şan dersi veya yüz yüze şan eğitimi almadan şarkı söyleyemez miyim?

Elbette şan dersi almadan şarkı söyleyen birçok insan var. Fakat bu aşamada kişilerin bu eylemi gerçekleştirirken ki beklentileri, o işten istedikleri ve aldıkları haz, ve bu işi yaptıktan sonraki doyumları önemlidir.

Bir kişi şarkı söylemeyi seviyor, hobi veya profesyonel anlamda şarkı söylemekle ilgilenmek istiyorsa, sesin ne olduğundan başlamak suretiyle daha birçok kavramı teorik ve uygulamalı olarak bilmelidir.

Şan dersi almadan, canımızın istediği gibi, muhakkak kullanılması gereken teknikleri uygulayarak şarkı söylemezsek, doğru şarkı söylememiz ve doğru tonu yakalamamız mümkün olmayacaktır.

Bunun yanında ısrarla layığıyla yapmadığımız eylemler, ne yazık ki bazen çevre etkisiyle oluşan tepkilerden ötürü bazı kişilerin hobilerinden ve yeteneklerinden vazgeçmesine sebep olabilmektedir.

Şan dersi alırken nota öğrenmeli miyim?

Bu ihtiyaç kişiden kişiye ve beklentiden beklentiye değişmektedir. Şan dersi alırken nota öğrenmek, bir okulda konservatuvar veya güzel sanatlar lisesi öğrencisi değil isek zorunlu tutulmamaktadır.

Şan dersinin en temeli sesimizi doğru ve etkili kullanmaktan geçer. Aslında notadan önce öğrenmemiz gereken temel kavramlar sırasıyla; duruş, solunum, konuşma ve fonasyon olarak sıralanmaktadır.

Nota ses eğitiminde, işin biraz daha akademik ve profesyonel boyutudur. Fakat isteğe bağlı olarak bir öğrenci hobi dahi olsa, herhangi bir şarkıyı notasıyla öğrenmek isterse, o öğrenciye notayla eğitim verilebilmektedir.

Eren Kaya

Kaya Sanat Akademi Kurucusu. İzmir'de sıkıcı bir dershane ortamı değil, eğlenceli, bol enerjili, eğlenerek öğrenilen enstrüman kursları, ayrıca bol etkinlikli bir kurs ortamı yarattık. İzmir sanat ve müzik kurslarının arasında ilk 5 içerisinde gösterilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir